2018 için Kişisel Blog mu Genel Blog mu Açılmalı?

Bundan 7-8 ay önce dogushan.com ile kişisel blog tarzında bir site açmayı düşünsem de daha sonraları bu işi genel blog, bildiklerimi ve listelerimi paylaştığım bir site haline getirdim. Fakat bu hususta birçok hata yaptım. Mail ve yorum üzerinden gelen sorular dahilinde bu yazımda kişisel blog mu yoksa genel blog mu açılmalı, fikirlerimi belirtmek istiyorum.

Kişisel Blog Nedir?

Konuya girmeden önce Kişisel blog nedir? sorusuna cevap vermekte fayda var. Aslında “blog” kelimesinin ilk çıkma amacı ile kişisel blogun üzerine durduğu konu çok benzerdir. Kısacası blog kelimesi ilerleyen zamanlarda anlam kayması yaşamış ve genel bir tanım haline gelmiştir. Kişisel blog ise, bir şahsın içinden geçenleri, bildiklerini “BEN” dili ile anlattığı web bloglardır. Fakat internet üzerinde bu tanıma uygun çok nadir site görürüz. Genellikle amacından saparak genel içeriklerin üretildiği ve “BİLGİ” nin öne geçtiği, yorumlamanın ise arka plana kaydığı siteler ile karşılaşıyoruz.

Genel Blog Nedir?

İçerik olarak tek bir kategoriye yoğunlaşmayan, neredeyse her konudan içeriğin bulunabileceği sitelerdir. Bir dönem “portal” olarak da ifade edilse de aslında genel blog tabiri daha doğrudur. Kendinizi sınırlamadığınız bu sitelerde bilgi verme amacını ön plana çıkarmaktasınız. Teknolojiden sağlığa; dekorasyondan şifalı bitkilere kadar onlarca, yüzlerce kategoride içerik üretebilirsiniz.

2000 – 2010 Seneleri Arasında Hangisi Ön Plandaydı?

Bir sitenin popüler, iyi ve kaliteli olması genellikle aldığı ziyaretçi ile alakalıdır. İlgilendiği konuların yoğunluğuna göre gelen trafik çok değerlidir. Özellikle 2000 ile 2010 senelerinde genel içeriklerin paylaşıldığı siteler çok fazla değer taşıyordu. Bu yüzden belirttiğim zaman dilimlerinde sadece bir konuya yoğunlaşan çok nadir site vardır. Örneğin, ilk olarak backlink kaynakları paylaşmak için açılan bir blog ardından teknolojiye hatta ve hatta daha farklı kategorilere dahi girmiştir. O zamanların popüler olgusu kişisel blogtan ziyade geneldi.

2010 – 2018 Seneleri Arasında Hangisi Ön Plandaydı?

Şu zamanı da göz önünde bulundurduğumuzda kişisel blogların bir nebze öne çıktığını görüyoruz. Google ve ziyaretçiler artık bir konu üzerinde detaylara ulaşmak, benzer içerikleri görmek istiyor. Bu yüzden kişisel bloglar ve tek bir konuya odaklanmış siteler daha fazla önem arz etmekte. Yine bir örnekle açıklamak gerekirse teknoloji sitesi açmak yerine telefon modelleri tanıtımı sitesi açmak daha mantıklı. Ya da kodlama ile ilgili öğrendiklerinizi aktarabileceğiniz kişisel blog oluşturmanız genel yazılım – teknoloji sitelerine göre daha iyi sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

Kişisel Blog için En Önemli Uyarı!

Benim de yaptığım hatadan yola çıkarak sizlere en önemli tavsiyem, birden fazla yoğunlaştığınız kategori olsa bile yapacağınız kişisel blogta en önemlisine yoğunlaşmanız. Kendinize uygun kişisel blog kategori oluşturduktan sonra o hususta içeriklerinizi oluşturmaya, videolarınızı çekmeye başlayın. Eğer hem JAVA programlama dilinde uzmansanız hem de yemek yapmakta ustaysanız bu ikisini de içeren bir blog mantıksız kaçacaktır.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

1 yorum: “2018 için Kişisel Blog mu Genel Blog mu Açılmalı?”

  1. Yazılarınızı genel olarak beğendim. Bloğunuzu takip edeceğim. Ben de bir genel blog açmak , bloğun Google otoritesini yükselterek bu şekilde değerlendirmek düşüncesindeydim. Ancak bu yazınızda değindiğiniz nokta belki fikrimi değiştirebilir ve kişisel blog tarzına yönlenebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir