2019 Sosyal Medya Yönetimi İpuçları

2019 ile birlikte işletmelerin sosyal medya yönetimi konusudan pek çok husus da yenilendi ve bir adım ileriye taşındı. Özellikle gelişmeleri takip etmek isteyen, trendleri yakalamak isteyen işletmeler sosyal medya yönetimine çok fazla önem gösteriyor. Bu yazımda 2019 yılında sosyal ağ kullanımında, yönetiminde dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsedeceğim.

Sosyal Estetik Bilgisi

Birkaç sene öncesine kadar sosyal medyada yer almak isteyen firmalar çok fazla rekabet ile karşı karşıya değildi. Bu tarz ağların kullanımı da şu anki seviyelere kıyasla çok azdı. Fakat 2019 ile birlikte başta ülkemizde olmak üzere dünyanın dört bir yanında neredeyse her birey sosyal ağlardan en az birini kullanmakta. Bu da rakiplerinizden bir adım öne geçmeniz için daha fazla bilgi ve deneyime sahip olmanız anlamına geliyor.

Sosyal estetik bilgisi, yönetim ipuçlarında ilk sırayı alıyor. Müşteri adayınıza, sizi görecek kişilere firmanızı, oluşumunuzu en iyi şekilde anlatabilmek ve ilgi çekebilmek adına sosyal estetik bilgisini ön planda tutmanız gerekmektedir. Bu konuda sosyal medya ajansı niteliği taşıyan firmalar oldukça iyi işler yapmakta. Benim tavsiyem ise Clicks’us olmaktadır.

Yazılı İletişim

Twitter, Facebook gibi sosyal medya servislerinde daha etkin olabilmek ve daha fazla müşteriye ulaşabilmek adına yazılı iletişime de önem göstermemiz gerekmektedir. İşletme olarak tercih ettiğiniz yapıya uygun yazılı iletişim becerisini ortaya koymanız gerekmektedir. Yapılan paylaşımlar ve direkt olarak iletişim konularının yazılı bir biçimde yapılmasından dolayı bu husus da büyük bir önem arz etmektedir.

Müşteri Hizmetleri Becerileri

Platformun gücünü fark eden kullanıcılar yaşadığı deneyimleri, şikayetlerini genelde bu tarz platformlar üzerinde anlatmaktadır. Karşılaştığınız bu tip durumlarda müşteri hizmetleri becerilerinin de yüksek seviyede olması gerekiyor. Anlık çözüm üretebilecek hareketlerde bulunmalı ya da direkt yönlendirmeler yaparak müşterinin memnuniyetsizliğini, merakını gidermeniz gerekir.

Bu durumu birkaç örnekle açıklamakta fayda var. Facebook reklamları üzerinden reklam verdiniz ve verdiğiniz facebook reklamının altında birçok soru ve şikayet içeren mesaj gördünüz. İşte bu tip mesajlara hızlı çözümler bulmalı. Direkt iletişim bilgisi istemeli ya da özel mesaj yolu ile kullanıcıyla iletişime geçmelisiniz. Müşteri hizmetleri becerilerinin sadece bunlar olmadığını da unutmayın.

Hedef Kitlenizi İyi Belirleyin!

Son olarak sürekli olarak reklam verme çalışması yapan işletmelere bir önerim olacak. Facebook, Instagram, Twitter ve Google gibi servisler üzerinden vereceğiniz reklamlar artık geleneksel değil. Direkt olarak hedef kitlenize ulaşmanız gerekecek. Aksi takdirde “reklamdan soğuma”, “yüksek masraflar” gibi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, bebek ürünleri satan bir işletme iseniz Facebook reklamı verirken hamilelik, bebek bakımı gibi sayfaları beğenen kişileri ya da en çok doğumun olduğu yaşları hedef gösterebilirsiniz. Böylece direkt olarak hedef kitlenize ulaşmanız daha kolay olacaktır.

Eğer sosyal medya yönetimi konusunda yeteri kadar tecrübe ve bilginiz yoksa Clicks’us firmasını bir araştırmanızı öneririm.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir