2019 YKS Soru Dağılımı – Sınavda Hangi Konulardan Çıkacak?

Geçtiğimiz sene değişen sınav sistemi ile birlikte öğrenciler büyük ikilemde kaldılar fakat süre geçtikçe sınav ile ilgili soru işaretleri de birbir azalıyor. Çevremdekiler için yardımcı olmaya çalışırken, bazı ciddi araştırmalar yaptım ve bu araştırmalar sonucunda bazı detaylar elde ettim. Bunların başında da YKS Soru Dağılımı yer alıyor. Sizlere detaylı bir şekilde konu hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Öncelikle bilmeyenler için sınav sisteminden bahsetmemiz gerek. Eskiye göre benzer özellikleri olsa da bazı standartlarda ciddi değişikliklere gidildi. Eskiden mart ayında olan YGS sınavının yerini TYT aldı ve bir nebze de olsa kolaylaştı. Temel Yeterlilik Testi ismi ile yayınlanan bu sınava tüm öğrencilerin katılması zorunlu hale geldi.

İkinci oturum olan Alan Yeterlilik Testi için ise direkt olarak 4 alan belirlendi. Eşit Ağırlık, Sayısal, Sözel ve Dil olarak ayrılan alanlar için uygun derslerin sınavlarına katılmanız yeterli oldu. Fakat müfredat bakımından daha önceki senelere göre hemen hemen aynı düzeyde tutulmakta.

YKS Soru Dağılımı olarak iki oturum için ayrı ayrı istatistik tablosu vereceğim. Bu tabloları detaylı şekilde inceleyerek hangi konudan kaç soru geldiğini görebilirsiniz.

TYT Soru Dağılımı

  • Temel Türkçe – 40 Soru
  • Temel Matematik – 40 Soru
  • Sosyal Bilimler – 20 Soru (5 Tarih, 5 Coğrafya, 5 Felsefe ve 5 Din Kültürü sorusu olarak ayrılıyor.)
  • Fen Bilimleri – 20 Soru (7 Fizik, 7 Kimya ve 6 Biyoloji sorusu olarak ayrılıyor.)

AYT Soru Dağılımı

  • Edebiyat-Sosyal Bilimler 1 – 40 Soru (Edebiyat 24, Tarih-1 10, Coğrafya-1 6 soru şeklinde dağılıyor.)
  • Sosyal Bilimler 2 – 40 Soru (Tarih-2 11, Coğrafya-2 11, Felsefe 12, Din Kültürü 6 soru şeklinde dağılıyor.)
  • Matematik – 40 Soru (Matematik ve Geometri olarak ayrılıyor.)
  • Fen Bilimleri – 40 Soru (Fizik 14, Kimya 14, Biyoloji 13 soru şeklinde dağılıyor.)

Direkt olarak soru dağılımlarını konu konu görmek için, https://yksdestek.com/yks-konu-dagilimi-tyt-ayt-sorulari/ adresine tıklayabilirsiniz. Sayfada ders detaylarında ünitelere göre çıkan soru sayıları tyt soru dağılımı ve ayt soru dağılımı olarak sizlere aktarılmaktadır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir