Atatürk’ün Manisa’ya Gelişinin 93. Yıldönümü Kutlandı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, milli mücadelenin ardından ilk Manisa ziyareti tam 93 yıl önce yaşandı. 10 Ekim 1925’te Manisa’ya ziyarette bulunan ulu önder daha sonraki yıllarda da sık sık şehre ziyarette bulundu. Geçtiğimiz günlerde Manisa’da Atatürk’ün gelişinin 93. yıldönümü kutlandı.

Manisa Tren Garı, 10 Ekim’de oldukça önemli bir etkinliğe ev sahibi yaptı. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk bundan tam 93 yıl önce şehre adım atmış ve tren garında vatandaşları ile buluşmuştu. Böylesine önemli bir yıldönümü Manisa Valisi başta olmak üzere birçok kişinin katılımı ile gerçekleşti. Ayrıca temsili olarak yıllar önce yaşanan bu olay da canlandırılarak etkinlik süslendi.

Coşkulu kutlamaya Manisa Valisi, büyükşehir belediye başkanı ve yönetim kadrosundan önemli isimler ile birlikte ordu ve emniyetten de üst düzey yetkililer katıldı. Törende ilk olarak büyük Atatürk portresi öğrenciler tarafından indirildi ve akabinde Türk bayrağı getirildi. Yaklaşık 1 saat süren kutlamaya binlerce Manisalı da katılım gösterdi.

Atamızın Manisaya İlk Gelişi

Aslında Mustafa Kemal’in bu şehre ilk gelişi Ocak 1923’e dayanıyor. Genel bir yurt gezisi ve askeri bölgelerin denetimi için yola çıkan Atamız bu amaç ile şehre de uğradı. Tren garında binlerce yurtsever ile karşılaşarak onlar ile selamlaştı. Fakat çok uzun bir süre kalmadığı ve kısa süre içerisinde yoluna devam ettiği için yapılan kutlamalarda ilk gelişi Ocak 1923 değil 10-11 Ekim 1925 gösterilmektedir. Bu konuda Manisa haber sitelerinden gerekli bilgiyi alabilirsiniz.

10-11 Ekim 1925 İkinci Geliş

Devletimizin ilk Cumhurbaşkanı, birkaç sene sonra yine genel bir ülke gezisi tertip etmiş ve bu geziye Manisa’yı da eklemişti. Özel bir davetli olarak gittiği şehirde 2 gün kaldı ve birçok kişi ile istişarede bulundu, halkı dinledi. Şu an her sene kutlanan törenlerde geçerli olan gün ise 10-11 Ekimdir.

Ardından 1926, ve iki kere de 1934 yılında olmak üzere 3 kere daha bulundu. Fakat uzun süreli seyahat olmadı.

Manisa ile İlgili Gelişmeleri Öğrenin

Haberimi bitirmeden önce, özellikle Manisalıları ilgilendiren bir konudan bahsetmek istiyorum. Ben ilde birkaç kere bulundum fakat tamamen tatil amaçlıydı. Bu bulunduğum süre zarfında karşılaştığım bir kutlama olduğu için sizlere aktarmak istedim. Fakat siz genel olarak şehirde yaşanan haberleri öğrenmek ve Manisa gündem haberlerini takip etmek istiyorsanız manisagundemhaber.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Ben de buraya gitmeden önce nasıl bir bölgeyi ziyaret edeceğimi kestirmek için araştırma yaptım ve bu süre zarfında yerel haberleri okuyarak bilgi sahibi oldum. Manisa haberleri konusunda en çok içeriğin olduğu ve bunun yanında ulusal anlamda da haberlerin yapıldığı en iyi adresin bu olduğuna kanaat getirdim. Ekonomiden eğitime; asayişten gündeme kadar onlarca kategoride her gün birçok haberin yapıldığını fark ettim. Sık kullanılanlara eklenmesi, hatta açılış sayfası yapılması gereken bir adres; tabi Manisalılar ve orada yaşayanlar için.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir