Bir Sitenin Link – Tanıtım Yazısı Almaya Uygunluğu Nedir?

Sitenize SEO çalışması yaparken ücretli bağlantılar almak isteyebilirsiniz. Bu tip bağlantılar ile istediğiniz anahtar kelimelerde yükselme veya yapacağınız ekstra çalışmalar ile içeriklerinizin Google’da daha üst sıralarda yer almasını sağlayabilirsiniz. Fakat burada da dikkat etmeniz gereken bir husus var: site kalitesi.

Alexa Değeri

Web sitelerinin ön plana çıktığı günden bu yana Amazon ürünü olan Alexa.com faaliyetini sürdürmekte. Bu site genel anlamda sitenizin dünya çapındaki sırasını sizlere sunmaktadır. Global ve yerel bazlı iki sonucunun dışında indexlenen backlink sayısı ve benzer siteler gibi özellikler de ortaya çıkarıyor.

Alexa değeri nedir ? şeklinde sorduğumuzda sitenizin dünya genelinde hangi konumda olduğudur şeklinde yanıtlayabiliriz. Bu da sizin için bir kıstas haline gelebilir. Örneğin, SEO çalışması yaptığınız sayfanın değeri 800.000 civarı. Link almaya çalıştığınız adresin ise 300-400 bin civarıysa bu işinize yarayacak demektir. Eğer sizden düşük bir adresten almayı düşünüyorsanız genelde işe yaramayacağı anlamına da gelir.

Alexa’nın benim açımdan en olumsuz yanı toolbar özelliği ile değerin daha da artması. Size sunulan sıralamada Alexa toolbar kullananların etkisi daha fazladır. Örneğin günlük ortalama 100 tekil hit ile 1 milyon sıralamayı yakalarken, günlük ortalama 100 toolbar kullanan kullanıcı ile ilk 100k içine girebilirsiniz. Kısacası tek bir standart değildir.

DA – PA Değeri

Dünyanın en önemli SEO servislerinden biri olan Moz tarafından oluşturulan algoritma ile Domain Authority ve Page Authority isminde iki değer yayınlandı. Bu değerler sitenizin trafiği, Google konumu, backlink sayısı ve kalitesi gibi standartlar dahilinde oluşmaktadır. Tavsiyem DA – PA nedir şeklinde öncelikle bir arama yapmanız ve standartlarının size uygun olup olmadığına karar vermeniz. Bu hususta onedir.net deki bilgilerden faydalanabilirsiniz.

DA – PA değeri özellikle sitenin otoritesini göstermede önemli bir araçtır. Web adresiniz 30-40 arası bir değerdeyken, DA-PA’sı 70-80 olan bir adresten footer link veya tanıtım yazısı alırsanız hem sıralama açısından hem de bu değerler açısından size katkısı olacaktır. Ama unutmamak gerekir ki, seo firması olan moz tarafından üretilmiş sayılardır ve geçerliliği %100 değildir.

Ortalama Sıralama

Bir sitenin kalitesi içeriklerinin Google’daki sıraları ile rahatlıkla ölçülebilir. Her yayınladığı yazı birçok anahtar kelimede ilk sayfada veya ilk sıralarda yer alıyorsa bu adres size katkı sağlayabilir. Hatta ben bir dönem, alım yaparken sadece bunu kıstas alıyordum. Çünkü direkt Google değeri olarak karşıma çıkıyordu.

Benzer İçerik mi?

Bu konuda örnek vermek için Onedir.net adresini kullanacağım. Örneğin bu siteyi incelediğinizde genel anlamda bilgi, olay ve durumların ne olduğunu Onedir sorusu ile sizlere anlatmaktadır. Genel anlamda her kategoride içeriğin bulunacağı bir servistir. Bu yüzden konularını ile bağlantılı neredeyse her siteden alım yapabilir.

Fakat Fethiye Ölüdeniz ile ilgili bir sayfanız var ise gidip flash oyun sitesinden link almanız, film izleme sitesinden tanıtım yazısı almanız yanlış olur. İçeriğinize en uygun adresleri seçmelisiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir