Birikiminiz Varsa Çeyiz Hesabı Açtırın!

Eğer belirli bir birikime sahipseniz zaman içerisinde bu birikimlerin eriyip gitmesini engellemek için siz de çeyiz hesabı açabilirsiniz.  Geleceğe yapılan en güzel yatırımlardan biri olan  bu hesap türü devlet katkılı olması ile de ön plana çıkıyor. Özellikle uzun vadeli birikim yapmayı hedefleyenler için çok daha cazip bir seçenek olan  çeyiz hesabı açtırabilmenin bazı koşulları da bulunuyor. Kimlerin çeyiz hesabı açtırabileceğini hemen detaylıca inceleyelim.

Kimler Çeyiz Hesabı Açtırabilir?

Öncelikle çeyiz hesabı açtırmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerektiğini belirtmek gerekiyor.  24 yaşını doldurmamış olmak ve aynı zamanda daha önce hiç evlenmemiş olma koşulları da bulunuyor. 18 yaşından küçük olanlar için de çeyiz hesabı açılabilir. Ancak bu kişiler için hesabın velisi tarafından açılması gerektiği bilgisini aktaralım. Çeyiz hesabı dendiğinde akla hemen kadınlar geliyor. Oysa erkekler de bu hesap  türünden faydalanabilir ve rahatlıkla çeyiz hesabı açtırabilir.

En çok merak edilen hususlardan biri de çeyiz hesabının ödemelerinin hangi periyotlar halinde yapılması gerektiği oluyor. Ödemeleri aylık olarak yapabileceğiniz gibi 3 aylık olarak da yapabilirsiniz. Bu arada ödeme tutarının en az ve en fazla ne kadar olması gerektiği bilgisini de aktaralım.  Çeyiz hesabı ödemeleri asgari 190,32 TL, azami 1.903,23 TL olmak zorundadır. Görüldüğü üzere asgari ödeme tutarı gayet düşük olduğundan dileyen herkesin bütçesini zorlamadan hesap açtırabilmesi ve ödemelerini düzenli olarak yapması mümkün olabiliyor.

Merak edilen bir diğer soru da çeyiz hesabından para çekilip çekilmediği oluyor. Hesabınızdan yılda 2 defa para çekme şansınız bulunuyor.  Bütçe konusunda herhangi bir sıkıntı yaşadığınız zamanlarda birikiminizden belirli bir meblağ çekebiliyorsunuz. Bir kişinin yalnızca bir tane çeyiz hesabı açabildiğini ve bu hesap türünü bankalar arasında taşınamadığı bilgisini de aktaralım.

Çeyiz hesabı açmak isteyenler tercihleri Kuveyttürk internet şubesinden yana kullanıyor.  İnternet şubesi üzerinden rahatlıkla hesap açılması için talimat verebiliyorsunuz.  Aynı zamanda devlet katkısının ne kadar olduğu ya da hangi durumlarda devlet katkısının geçerli olduğu gibi konularda da daha detaylı bilgi almak için bu platformu ziyaret edebilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir