Bu Site Saldırıya Uğramış Olabilir Hatası ve Çözümü

Web sitelerin en ciddi sorunlarının başında Chome ve Google tarafından karşımıza çıkan “Bu Site Saldırıya Uğramış Olabilir” hatasıdır. Aslında sadece bu hatayla karşılaşmanız bile kısa vadede sitelerinizin sıralamalarının düşmesine sebep olurken bir de bu hataya sebep veren sorunların, ortaya çıkan binlerce indexlerin uzun vadede ciddi problemler yarattığını söyleyebilirim. Yazımda sizlere hata ve çözümü hakkında bilgi vereceğim.

Hataya Ne Sebep Verir?

Aslında hatayı okuduğunuz zaman ne anlam ifade ettiğini az çok anlıyorsunuz. Sitenizde dosya, işlem ve sorgu bakımından sorunlar gördüğünde böyle bir problem ortaya çıkarmaktadır. Örnek vermek gerekirse, spam nitelikte binlerce içerik bir anda ortaya çıkmışsa ve bu indexlerin hepsi farklı sitelere yönlendirme yapıyorsa Google bunu anlıyor ve sitenizi “spam site” olarak değil “saldırıya uğramış site” olarak belirliyor.

Yaşanan sorunun temel kaynağı açıklardır. WordPress üzerinden konuşacak olursak eklenti ve temalardaki açıklardan kaynaklı olarak böyle bir sorun yaşayabilirsiniz. Özellikle null olarak tanımlanan vvarez temalar veya eklentiler kullanırsanız bu sorunla karşılaşma ihtimaliniz çok yüksektir. Eğer illegal bir ürün kullanmıyorsanız olabildiğince hızlı şekilde eklentilerinizi ve temalarınızı güncellemenizi öneririz.

Bu Site Saldırıya Uğramış Hatasının Çözümü!

İlk olarak soruna sebep olan sayfaları, kodları ve yazılımları bulmamız gerekir. Bunun için https://tr.wordpress.org/plugins/gotmls/ adresinde yer alan eklentiyi indirebilirsiniz. Anti-Malware Security eklentisini sitenize yükledikten sonra ilgili sayfadan “Tam Taramayı Çalıştır” butonuna tıklayarak sitenizi kontrol edebilirsiniz. Bu işlemin tamamlanması belirsiz bir süredir ve içerik, dosya sayısına göre farklılık gösterebilir. Fakat genel olarak 10-40 dakika arasında değişmektedir.

OKUMALISIN!  Çeşitli Şık ve Göz Alıcı Halıfleks Modelleri Nelerdir?

!! İşlem tamamlandıktan sonra gerekli düzenlemeleri sağlayınca bile tekrar bir kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Bazı zararlı yazılımlar sürekli olarak sıkıntılı kodlar oluşturabilir.

İkinci işlemde ise Google Search Console‘u kullanacağız. Sitenizin dahil olduğu search console hesabınıza giriş yaparak ilgili sitenizi seçin. Güvenlik Sorunları bölümünden raporlarınızı görüntüleyin. İlgili sayfada anlamsız yönlendirme linkleri göreceksiniz. Bu yönlendirmeleri pasif hale getirmeniz için public_html içinde yer alan “sitemaps” isimli klasörü tamamen silmeniz gerekecektir. cPanel gibi bir panelden bu işlemi yapıyorsanız kalıcı olarak silme alanını işaretlemeyi unutmayın.

!! Gerekli silme işlemlerini de tamamlayınca “İNCELEME İSTEĞİNDE BULUN” alanından sitenizin incelenmesini talep etmelisiniz. Aksi takdirde sorunun çözülmesi haftalar alabilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir