Çevrimiçi Aktivitelerinizi Kimler İzliyor?

Çevrimiçi aktiviteleriniz internet servis sağlayıcınız, web siteler, web sitelerde üçüncü parti çerez şirketler, akıllı telefonunuzdaki uygulamalar ve daha birçok aktörün takip ettiğini biliyor muydunuz?

Çevrimiçi aktiviteleriniz sadece şirketler tarafından değil siber saldırganlar tarafından da takip ediliyor olabilir. Basit ama etkili siber güvenlik önlemleri alarak ve çevrimiçi takip vektörleri hakkında bilinçlenerek çevrimiçi kişisel veri ve bilgilerinizi koruyabilirsiniz.

İnternet Bağlantısı için VPN

VPN Programı Nedir? VPN, internete sanal özel bir ağ üzerinden bağlanmanızı sağlayan ve aynı zamanda internet bağlantınızı şifreleyen bir teknolojidir. VPN teknolojisi 1996’da iki cihaz arasında oluşturulan sanal özel bir ağ ile ortaya çıkmıştır. Öncelikle şirketler tarafından ağ güvenliğini sağlamak ve uzaktan çalışan bireylerin şirket ağına kolaylıkla bağlanabilmeleri için benimsenmiş olsa da çevrimiçi kişisel verinin önemi arttıkça bireyler tarafından da benimsenmiştir. VPN programları bu şekilde bireyler arasında da popülerlik kazanmıştır.

Çevrimiçi aktivitelerinizi gizlemek için VPN kullanabilirsiniz. VPN programı ile internet bağlantınızı gizleyebilir ve şifreleyebilirsiniz. İnternet bağlantınız; ziyaret ettiğiniz web siteler ve uygulamalar başta  internet servis sağlayıcınız tarafından görülmektedir. Bağlandığınız ofis, iş veya okul ağının operatörü ziyaret ettiğiniz web siteleri görebilmektedir. VPN programı kullanarak internet bağlantınızı hem gizleyebilir hem de şifreleyebilirsiniz.

VPN programları IP adresinizi değiştirir. IP adresi cihazınızın internetteki kimliği gibi düşünebilirsiniz. IP adresi üzerinden web site ve uygulamalar ile fiziki konumunuzu paylaşırsınız. VPN programı kullanarak IP adresinizi değiştirebilirsiniz. VPN programları internete istediğiniz ülkeden bağlanabilme şansı sunar. Bu da bulunduğunuz ülkedeki erişim engellerini aşmanızı sağlar. Aynı zamanda bağlantınız şifrelendiği için herhangi bir üçüncü parti bağlantınız üzerinden verilerinizi okuyamaz, takip edemez ve kaydedemez.

Uygulama Erişimlerini Kontrol Altına Alın

Akıllı telefonunuzdaki uygulamalar sizin yerinize mesaj gönderebiliyor ve arama yapıyor olabilir mi? Evet! Akıllı telefonunuzdaki uygulamalara farkında olmadan tehlikeli yetkiler vermiş olabilirsiniz.

Bir uygulama kişiler listenize ulaşabiliyor, arama yapabiliyor ve arama geçmişinizi değiştirebiliyor, mesaj gönderebiliyor ve mesaj geçmişinizde değişiklik yapabiliyor olabilir!

Akıllı telefonunuzda öncelikle kullanmadığınız uygulamaları silin. Güvenilir olmayan herhangi bir kaynaktan uygulama indirmeyin. Telefonunuza indirdiğiniz bir oyun uygulaması galerinize, mikrofonunuza, telefonunuzun hafızasına erişim iznine sahip olabilir. Telefonunuzdaki uygulamaların erişim izinlerini kontrol edin. Unutmayın ki ücretsiz olan uygulamalar muhtemelen kişisel verilerinizi elde etmek için akıllı telefonunuz üzerinden sizi takip ediyordur. Bir siber güvenlik şirketi olan ExpressVPN, ücretsiz olan uygulamalarda uygulama geliştiricilerinin kazanç sağlamak adına kişisel verileri kullanabileceğini belirtiyor.

Cihazınızda Casus Yazılım Olabilir!

Bilgisayarınızda casus bir yazılım olabilir! Bağlandığınız güvensiz bir ağ, tıkladığınız bir link ya da e-posta üzerinden indirdiğiniz bir dosya eki ile cihazınıza casus yazılım yerleştirilmiş olabilir!

İnternette güvenilir olmayan kaynaklardan yazılım indirmekten kaçının. Lisanssız yazılımlar kullanmamaya özen gösterin. Aldığınız elektronik postalardaki şüpheli gözüken içerikleri dikkate almayın. E-posta üzerinden cihazınıza casus yazılım ya da fidye yazılımı bulaştırılabileceğini unutmayın. E-posta üzerinden phishing (oltalama) kurbanı olabilirsiniz. Finansal hesaplarınızda şüpheli aktivite olduğunu belirten, ücretsiz ürün veren ya da e-postanıza cevap almışsınız gibi gözüken e-postaların içindeki linklere tıklamaktan ve dosya eklerini indirmekten kaçının.

Cihazlarınızı Güncelleyin!

Cihazlarınızı güncellemeyi unutmayın. 2017 yılında Windows cihazlarını güncellemeyen birçok kurum ve kişinin WannaCry fidye yazılımı kurbanı olduğunu biliyor muydunuz? Windows bu fidye virüsüne karşı bir güncelleme yayınlamış olsa da cihazını güncelleştirmeyenler bu saldırının kurbanı oldular. Cihazınızı güncellemediğiniz takdirde siber saldırganlar işletim sisteminin bir açığından yararlanabilir. Cihazınız güncel olmadığı zaman fidye yazılımı veya casus yazılım kurbanı olabilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Oylanmamış!)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir