cPanel – Disk Kullanımı Menüsü ve İşlevi

cPanel, oldukça basit bir yapıya sahip olan ve birkaç saatinizi ayırdığınızda tüm işlevini öğrenebileceğiniz bir sunucu kontrol panelidir. Bu hususta ben de tüm detayları ile anlatmaya çalışıyorum. Bu konumuzda cPanel yönetim panelinde yer alan “Disk Kullanımı” bölümünün amacı ve işlevi hakkında bilgi vereceğim.

Disk Kullanımı Menüsüne Nasıl Erişirim?

Site adresinizin sonuna :2082, :2083 veya /cpanel yazarak cPanel’e erişim sağlayabilirsiniz. Kullanıcı bilgilerinizi girdikten sonra karşınıza gelen menülerden “Dosyalar” sütununu bulun. Bu alanda yer alan “Disk Kullanımı” seçeneğine tıklayarak ilgili menüye erişebilirsiniz.

Disk Kullanımı Menüsü İlk Tablo

İlgili sayfayı açtığınızda iki tane tablo karşınıza çıkacak. Bu tablolardan ilki, ana dizinde yer alan “gizli olmayan” klasörlerinizi göstermekte ve bunun dışında MySQL, Posta Listeleri, Arşivi ve hesapları gibi değerleri aktarmaktadır. Standart olarak gelen klasör ve veriler üzerinden açıklama yapalım.

Giriş dizinindeki dosyalar. > public_html, trash, etc gibi klasörlerinizin bulunduğu ana dizinde standart klasörler dışında kalan klasörlerin kapladığı boyutu göstermektedir.

etc/ > mail ile ilgili bir alandır. Bu alanda kullanılan verilerin boyutunu göstermektedir.

logs/ > sunucu bazlı oluşan log kayıtlarının barındığı alandır. Bu klasörde bulunan dosyaların toplam boyutunu gösterir.

public_html/ > sitenizin dosyalarının bulunduğu alandır. Örneğin wordpress kullanıyorsanız, wordpress dosyaları bu dizinin altında yer alır. Yüklediğiniz resimler vs. hepsi bu alandadır. Toplam kullanılan boyutu gösterir.

OKUMALISIN!  cPanel - Subdomain Oluşturma - Alt Etki Alanı Nasıl Açılır?

MySQL > veritabanlarınızın toplam boyutunu gösterir.

E-posta Hesapları† > oluşturduğunuz maillerinize gelen her bir mail aslında sunucunuzdan bir alan kaplamaktadır. Bu alanın toplamını yansıtmaktadır.

Gizli alt klasörlerdeki dosyalar. > Klasör isimleri “.” ile başladığı zaman sunucu bakımından bunu gizli dosya olarak göstermektedir. cPanel > Dosya Yöneticisi bölümüne gelip sağ üstteki ayarlar butonuna tıklayıp “Gizli klasörleri göster” dediğiniz zaman yer alan gizli klasör ve dosyaları görüntüleyebilirsiniz. Disk Kullanımı bölümünde de bu tip gizli alt klasörlerin toplam boyutu gösterilmektedir. Genelde .trash (çöp kutusu) klasörü buraya etki ediyor.

Disk Kullanımındaki İkinci Tablo

Bu tablo ise direkt olarak ana dizininizde yer alan klasörlere ve onların alt klasörlerine etki eder. İlgili tablodaki değerler byte cinsinde olduğu için bunu dönüştürmeniz gerekebilir. Google’a byte to megabyte vs. yazarak dönüştürme işlemi yapabilirsiniz. Klasörlerin solunda yer alan “>” işaretine tıklayarak alt klasörleri ve onların kapladığı alanları öğrenebilirsiniz.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir