cPanel – Dizin Gizliliği ve Dizin Şifreleme – Parola Engeli

İnternette dolaşırken, bir sayfaya girdiğinizde bir anda yukarıdan bir kullanıcı girişi kutusu gelmekte ve işleme devam edebilmeniz için doğru kullanıcı ve şifre girmeniz talep edilmektedir. Çok fazla kullanılmasa da sunucunuza böyle bir işlem yapabilirsiniz. cPanel bu konuda size büyük bir kolaylık getiriyor. Peki cPanel Dizin Gizliliği menüsü nedir? ve dosya – dizin şifrelemek için ne yapılmalı?

cPanel Dizin Gizliliği Menüsü

Yönetim panelinize giriş yaptıktan sonra Dosyalar > Dizin Gizliliği butonuna tıklayarak ilgili sayfaya erişebilirsiniz. Bu sayfa sizlere, dosyalarınızı ve klasörlerinizi şifreleme imkanı sunmaktadır. Örneğin hosting hizmetinize bir PDF yüklediniz ve bunu sadece sizin veya şifre verdiğiniz kişilerin ulaşmasını istiyorsunuz. Bu durumda ilgili dosyaya bu alandan gizleyebilir ve giriş için bir parola koruması yapabilirsiniz. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz?

Dizine Şifre Koyma

Dizin Gizliliği menüsüne giriş yaptığınız zaman karşınıza ana dizinde yer alan klasörler listelenmektedir. Eğer direkt isme tıklarsanız o klasörü listelemiş olursunuz. Eğer solunda yer alan klasör simgesine tıklarsanız, ilgili dizinin içinde yer alan klasörler de listelenir. Böylece erişmek istediğiniz klasöre rahatlıkla ulaşmanız mümkün. Ardından ismine tıklayarak parola işlemlerini yapacağınız sayfaya erişin.

Bu dizine şifre koruması koyun. > eğer ilgili dizini şifreleyecekseniz bu alanı işaretleyin.

Korumalı dizin için bir ad girin: > bir açıklama girebilirsiniz, önemli bir bölüm değildir.

Kullanıcı adı > giriş işlemlerinde kullanılacak kullanıcı adı.

OKUMALISIN!  cPanel - Google Search Console TXT Kaydı Doğrulama

Yeni Şifre ve Şifre Doğrulama > giriş işleminde kullanılacak şifredir. Ayrıca genellikle bu şifrenin gücü 65/100 ve üzeri olmalı. 

Yukarıdaki alanları doldurduktan sonra kaydet demeniz ile işlem tamamlanacaktır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir