cPanel – Dosya Yöneticisi Kullanımı ve İşlevi

Sitenizin FTP’sine erişiminiz yok veya Filezilla gibi programlar üzerinden erişmek istemiyorsanız sizin için harika bir alternatif olacaktır cPanel. Mobilde, tablette rahatlıkla kullanabilmeniz ve özellikle ufak düzenlemelerde hızlı sonuçlar vermesinden dolayı benim önceliğim. cPanel Dosya Yöneticisi kullanımı ve işlevi hakkında detaylara geçelim.

Dosya Yöneticisine Nasıl Erişilir?

:2082, /cpanel veya hosting firmanızdaki kontrol paneli linki üzerinden cPanel kontrol panelinize erişebilirsiniz. Ardından “Dosyalar” sütununa gelin ve genelde en sol en üstte yer alan “Dosya Yöneticisi” ne tıklayın. Bu şekilde direkt olarak erişim sağlayabilirsiniz. Açılan yeni sayfada giriş dizini listelenir ve buradan düzenleme, kontrol işlemlerine bakabilirsiniz.

Dosya Yöneticisinden Ne Yapabiliriz?

Dosya veya Klasör Oluşturma

Bulunduğunuz dizinde bir klasör veya dosya oluşturmak istiyorsanız üst menüde yer alan +Klasör veya +Dosya butonlarını kullanabilirsiniz. Yeni bir dosya oluşturduğunuz zaman .html, .php, .txt gibi dosya formatını da belirtirseniz direkt olarak o formatta dosyanız oluşturulur.

Dosya Kopyalama, Taşıma, Yükleme ve Silme

Klasör veya dosya yükleme butonlarının hemen sağında yer alan Kopyala butonu ile mevcut dizindeki dosyalarınızı kopyalayarak farklı dizinlere yapıştırabilirsiniz.

Taşıma bölümünden ise seçtiğiniz dosyaları veya klasörleri diğer dizine direkt olarak taşıyabilirsiniz. Yükleme butonuna tıkladığınızda yeni bir sayfa karşınıza gelir ve bilgisayarınızdan dosya yükleme işlemi yapabilirsiniz. Fakat klasör bazlı işlem yapmanız mümkün değildir. Bunun yerine klasörünüzü zipleyerek (rar formatında değil, zip formatında olmalıdır.) ilgili dizine yükleyin. Ardından zip dosyasına sağ tıklayarak “Extract” seçeneği ile zipi dışarı çıkarabilirsiniz.

OKUMALISIN!  cPanel - Disk Kullanımı Menüsü ve İşlevi

Silme butonu da seçilen dosyaların veya klasörlerin silinmesini sağlar. Fakat eğer kalıcı olarak silmek istiyorsanız, sil dedikten sonra karşınıza gelen kutudan “Dosyaları çöp kutusuna atmadan kalıcı olarak silin” seçeneğini işaretlemeniz gerekir. Aksi takdirde silinen dosyalar trash klasöründe barınmaya devam eder.

Düzenleme ve Yeniden Adlandırma

Örneğin .php kodunuzda düzenleme yapmak istiyorsunuz. Bunun için ilgili php dosyasını seçin ve üst menüde yer alan “Düzenle” butonuna tıklayın. Bu şekilde php kodunuzu metin editörü üzerinden düzenleyebilirsiniz. Aynı şekilde seçilen dosya veya klasöre “Yeniden Adlandır” diyerek ismini değiştirebilirsiniz.

Sağ Tık Seçenekleri

Move > Taşıma işlemi yapabilirsiniz.

Copy > Farklı dizine kopyalama işlemi yapabilirsiniz.

Rename > İsmini değiştirebilirsiniz.

Change Permissions > Dosya izinlerini değiştirebilirsiniz.

Delete > Silebilirsiniz.

Compress > Seçilen klasörleri .zip gibi formatlarla sıkıştırabilirsiniz.

Password Protect > Dosyaya şifreleyerek güvenlik oluşturabilirsiniz. Tavsiye etmiyorum.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir