cPanel – Google Search Console TXT Kaydı Doğrulama

Google Search Console’a bir sitenizi eklemek istediğinizde www’lü, www.süz, https ve http olacak şekilde 4 farklı durumda da kayıt oluşturmanızın daha sağlıklı olduğunu size sunar. Fakat son güncelleme ile birlikte direkt alan adı ekleyip bu dört unsuru aynı şekilde kontrol edebiliyorsunuz. Fakat bu işlemde doğrulama konusunda sadece alan adınız için TXT kaydı oluşturmanız talep ediliyor. Sizlere cPanel üzerinden Google Search Console TXT Kaydı Doğrulama konusunda yapılması gerekenleri aktaracağım.

Google’ın Webmaster ve site yöneticileri için oluşturmuş olduğu Search Console paneli, oldukça büyük hayati önem taşımaktadır. Hem site sorunlarını görmeniz, hem de istatistiksel bilgiler almanız açısından sık sık kontrol etmenizi tavsiye ederim. Bu servise sitenizi eklemek için ise öncelikle mevcut sitenizin size ait olduğunu doğrulatmanız gerekir. Bunu da TXT kaydı ile yapabilirsiniz. Peki bunu nasıl sağlayacaksınız?

cPanel’de TXT Kaydı Oluşturma

İlk olarak yönetim panelinize giriş yapın ve “Etki Alanları” menüsünden “Zone Editör” bağlantısına tıklayın. Açılan sayfadan sitenizi bulun ve sağında yer alan “Yönet” butonuna basın. Karşınıza gelen ekrandan “Kayıt Ekle” yazan mavi butona tıkladığınızda boş bir alan oluşacak ve burayı doldurmanız istenecek.

Formda başlangıç olarak “Tip” değerini değiştirmeniz gerekiyor. Bu alanı “TXT” olarak seçin. “Valid Zone Name” kısmına site adresinizi yazın. “TTL” bölümünü default değerde bırakın. “Text” kısmına ise Google tarafından size verilmiş kayıt değerini yapıştırın. Son olarak sağ tarafta yer alan “Kayıt Ekle” butonuna basarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir