cPanel – Let’s Encrypt ile Ücretsiz SSL Kurulumu

Uzun yıllardır hayatımızda yer edinse de özellikle Google tarafından kullanmayanlara uygulanan ciddi yaptırımlardan sonra (SEO vb.) SSL, oldukça önemli hale geldi. Bu konuda birçok ücretli SSL sertifikası bulunmakta ve yüksek rakamlarda sigortalama yaparak, sorunsuz hizmet vereceklerini garantilerler. Fakat küçük çaplı bir blog için 20-30 doları sadece bu amaç için ödemek sizin için masraf olabilir. Onun yerine Let’s Encrypt kullanabilirsiniz. Bu yazımda sizlere cPanel üzerinden Let’s Encrypt ile ücretsiz ssl kurulumunu anlatacağım.

Bir web siteniz var ve Let’s Encrypt üzerinden SSL sertifikası kurmak istiyorsanız aşağıdaki aşamaları tek tek yerine getirmeniz gerekiyor. Basit birkaç işlemden oluşan aşamalardan sonra site bazında düzenlemeler de gerekebilir.

  1. Alan adındaki isim sunucularının (Nameserver) ilgili hosting hizmetinizi gördüğünden emin olun.
  2. cPanel yönetim paneline girin ve Güvenlik sütununda yer alan SSL/TSL seçeneğine tıklayın.
  3. Açılan sayfada dört adet bağlantı göreceksiniz, bunlardan “SSL sitelerini yönetin.” linkine tıklayın.
  4. Kimi zaman hosting hizmetini satın aldığınızda “kendine imzalı” şekilde bir SSL kurulumu gelmekte, bunu bu alandan silebilirsiniz. İlgili sitenizi bulun ve sağ tarafta yer alan Ayrıntılar linkine tıklayarak bunu doğrulayın. Eğer kendine imzalı şekildeyse “Kurulumu Kaldır” seçeneğine tıklayarak mevcut SSL ‘i silin.
  5. cPanel ana sayfasına tekrar gelin ve bu sefer Güvenlik alanından Let’s Encrypt seçeneğine tıklayın.
  6. “Issue a new certificate” bölümünden ilgili sitenizi seçin ve sağ tarafında yer alan “Issue” linkine basın.
  7. Açılan sayfada siteadi.com ve www.siteadi.com seçili olsun. Diğer seçeneklerdeki tikleri kaldırmanızı tavsiye ederim.
  8. Please choose an SSL validation method (all are automatic):” bölümünde ise http kalmasını tavsiye ederim. Eğer subdomain gibi ekstra durumlar mevcutsa DNS tercih edilebilir, fakat tavsiyem ilk olarak http ile denemeniz; eğer hata mesajı alıyorsanız DNS ile tekrarlamanız yönünde olacak.
  9. Son olarak mavi renkli Issue butonuna basın ve onay mesajının gelmesini bekleyin.
OKUMALISIN!  cPanel Yedekleme Menüsü Kullanımı ve İşlevi

SSL Sertifikası Yüklerken Hata Alırsanız:

Dosya yöneticisini açıp public_html ‘e gelin ve .htaccess dosyasını bulun. Yeniden adlandır diyerek isminin sonuna “-“, “sss” gibi ekstra karakterler koyun ve ismini değiştirin. SSL kurulum işlemlerini tekrarlayın. Ardından tekrardan .htaccess ismini eski haline getirin. Hata devam ediyorsa public_html ve alt klasörlerin dosya izinlerini 755 yaparak tekrar deneyin.

SSL Sertifikasını siteye uygulama:

Bu işlemleri yapmanıza rağmen siteniz hala http:// şeklinde açılıyor olabilir. Bunun nedeni yazılımsal yönlendirmelerinizdir. Örneğin WordPress kullanıyorsanız site adresinizi yönetim paneli üzerinden https:// olarak düzenlemelisiniz. Bunun dışında .htaccess dosyasına aşağıdaki kodu yerleştirebilirsiniz.

İlgili .htaccess kodunda website.com kısımlarını uygun şekilde düzenlemeyi unutmayın.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir