cPanel – MySQL Yedeği Nasıl Alınır?

Web site sahiplerinin veya yazılım bazlı veritabanı kullanan kişilerin kesinlikle belirli periyotlarda yedek alması önemlidir. En ufak bir sorunda dahi patlayabilen veritabanları, büyük sorunları beraberinde getirir. İşin önemi, veri güncelleme – ekleme – çıkarma büyüklüğüne göre günlük, haftalık, aylık veya yıllık yedekleme yapabilirsiniz. Fakat cPanel kullanıyorsanız genellikle bu işleri manuel olarak yapmanız gerekir. Peki cPanel’de MySQL yedeği nasıl alınır?

Yedekleme Bölümünden MySQL Yedeği Alma

İki önemli yedekleme metodundan birincisi ve en hızlısı yedekleme bölümünü kullanmaktır. cPanel’e giriş yaptığınızda “Yedeklemeler” bölümünü açıp sol tarafta yer alan MySQL Veritabanları alanından ilgili veritabanınızı indirebilirsiniz. Dilerseniz bunu Google Cloud gibi bir serviste barındırabilir, dilerseniz de bilgisayarınızda tutabilirsiniz. Fakat en sağlıklısı iki şekilde de saklamaktır.

phpMyAdmin Kullanarak MySQL Yedeği Alma

cPanel yönetim panelinize giriş yapın. Veritabanları bölümünden “phpMyAdmin” seçeneğine tıklayarak veritabanı kontrol alanınıza erişin. Sol menüden ilgili veritabanınızı seçin ve ardından üst menüde yer alan “Dışa Aktar” butonuna basın. Açılan sayfada default olarak Hızlı seçilmektedir ve eğer çok detaylı veritabanı kullanımı – tecrübesine sahip değilseniz bunu işaretlemenizde fayda var. Ardından “Git” diyerek veritabanınızı dışarı aktarabilirsiniz.

Yukarıdaki iki işlemden birini yapmanız yeterlidir. Fakat hız bakımından yedekleme bölümünü kullanabilirsiniz. phpMyAdmin’in açılması ve veritabanı sınırı gibi sorunlardan dolayı alternatif olarak kullanılmalıdır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir