cPanel – PHP Hata Mesajlarını Aktif Etme – Açma Kapatma

Yazılımınız stabil çalışsa bile, php tarafından hatalar ortaya çıkabilir ve bu da sitenizde apaçık ortada olduğu için kullanıcı deneyimini olumsuz etkiler. Bu sebeple, sunucu tarafında php hata gösterimleri genellikle kapalıdır. Fakat yazılımsal bir sorun yaşadığınız zaman problemin nereden kaynaklandığını görmek istersiniz. Bu yüzden de hata mesajlarını aktif hale getirmeniz gerekebilir. Yazımda cPanel üzerinden php hata gösterimini aktif etme konusuna değindim.

PHP Hata Gösterimi Nedir?

Örneği WordPress üzerinden vermek istiyorum. Bir gün sitenize girdiniz ve boş beyaz bir sayfa geldiğini gördünüz. Aslında birkaç saate kadar sorun yoktu ama bir anda böyle bir problem yaşandı. Peki bu hatanın sebebi neydi? Aslında eklenti güncellemesi kaynaklı bir hata iken siz bunu fark edemediğiniz için ne yapacağınızı şaşırdınız. Böylesi bir sorunda hemen hata gösterimini aktif hale getiriyorsunuz ve sorunun nereden kaynaklandığını görebiliyorsunuz.

PHP Hata Gösterimi Açma

İlk olarak cPanel’e giriş yapın. Ardından menüden “Yazılım” sütununu bulun ve “Select PHP Versiyon” butonuna tıklayın. Açılan sayfada PHP sürüm değişikliği yapabilirsiniz. Fakat bizim için gereken kısım hata gösterimidir. Bu yüzden ekranın sağ tarafında bulunan Switch to PHP Options linkine tıklayın. “display_errors” seçeneği Off’tur. Onu ON olarak düzenleyin ve “Kaydet” butonuna basarak işlemi tamamlayın. Ardından sitenize tekrar girdiğinizde hata mesajlarını göreceksiniz.

OKUMALISIN!  cPanel - Softaculous ile Wordpress Kurulumu

Eğer WordPress kullanıyorsanız, ayrıca Dosya Yöneticisi > public_html > wp-config.php dosyasını açarak WP-Debug değerini TRUE olarak düzenlemenizde fayda var.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir