cPanel – Softaculous ile WordPress Kurulumu

Blog açmak, bir web sitesi yapmak isteyenler özellikle bu konuda tecrübe sahibi değilse WordPress’i kullanıyor. Tabi, işin ehli kişiler de WordPress’den çokça faydalanıyor. Fakat kolay yönetim paneli, milyonlarca eklenti ve tema ile hizmet vermesi gibi durumlar da düşünüldüğünde WP büyük bir avantaj haline geliyor. Peki ilk adımı nasıl atacağız? Alan adınızı ve hosting hizmetinizi satın aldıktan sonra yapılması gereken kurulum işlemini Softaculous ile gerçekleştirmeniz mümkün. Bu yazımda sizlere cPanel üzerinden Softaculous ile WordPress kurulumunu anlatacağım.

Softaculous Nedir?

Sunucu yönetim panellerinde yer alan ve belirli lisanslama ücreti üzerinden alınabilen bir hizmettir. Fakat paylaşımlı hosting (bireysel hosting) kullanıyorsanız firmanız kendi sunucuları için bu lisansı almış ve size ücretsiz sunuyor olabilir. Eğer cPanel’e giriş yaptıktan sonra menüde Softaculous’u bulduysanız, hizmetinizde mevcut demektir.

Peki ne işe yarıyor? Günümüzde binlerce CMS yazılımı bulunuyor ve bunların bir kısmı milyonlarca kişi tarafından kullanılmakta. Softaculous da size bu hazır yazılımların birkaç aşama ile rahatlıkla kurulabilmesini sağlıyor. Örneğin WordPress’i kurmak için dosyalarını indirmeniz, FTP atmanız, veritabanı oluşturmanız, kullanıcıya bağlamanız vb. gerekir. İşte sizi bu dertlerden birkaç tuş ile kurtarıyor.

Softaculous ile WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır?

İlk olarak cPanel yönetim panelinize giriş yapın ve Softaculous menüsünü bulun. Bu alanda “WordPress” butonuna tıklayın ve kurulum ekranına geçin. Mevcut yüklemeleriniz var ise bu sayfadan kontrol edebilirsiniz. Fakat yeni bir kurulum yapacaksanız “Install Now” butonuna tıklayın.

OKUMALISIN!  cPanel - Dizin Gizliliği ve Dizin Şifreleme - Parola Engeli

Choose the version you want to install : WordPress sürümünü seçmektesiniz. Default değerin kalmasını tavsiye ederim.

Choose Installation URL : Hangi siteniz için kuracağınızı ve https:// veya http:// kurulumuna karar verebiliyorsunuz. Fakat SSL sertifikanız yoksa http:// ‘yi, var ise https://’yi seçmeniz gerekmekte. Ayrıca www. ile başlayacak şekilde veya www.’süz şekilde seçim yapabilirsiniz.

Site Name: Site adınızı yazabilirsiniz, daha sonra yönetim panelinden değiştirmeniz mümkün.

Site Description: Site açıklamasını buraya yazabilirsiniz.

Enable Multisite: WPMU kullanmayacaksanız işaretlemeyin. WPMU nedir bilmiyorsanız kesinlikle işaretlemeyin.

Admin Username: Yönetim paneline giriş yapacağınız kullanıcı adını belirleyebilirsiniz. “admin” olarak kalmasını tavsiye etmiyorum.

Admin Password: Kullanıcı şifresini belirleyebilirsiniz, belirli bir zorluk seviyesinde olması gerekmektedir.

Admin E-Mail: Kullanıcı için mail adresi belirleyebilirsiniz.

Select Language: Sitenin dilini bu alandan belirleyebilirsiniz. Eğer Türkçe bir site oluşturacaksanız dil ayarından Türkçeyi seçmelisiniz.

Limit Login Attempts: Yönetim paneline brute force saldırısı ile çok fazla giriş denemesi yapıldığında limit hatası vermenizi sağlayan bir husustur. İşaretleyip işaretlememek size kalmış.

Classic Editor: Geçtiğimiz aylarda WordPress çok büyük bir güncellemeye gitti ve yeni bir metin editörü yayınladı. Eğer yeni gelen editörü kullanmayacaksanız bu alanı işaretleyip eski editörü kullanabilirsiniz.

wpCentral – Manage Multiple WordPress: Birden fazla WordPress sitenizi tek bir alandan kontrol etmenizi sağlayan bir eklentidir. İlk aşamada kurmanıza gerek yoktur. Eğer ihtiyacınız olursa ilerleyen zamanlarda kurabilirsiniz.

OKUMALISIN!  cPanel - Yeni Bir Site Ekleme - Eklenti Etki Alanı (Addon Domain)

Advanecd Options: Bu alandan veritabanı adı, kullanıcı, şifre oluşturulmakta. Sistem default olarak oluşturuyor, düzenleme yapmanızı tavsiye etmiyorum.

Auto Upgrade WordPress Plugins and Themes: Bu alanlara tik atmanızın bir iyi bir kötü yanı var. İyi tarafı yaşanan sistem açıklarında gelen güncellemeler anında sitenize yansır ve güvenlik sıkıntısı yaşamazsınız. Fakat diğer taraftan tasarımda yaptığınız düzenlemelerin üstüne bir anda tema güncellemesi olduğunda mevcut tasarım düzenlemeleriniz sıfırlanır. Bu da büyük bir sorun oluşturur.

Select Theme: Bu alandan tema seçip o tema ile kurulumun yapılmasını isteyebilirsiniz. Fakat dilediğiniz zaman zaten WordPress yönetim panelinden yükleme yapacağınız için bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

Son olarak Yükle butonuna tıklayarak işlemleri tamamlayabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir