cPanel – Subdomain Oluşturma – Alt Etki Alanı Nasıl Açılır?

Alan adı yönetimi üzerinden subdomain oluşturmak yönetim panelleri üzerinden yapılınca çok zorlayıcı olabilir. Fakat bunun yerine direkt olarak hosting hizmetiniz üzerinden alt etki alanı oluşturabilirsiniz. Böylece birkaç saniyelik işlemle subdomain oluşturabilir ve hemen yönetmeye başlayabilirsiniz. Peki cPanel subdomain oluşturma nasıl yapılır?

Subdomain Nedir?

Alt etki alanı olarak da ifade edebileceğimiz subdomaini şu şekilde özetlememiz mümkün: deneme.siteadi.com , selam.siteadi.com , oyun.siteadi.com Özellikle anlamlı alan adlarında kullanılan bu sistem birkaç yıl öncesine kadar bir seo aracı olarak da kullanılmaya başlandı.

cPanel Subdomain Oluşturma

İlk olarak :2082 , :2083 , /cpanel yolları üzerinden cPanel yönetim panelinize erişim sağlayın. Ardından “Etki Alanları” bölümüne gelin. Bu bölümde bulunan “Alt Etki Alanları” seçeneğine tıklayın. Bu sayfadan mevcut subdomainlerinizi yönetebilir ya da yeni bir tane ekleyebilirsiniz.

Bir Alt Etki Alanı oluşturma bölümünden ilk seçeneğe subdomain ismini yazmanız gerekir. Örneğin deneme.siteadi.com oluşturmak istiyorsanız “deneme” olarak girmeniz yeterli. İkinci bölümde hangi alan adını kullanacağınızı belirtebilirsiniz. Bazı hosting hizmetlerinde birden fazla site yönetilebileceği için buradan seçebilirsiniz. Son bölüm olan Belge Kök Dizini kısmından ise hangi klasör üzerinden yönetim sağlayacağınızı belirleyeceksiniz. Tavsiyem burada default oluşacak değeri aynen bırakmanız yönünde.

Son olarak “Oluştur” butonuna basarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Ardından Dosya Yöneticisi > ilgili klasör üzerinden işlemlere başlayabilir, Veritabanları bölümünden yeni veritabanı oluşturabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

1 yorum: “cPanel – Subdomain Oluşturma – Alt Etki Alanı Nasıl Açılır?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir