cPanel Yedekleme Menüsü Kullanımı ve İşlevi

cPanel’in en işlevsel alanlarından birisi de Yedekleme bölümüdür. FTP üzerinden özellikle klasör bazda alacağınız dizin yedekleri beraberinde Türkçe karakter hatası gibi sorunları getirebilir. Fakat bu işlemleri sunucu üzerinde yaptığınızda bu tip sorunlarla karşılaşmazsınız. Bu yazımda sizlere cPanel’de yer alan Yedekleme menüsünün kullanımı ve işlevi hakkında bilgi vereceğim.

cPanel Tam Yedekleme

cPanel’e girip Dosyalar sütununda yer alan Yedekleme seçeneğine tıkladığınızda karşınıza ilgili menü gelecek. Bu sayfanın üst bölümünde Tam Yedekleme alanı bulunur. Hosting hizmetinizde bulunan tüm verilerinizi yedeklemek isterseniz, bu alanı kullanabilirsiniz. Mail, veritabanı, ana dizin yedeklemeleriniz tek bir tuş ile yapılır ve tar.gz formatında indirebilirsiniz. Hatta sunucu firmanızla iletişime geçerseniz imaj şeklinde tam yedeklemeniz geri yüklenebilir. Fakat birebir aynı sunucu üzerinde işlem yapılması gerekir. Farklı cpanel ve sunucu konfigürasyonlarının olduğu sunuculara imaj şeklinde geri yükleme mümkün olmamaktadır.

Tam yedekleme alanından yer alan “Tam bir website yedeği indir” butonuna tıklayın. Hedef yerini “Giriş Dizini” olarak bırakın. Eğer yedekleme bittiği zaman mail almak isterseniz E-Posta adresinizi doldurun. Eğer istemiyorsanız altta yer alan seçeneği tiklemeniz yeterli olacaktır. Ardından “Yedek Oluştur” butonuna tıklayarak işlemleri başlatabilirsiniz. Tamamlandıktan sonra ilgili sayfaya indirme bağlantısı gelecektir. Ayrıca Dosya Yöneticisi > Ana Dizin üzerinde de yer alan yedeğinizi bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Bir Giriş Dizini Yedeği İndir

Bu alan ana dizin yani giriş dizininizin indirilmesini sağlamaktadır. Sadece ana dizinde yer alan klasör ve dosyalar indirilir. (public_html , etc, logs gibi klasörler) Veritabanı vs. indirilmemektedir. Giriş dizini yedeklemek için Dosya Yöneticisi > Ana Dizin > Tümünü Seç > Sağ Tıkla > Compress işlemlerini yaparak tüm dosyalarınızı zipleyebilir ve ardından bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

OKUMALISIN!  cPanel - Yeni Bir Site Ekleme - Eklenti Etki Alanı (Addon Domain)

Bir MySQL Veritabanı Yedeği İndir

Bu bölümde ise hosting hizmetinizde yer alan veritabanları listelenir. Bu veritabanlarını üstlerine tıklayarak tek tek indirebilirsiniz. Ayrıca phpMyAdmin > Dışa Aktar bölümünden de veritabanını indirmeniz mümkün.

Geri Yükleme İşlemleri

Sunucu firmaları sistem güvenliği ve diğer sebeplerden dolayı tam yedekleme geri yükleme işlemine izin vermemektedir. Bu yüzden MySQL ve ana dizin dışında geri yükleme yapmanız mümkün değil. Ekranın sağ bölümünde yer alan giriş dizini ve MySQL alanlarından ilgili yedeklerinizi geri yükleyebilirsiniz.

Mail Yedeği Alma ve Geri Yükleme

Yedekleme alanında yer almasa da ihtiyaç olabilecek bir durumdur. cPanel için genellikle Dosya Yöneticisi’ni açtığınızda ana dizinde yer alan etc ve mail klasörlerinin ziplenmesi ve indirilmesi tavsiye edilir. Eğer bir geri yükleme yapacağınız zaman, mevcut zip dosyanızı yükleyerek extract işlemi ile dışarı aktarmanız yeterli olacaktır. Bu işlemin bir garantisi maalesef verilemiyor. Özellikle farklı konfigürasyonlardaki sunucular arasında bu işlem yapılıyorsa nadir de olsa hata çıkabilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

1 yorum: “cPanel Yedekleme Menüsü Kullanımı ve İşlevi”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir