cPanel – Yeni Bir Site Ekleme – Eklenti Etki Alanı (Addon Domain)

Bir firmadan hosting hizmeti satın aldınız ve sitenizi açtınız. Daha sonra yeni bir site daha açma fikri geldi aklınıza fakat hosting için ekstra masraf çıkmasından rahatsızsınız. İşte, bu durumda mevcut hosting hizmetinizi kullanabileceğinizi biliyor musunuz? Fakat bazı firmalar bu konuda sınırlandırma getirmiş durumda. Öncelikle işletme ile görüşüp “Eklenti Etki Alanı” sınırlaması var mı yok mu diye öğrenmeniz gerekir. Şimdi gelelim cPanel üzerinden yeni bir site oluşturmaya.

Eklenti Etki Alanı Nedir?

Hosting hizmeti satın aldığınızda bir alan adınız üzerinden kaydı tamamlarsınız ve hizmet, ilgili alan adı için olur. Fakat aynı hizmeti ekstradan farklı bir alan adı için de kullanmak isterseniz, o domaini Addon Domain olarak ekleyebilirsiniz. Peki bu durumun eksileri ne olabilir?

  • Ortak RAM – CPU tüketimi yaparsınız. Bu yüzden sistemsel sınırlamalar sorun yaratabilir.
  • Addon domainlerinizi FTP’de klasör bazlı kullanmaktasınız. Aynı cPanel üzerinden kontrol sağlarsınız.
  • Mail, veritabanı vb. bakımından sınırlama mevcut hosting hizmetinizin sınırları dahilindedir. Yeni alan adı için de mail veya veritabanı oluşturabilirsiniz.

Eklenti Etki Alanı Nasıl Oluşturulur?

cPanel’i açın. Menüden “Eklenti Etki Alanları” seçeneğini bulun ve ilgili seçeneğe tıklayın. Bu sayfadan mevcut sitelerinizi yönetebilir, silme ve ekleme işlemi yapabilirsiniz. Yeni bir tane eklemek istiyorsanız ilgili formda ilk seçeneğe alan adını yazmalısınız. Diğer iki seçeneği default gelen değerlerde bırakmanızı öneririm. Düzenlemeler genelde sağlıklı sonuçlar vermiyor. Son olarak mavi renkli “Ekle” butonuna tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

OKUMALISIN!  cPanel - Let's Encrypt ile Ücretsiz SSL Kurulumu

!! UYARI !! Yeni bir alan adı eklemeden önce Nameserver güncellemesi yapmanızı öneririz. Güvenlik nedeniyle sunucu firmaları bu konuda Nameserver ön koşulu koymaktadır. Aksi takdirde hata mesajı alabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir