cPanel – Yeniden Yönlendirme (Redirect) Kullanımı

Mevcut bir siteniz var ve tamamını veya bir kısmını farklı bir siteye yönlendirmek istiyorsunuz. Bunun için .htaccess üzerinde işlem yapabilirsiniz. DNS yönetimi üzerinden Redirect işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat eğer mevcut hosting hizmetiniz cPanel ‘e sahipse ufak bir iki adımla işlemi tamamlayabilirsiniz. Bu yazımda sizlere cPanel’de yeniden yönlendirme kullanımı ve işlevi hakkında bilgi vereceğim.

Yeniden Yönlendirme Nedir?

Bugün ben dogushan.com ile hizmet veriyorum fakat birkaç gün sonra keşke dogushanbalci.com şeklinde ilerleseydim diye düşünebilirim. Bunu gerçekleştirmek için ise hem eski siteme gelenleri yeni siteme yönlendirmem yani dogushan.com ‘a girenlerin dogushanbalci.com’a girmesini sağlamam hem de Google nezdinde site adresi değişikliği yaptığımı bildirmem gerek. Fakat bunun için ilk olarak 301 yönlendirmesi yapılması. “Kalıcı” olarak da ifade edilen bu redirect işleminin yanı sıra 302 geçici redirect de mevcut fakat bunu çok fazla kullanmanızı önermiyorum.

cPanel Yeniden Yönlendirme Nasıl Yapılır?

İlk olarak yönetim panelinize giriş yapın. Ardından “Etki Alanları” menüsüne gelin ve “Yeniden Yönlendirme” linkine tıklayın. Açılan sayfadaki formu aşağıdaki formata uygun şekilde doldurun.

Tip > Kalıcı(301) olarak kalmalı.

https?://(www.)? > Hangi alan adınız için yönlendirme yapacağınızı belirleyin.

/ > Eğer direkt sitenizi değil de belirli bir bağlantınızı yönlendirecekseniz, buradan ilgili yolu seçin.

Şuraya Yeniden Yönlendirir > Yönlendirilecek adresi yazın. Siteniz açıldığında hangi sayfaya yönlenecekse onu yazın.

www. yeniden yönlendirme: > bu alanda ise ortadaki seçeneği işaretleyin. “www ile ya da olmadan yeniden yönlendir.” bu seçenek olacak. Çünkü sitenize www.lü veya www.süz girişler olabilir. İkisini de yönlendirmenizi sağlar.

OKUMALISIN!  cPanel - PHP Hata Mesajlarını Aktif Etme - Açma Kapatma

Son olarak “Ekle” butonuna basarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

1 yorum: “cPanel – Yeniden Yönlendirme (Redirect) Kullanımı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir