URL Kısaltma Nedir?

Birçok kullanıcıya link kısaltma ya da URL kısaltma hizmeti sağlayan servisler hakkında bilgileri bu yazımızda bulabileceksiniz. Ayrıca URL Kısaltma Nedir? URL Nedir? Sorularına bu yazımızda yanıt bulabileceksiniz.

URL Nedir?

 Yaygın bir biçimde kullanılmakta olan internet terimleri içerisinde sürekli olarak kullanılan URL, belirli formatlarda belirli standartlara sahip olan karakter düzenlemeleri ile internet sitelerine erişiminizi sağlamaktadır. Açılımı’’Uniform Resource Locator’’ olarak bilinen URL Türkçe dilinde ise ‘’tek düze kaynak bulucu’’ olarak nitelendiriliyor. Belirli parametreleri kapsayan bağlantılar ile çeşitli belgeler, video ve fotoğraf gibi görsellere kolay bir biçimde ulaşmanızı sağlamaktadır.

Ayrıca http gibi güvenlik protokolleriyle FTP tarzındaki dosya transfer komutları ile alakalı bilgi sahibi olmanıza olanak tanıyan URL; sub domain, domain, ülke uzantısı, alan adı ve uzantısı, dosya uzantısı gibi birçok bileşenden oluşmaktadır. İnternet ortamında yüklenen kaynakların yerlerini bulması hedefiyle kullanılan URL, maksimum 2083 karakter sınırlamasıyla genellikle 4 farklı bölümün birleşiminden üretilmektedir.

URL Kısaltma

Link kısaltma olarak bilinen, orijinal olan link uzunluğu belirli araçlar yardımı ile kısaltılıp paylaşmanızı sağlamaktadır. Uzun bir link bağlantısını ortalama 15 karaktere kadar düşürüp kullanıcılara büyük kolaylıklar sunmaktadır. Alakalı olan web sayfalarına yönlendirmeler yapıp ek adres işlevleri gören kısaltma işlemler, İngilizce dilinde ‘’Link shorter’’ olarak adlandırılmaktadır. Günümüzde özellikle karakter sınırlamalarına Hâkim olan sosyal medya mecralarında daha kısa linkler ile paylaşmanızı sağlar.

İçerisinde oldukça fazla bileşen barındıran URL’ler sosyal medya ve buna benzer birçok platformda karakter limitlerine takılabilir. Bu durumun paylaşım yaparken kullanıcılara birçok problem yaşatmasına sebep olabilir. Kolay bir kullanım ara yüzüne sahip olan birçok araç sayesinde rahat bir şekilde yapılabilecek link kısaltma işlemleri ayrıca içeriklerin oldukça hızlı bir biçimde paylaşılmasına olanak sağlar.

Örnek olarak Twitter üzerinden paylaşımda bulunan kullanıcılar kaynak olarak eklemek istediği linkin uzun olmasından ötürü istediği mesajları istediği şekilde takipçilerine aktarabilmektedir. Böyle bir durumda URL Kısaltma Sitelerini kullanıp hem karakter olarak sayıyı düşürme hem de vermek istenen mesajı takipçilerine aktarabilmektedir. Bu tarz durumların yaşanmasına karşılık sizlerde uzun link bağlantılarını kısaltıp, istediğiniz yerde kolaylıkla paylaşımda bulunabilirsiniz.

İYS’ye Başvuru İçin Hangi Belgeler Gerekli

Ticari elektronik ve ticari iletişim iletileri ile alakalı yönetmelik kapsamında hizmet sağlayıcılarının ileti yönetim sistemlerine kayıt olmaları ve ticari elektronik ileti onaylarını sisteme aktarmaları gereken süre geçen yıl 2020 1 Aralık olarak belirlendi. Fakat bütün dünyayı etkileyen salgın günlük hayatta olan olumsuzlukları devam ettirip iş süreçlerinde bazı aksaklıklar yaşanmasına sebep olabilir. Bu kapsamda hizmet sağlayıcılarının ileti yönetim sistemine kayıt olma ve onay yükleme tarihi ertelenmişti.

İYS Başvurusu Nasıl Yapılır?

  • İleti yönetim sistemi başvurusu Online olarak e-devlet ya da www.iys.com adresi üzerinden firma imza yetkililerinin elektronik imzasıyla yapılmaktadır. Online başvuru fakat Mersis sistemine kayıt olan işletmeler için yapılabilir. Firma merkezleri yurt dışında olan işletmeler Mersis kaydı olmayan şirketler manuel başvuru yöntemlerini kullanabilirler. Bunun dışında ülkemizde Mersis kaydı bulunan firmaların manuel kaydı yapılabilir. Lakin manuel kayıt süreçleri zaman olarak daha fazla uğraştırabilir.
  • İYS internet sitesinde yer alan başvuru formunu doldurup, gerekli belgeler ileti yönetim sistemi adresine posta yolu ile göndermeniz gerekir. Başvuru sırasında beyan edilen belge ve bilgiler kontrol edilip doğrulanır ve sonrasında hesabınız kullanıma açılır.

İleti yönetim sistemine başvuru yaptığınızda hangi konulara dikkat etmeniz gerektiğiyle alakalı belgeleri aşağıda sizler için sıraladık.

İleti Yönetim Sistemi Başvurusu İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

  • Hizmet sağlayıcısının MERSİS numarası ve ticari elektronik ileti gönderimi yaptığı markaların tescil belgeleri ileti yönetim sistemi temel hizmetler kullanım taahhütnamesi.
  • İmza yetkilisinin TC kimlik numarası, kurumsal e-mail adresi ve telefon numarası,
  • Müşterek olarak temsil yetki durumlarından en az bir yetkilinin imza atması gerekir.
  • Marka çapında onaylı elektronik iletişim adresi sayıları talep edilir.

Başvuru Kaydı Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekir. Başvuru süreçleri, yalnızca hizmet sağlayıcılar için geçerlidir. İleti yönetim sistemleri hakkında bilgi almak için internet üzerinde birçok bilgi yer almaktadır. Başvuru yalnızca MERSİS kaydı olan ve bu kayda göre yetkili görünen kişiler yapabilirler. Buna binaen MERSİS’te olan bilgilerin doğru olduğuna emin olmanız gerekir. Güncelleme işlemlerini sadece MERSİS üzerinden yürütebilirsiniz. 

Özel Yazılım Geliştirme Hizmeti Nasıl Alınır?

Şirketler kaliteli yazılım olmadan pazarda ayakta kalamazlar. Doğru yazılım bir işi başarılı Kılabilir veya bozabilir. Çalışan verimliliğini artırmaya yardımcı olur, müşteriler için harika deneyimler yaratır ve şirket operasyonlarını kolaylaştırır.

Watts S. Humphrey, “Her işletme bir yazılım işidir,” dediğinden beri çok zaman geçti. Ama çok yerinde bir tespitte bulundu.

Peki, şirketler yazılıma ihtiyaç duyduklarında ne yapabilirler? Kullanıma hazır çözümler genellikle ilk adımdır. Ancak çoğu zaman, bir organizasyondaki tüm süreçleri yeterince desteklemek için yeterli değildirler.

Neden özel yazılım geliştirme?

Özel yazılım, bir şirketin taleplerini karşılamak için her zaman en mükemmel seçenektir.

Optimal entegrasyon; Büyüyen kuruluşlar genellikle birden çok araçla çalışır. Bu şekilde, lisanslama daha zor bir hale gelir. Ve maalesef önemli verileri yığın halinde tutar hale gelebilir. . Özel yazılım geliştirmek, çeşitli süreçleri tek bir yerde entegre etmeye fayda sağlar. Bunun yanı sıra değerli analizler için ilgili tüm verileri birleştirmeye olanak tanır.

Tam kişiselleştirme; Herkese uyan tek bir yazılım mevcut değildir. Çünkü aynı süreçlere, ekiplere ve araçlara sahip iki şirket yoktur. Özel yazılım, bir kuruluşa sorunsuz bir şekilde uyar ve çalışanlarının tüm ihtiyaçlarını karşılar.

Ölçeklenebilirlik; hazır yazılım bugün sizin için işe yarayabilir, peki ya yarın? Şirketiniz büyüdükçe, temel süreçleri de değişecektir. Paket yazılıma bağlı kalarak, işinizi ölçeklendirmekten sizi alıkoyan araçlarla sonuçlanma riskini alırsınız. Özel bir yazılım çözümü, işletmenizin büyümesini destekler. Ayrıca devam eden bakım hizmetleri, etkin bir şekilde ölçeklenmesini sağlar.

Mükemmel yatırım getirisi; tabii ki, özel yazılım geliştirmek maliyetli olabilir, ancak uzun vadede buna değer. Değişen ihtiyaçlarınızı karşılamak için paketli bir çözümü değiştirmek ve genişletmek için zaman ve para harcamanıza gerek kalmayacak. Ayrıca, hazır yazılımlar, lisanslar gibi ekstra maliyetler içerebilir.

Bakım ve destek; Özel yazılımın en önemli avantajı, geliştirmeden daha fazlasını elde etmenizdir. Güvenilir teknik destek ne işe yarar? Şirketini yeni yüzyıla uygun şekilde gelişmek isteyen işletmelere büyük değer sunar.

Özel yazılım geliştirmek her zaman iyi bir fikirdir.  İşletmenizin başarılı olmasını istiyorsanız, ekiplerinizi en uygun araçlarla donatmanız gerekir. Ve sadece ısmarlama çözümler, işiniz büyüdükçe bu gereksinimlerin zamanla değişeceğini hesaba katarak ihtiyaçlarınızı % 100 karşılayabilir.

Karo Halıfleks Modelleri Nelerdir?

Evlerde olmazsa olmaz dekorasyonun parçalarından biri de tabi ki halı ve kilim modelleridir. Hal böyle olunca göz alıcı tasarımlarıyla beraber insanların dekorasyon konusunda faydalandıkları kadar önemli yerlerden biri olan dekor ile ilgili evleri kadar işletmelerinin de harikulade bir görünüme sahip olmasıın bekledikleri ve istediklerini biliyoruz. Halı seçenekleri de bunlardan biridir. Mükemmel desenleriyle, dokuma özellikleriyle beraber son derece modern bir yapıya sahip olan karo halıfleks modeller, son yıllarda insanların ilgi gösterdikleri ve birçok işletmelerin de gerçekten zemin döşemesi üzerine kapladıkları halılardır.

Devamını Oku

Apple Pencil Nedir?

Apple’ın son zamanlarda çıkarttığı en iddialı aksesuarlardan biridir. Apple Pencil sadece iPad Pro ve altıncı nesil iPad’larda kullanılıyor. Özellikle yeni neslin tercih ettiği aksesuarlardan bir tanesidir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte özellikle öğrencilerin not almasını kolaylaştıran etmenlerden biridir.

Devamını Oku

Kişisel blogum için birçok kategori oluşturdum. Etiket özelliği ile de içeriklerimi uygun şekilde bölmeye çalıştım. Fakat standart kategorilerim haricinde bir içerik oluşturduysam onu “Diğer Konular” kategorisinde yayınlayacağım.

Size karmaşık gelebilir, fakat arama yaparak istediğiniz içeriğe daha rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.