Dil Öğrenirken Kullanabileceğiniz 5 Metot

Ana dilinizin dışında birkaç dil öğrenmek iş hayatında ve akademide sınırsız avantajlar sağlamaktadır. Sadece eğitim ve iş hayatında değil dil öğrenmenin kişisel gelişim anlamında da katkılarının olduğu bilinmektedir.

Yakın dil aileleri arasındaki dilleri öğrenmek her zaman çok daha kolaydır. Kişilerin ana diline bağlı olarak dil öğrenme hızları değişim göstermektedir. Örnek vermek gerekirsek Rumence ve İtalyanca dilleri %70 oranında benzerdir. Dolayısıyla ana dili Rumence olan birinin İtalyanca öğrenmesi çok basittir.

Neden Dil Öğrenmeliyiz?

 • Analitik becerileri geliştir.
 • Yaratıcılık kabiliyeti gelişir.
 • Problem çözme, soyut kavramlarla başa çıkabilme becerileri artar.
 • Dinleme becerilerini ve hafızayı geliştirir.
 • Küresel ekonomide yer alan uluslararası şirketlerle çalıma ikanı sağlar.
 • İletişim becerilerinin gelişmesini sağlar.
 • Özgüven ve cesaret kazanmayı sağlar.

Dil öğrenmenin sayısız olumlu etkisi vardır fakat dil öğrenirken hangi yöntemleri benimsemek çok daha doğrudur? Bu sorunun cevabı elbette kişiden kişiye değişir. Kendi en iyi öğrenme metodunuzu keşfetmeniz için bazı örnekler sunduk.

Orijinal Dilde Dizi Film İzleyin

Öğrenmek istediğiniz dili hayatınızın merkezine koymayı deneyin. İzleyeceğiniz filmleri orijinal dilde ve hatta öğrenmek istediğiniz dilin altyazılı şeklinde izleyin. Çok daha verimli sonuçlar alabilmek için Türkçe filmleri bile İtalyanca, İngilizce, Fransızca altyazılı şekilde izleyebilirsiniz.

Hikaye Kitapları Okuyun

Kitap okumak kelime haznesini geliştiren önemli aktivitelerden birdir. Yabancı dil eğitiminde de bu yöntemi uygulayabilmeniz taktirde birçok yeni kelimeyi yazılışlarıyla beraber öğrenebilirsiniz.

Farklı dilde kitap okumak elbette zordur. Dili sadeleştirilmiş hikayelerden başlayabilirsiniz. Okurken bir sürü not almalı ve sabırlı olmanız gerektiğini unutmayın.

Online Ders Alın

Dil öğrenirken her an o dili düşünmeniz gerekli. Günlük hayatınızdaki boş vakitlerinizde online derslere girebilirsiniz. Online ders alıp görüntülü konuşmanın avantajlarından biri ise sözlü pratik yapma imkanınızın olmasıdır.

Her ne kadar dil bilgisi kurallarına hakim olsanız ve kelime dağarcığınıza güvenseniz de pratik yapmadan bilgiler tam anlamıyla zihninize oturmuş sayılmaz. Bu sayede hem kelimelerin telaffuzlarını öğrenebilir hem de günlük hayattaki konuşma kalıplarına hakim olabilirsiniz.

Dilinizi Geliştirebilecek Uygulamalar Kullanın

Bilgisayarınızda, tabletinizde ya da telefonlarınızda kullanabileceğiniz çok yararlı dil uygulamaları mevcuttur. Boş vakitlerinizde bu uygulamaları kullanarak hem görsel hem de işitsel testleri çözebilirsiniz.

Yabancı dil öğrenmek için kullanacağınız bazı uygulamalar ise;

 • Memsire
 • Duolingo
 • Lingualift
 • Hellotalk
 • Babbel
 • Busuu

Tabi kullandığınız tüm elektronik cihazların öğrenmek istediğiniz dilde kullanmayı da ihmal etmeyin.

Yurt Dışında Projelere Katılın

Yabancı dil öğrenmenin en hızlı yolu halkın içine karışıp, günlük hayatta o dili konuşmaktır. Çoğu insan iş hayatını bırakıp yurtdışında yaşayamadığı için haftalık kısa programlı dil kurslarıyla yurt dışına çıkmayı seçiyor.

Fakat öğrencilik hayatınız devam ediyorsa ve vaktiniz varsa, erasmus, european voluntary service, youth Exchange gibi projelere dahil olabilirsiniz.

Kaynaklar;

 https://www.bogazicitercume.com.tr/birbirine-en-cok-benzeyen-5-dil.html

https://www.lingualift.com/blog/best-language-learning-apps/

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Oylanmamış!)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir