zeytinyağı sabunu

Doğal Zeytinyağı Sabunu – Faydaları ve Kullanımı

Her yıl cilt ve saç bakımı için yüzlerce hatta binlerce lira harcamaktayız. Buradaki temel amacımız, sağlıklı ve genç bir yapıya sahip olma isteğimiz. Saçını düşünen kişiler, gür ve dökülmeyen saçlar ister. Yüzünü düşünen ise diri, kırışıksız ve sivilcesiz bir yüzü hayal eder. Bunlar için onlarca estetik, bakım yapmak ise gerçek anlamda gereksizdir. Doğal yollar ile hem sağlıklı hem de istediğiniz bir yapıya bürünebilirsiniz. Bu hususta sık sık kullanmanızı tavsiye ettiğim doğal zeytinyağı sabunu ve faydalarından bahsedeceğim.

Yazımda direkt olarak zeytinyağı sabunu demek yerine başına “doğal” etiketi koydum. Çünkü asıl önemli olan kısmı burasıdır. Günümüzde çok bilindik ve uygun fiyata satılan ürünler aslında hiçbir şey ifade etmiyor. İçinde bulunan kimyasallar ve ana bileşenin kullanılma şekli bakımından aslında size hiç katkı sağlamayacak bir sabun haline geliyor. Bu yüzden organik yollar ile elde edilmiş ürünler üzerine anlatım yapmaya çalışacağım.

Daha önceki doğal sabun içeriklerimde olduğu gibi faydaları ve nasıl satın alacağınız konusunda detaylara yer vereceğim. Fakat bu sefer bölüm bölüm ayırarak saça, cilde, sağlığınıza nasıl katkıları olduğundan bahsedeceğim. Burada bahsedeceğim tüm bilgiler ve araştırmalar için NaturaSabun.com adresinden faydalandığımı belirtmek isterim. Satın almak isteyenler için de kesinlikle öneriyorum. Shopier gibi serfisler üzerinden perakende ya da iletişim numaraları üzerinden toptan alım yapabilirsiniz.

Zeytinyağı Sabununun Cilde Faydaları

İlk olarak cildimize, derimize direkt olarak etkilerinden ve faydalarından bahsetmek istiyorum. Maddelere bölerek doğal sabunun yararlarını sıraladım.

Nemlendiricidir!

Benim için en önemli hususlardan birisi nemlendirici özelliğidir. Ergenlik dönemlerinde, bilhassa sivilce sorunu yaşayanlarda ciltte kuruluk çok fazla belirgindir ve insanlar genelde zeytinyağı sabunu faydalarından bahseder ve bu ürünü önerir. Fakat bunu sadece o dönemde değil, hayatınızın her anında kullanabilirsiniz. Çünkü cildimizin nemlenmiş şekilde kalması, uzun vadede değerlidir. Kırışıklıkların önüne geçmesi ve ciltsel yaşlanmayı engellemesi konusunda nemlendirici özelliği büyük önem arz eder.

Cilt Lekeleri Azaltır!

Doğal zeytinyağı sabunu yararları konusunda ikinci sırada cilt lekelerini azaltması yer alır. Su çiçeği olmuşsunuzdur ve hastalık süresi boyunca çıkan yerleri yolduğunuz için kalıcı bir lekeniz olur. Sivilceleriniz çok fazla çıkmışsa onların izleri ve lekeleri kalıcı hale gelebilir. İşte bu gibi durumlarda sabunu kullanarak ciddi oranda azalma yaşayabilirsiniz. Deriyi beslemesinden dolayı ölü hücreleri yok eder ve yenilerinin çıkmasını sağlar. Böylece derinizde yenilenme ile beraber lekelerde de azalma yaşanır.

Sivilceleri Engeller!

Özellikleri bakımından sivilcelerin bir an önce kaybolmasını sağlasa da, sürekli kullandığınızda oluşumunun engellendiğini göreceksiniz. Fakat burada disiplinli yani düzenli hareket etmeniz gerek. Yüzünüz için günde 3-4 kere kullanırsanız birkaç ay içinde yeni sivilcelerin çıkmadığını göreceksiniz.

Bebeklerde Kullanılır!

Bebekler o anki yapıları ve bağışıklıkları bakımından oldukça hassastır. Bu yüzden bakımında çok dikkatli olunmalıdır. Doğal zeytinyağı sabunu özellikle belirttiğim gibi yerlerden alınırsa kimyasaldan arındırılmış olduğundan dolayı gönül rahatlığı ile kullanılabilir ve bebeğinizin deri ve cilt yapısına katkı sağlar.

doğal zeytinyağı sabunu

Zeytinyağı Sabununun Saça Katkıları

Cilt ve deri ile ilgili katkılarından bahsettikten sonra şimdi sırada saç ve saç köklerine olan faydalarından bahsetmeye geldi. Burada da en önemlilerini aktaracağım. Unutmayın ki aşağıda sıraladıklarımın dışında onlarca ekstra özellik yazmak mümkündür.

Saç Dökülmesini Engeller!

İçinde bulunan bileşenler bakımından kan dolaşımını arttırdığı için saç köklerinize iyi şekilde uyguladığınızda kan dolaşımını arttıracak ve saç dökülmesini engelleyecektir. Tabi burada içinde bulunan E vitamini gibi ekstra vitaminlerin de katkısı fazladır. Kullanımı sırasında dikkatli ve özenli olursanız, saçlarınızın dökülmesinin önüne yüksek oranda geçecek.

Saçlarınızı Yumuşatır!

Şu an bahsedeceklerimi zaten tahmin etmişsinizdir. Saçlarınızın yumuşak bir hale gelmesi ve kolay taranabilmesi için düzenli olarak doğal zeytinyağı sabunu kullanabilirsiniz. Fakat kesinlikle bunu düzenli olarak uygulayın, özen göstermediğiniz zaman çok fazla geri dönüş alamayabilirsiniz.

Kepeklerin Önüne Geçer!

Kepek, başta gür saçlı insanlar olmak üzere tüm insanlığın belasıdır. Kepeği engellemek çok mümkün değildir fakat azaltmak bu sabun ile mümkün. Tek yapmanız gereken her duşta saç köklerinize kadar iyice yayarak, ovarak kullanmak ve bunu her banyoda iki kez yapmak. İlkinde var olan yağı vs. alır ve ikinci kullanımınızda kepek gibi derinlerde oluşan ögelere etki eder.

Yukarıdaki üç önemli faktörün yanı sıra kolay şekil alma, daha hızlı uzama, hacimli görünme gibi konularda katkısı bulunur. Bu belirttiğim tüm özellikler ise düzenli bir kullanım şarttır. Birkaç günde olacak şeyler değil maalesef.

Zeytinyağı Sabunu Kullanımı

İlk olarak satın alacağınız yeri iyi belirlemeniz gerekir. Aynı öneriyi tekrar yapmakta fayda var. Ben, yaptığım araştırma ve denemelerden yola çıkarak Natura Sabun firmasını öneriyorum. Ama toptan doğal sabun alımı yapmanız maliyet bakımından daha verimli olacaktır. Aldığınızı varsayarak zeytinyağı sabunu kullanımı konusunda birkaç bilgi vererek konuyu kapatacağım.

Çok fazla köpürebilen bir yapısı olmadığı için varsa lifinizde veya bir kap içinde sıcak su ile köpürmesini sağlayın. Direkt olarak sabunun kendisini vücudunuza sürdüğünüzde verim alamazsınız. Lifte köpürttükten veya elinizde uzun süre uygulayarak köpük oluşturduktan sonra tüm vücudunuza uygulayın. Saçınız için, ara ara sıcak su ile ıslatarak 1 dakika boyunca ovalayın ve ardından ellerinizi kullanarak her bölgeye yayınız.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir