En İyi Çekirdek Kahve Türleri – 2021

Ülkemizde her geçen gün artan kafeler ve 3. nesil kahveciler ile birlikte kahve kültürü içimize işlemeye başladı. Pandemi ile birlikte bu yerlerin kapanması ve kahvelerimizi evlerimizde yapmak zorunda kalmamız ile birlikte çekirdek kahveye olan ilgide de ciddi bir artış bulunmakta. Artık standart kahveler içmek yerine, damak tadımıza uygun kahve çekirdeklerini kullanmaktayız. Bu yazımızda sizlere çekirdek kahve türleri ve ülkemizde en iyi olarak kabul edilen çekirdek kahveleri aktarmaya çalışacağız.

Dünya genelinde kahve üretimi yapan çok fazla bölge olmamasına rağmen genellikle Etiyopya, Afrika’nın bazı bölgeleri, Güney Amerika bölgesi ve Asya’da bazı bölgelerde kahve üretimi ile karşılaşmaktayız. Yetiştiği bölge, kavrulma çeşidi, bulunduğu rakıma göre çekirdek kahveleri ayırmamız mümkün.

Arabica

Endonezya’dan Güney Amerika’ya kadar pek çok yerde yetişten ve dünya genelindeki kahve tüketiminin %75’ini elinde bulunduran Arabica kahveler denizden 600 metre rakımda bulunan dağlar ve tepelerden çıkartılmaktadır. Türk kahvesinin de kökeni Arabica kahvelerden gelmekte ve bu yüzden çekirdek kahve konusunda oldukça önemli bir yere sahip olmaktadır.

Robusto

Batı ve Orta Afrika ve Brezilya öncelikli olmak üzere ayrıca bazı Asya bölgelerinden çıkartılan robusta cinsi kahveler Arabica bitkilerine göre daha dayanıklı bir yapıya sahiptir. Bu sebeple ilgili kahve çekirdeklerine göre 1,5 kat daha fazla kafein içermeleri ile tanınmakta olup sert içiciler için önemli bir tercihtir.

Liberica

Üçüncü sırada ise günümüzde bilinirliği oldukça az olmasına rağmen bazı ülkelerin vazgeçilmez lezzeti konumunda. Filipinler’de üretilen ve üretim havzası diğer kahve çeşitlerine göre daha kısıtlı olan Liberica kahve çekirdeği yavan bir lezzete sahip olmasının yanı sıra isli bir tadı bulunmasından dolayı ülkemizin damak tadına çok fazla uygun olmamaktadır

Yukarıdaki üç farklı kahve çekirdeği türü ve bunun aromalarına, kavrulma sürelerine göre kahve çeşitlerine ulaşmak için coffeeburada.com adresini ziyaret edebilir, hemen kahvenizi veya kahve ekipmanınızı sipariş verebilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Oylanmamış!)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir