En Yüksek Fiyatlı İkinci El Ürünü Kim Alır?

Evde kullanılan birçok ürün uzun süreler kişileri idare edebilir. İnsanlar evinde sürekli eşya değişim yaparlar. Psikolojilerine bağlı olarak çoğu zaman oturduğu kişisel dairesinde değişiklik yaparlar. Bu durum sadece psikoloji ile özdeşleştirilmez. Uzun süre kullandığı bir ürünü değiştirmek isteyebilir. İlk aldığı dönemde çok beğenerek yüksek düzeyde maddi değere sahip olmalarına rağmen beğendiği bir eşyayı o an alma kararı alabilir. Bu kararı aldıktan sonra o eşyayı satın alabilir.

Bu gibi durumlarda da yeni aldığı eşya ile birlikte önceden kullandığı eşya eskiye çıkar. Eskiye çıkan bu eşya ikinci el eşya olarak değerlendirilir. Bu gibi durumlarda ikinci el olan eşya için birçok ihtimal doğar. İkinci ele çıka eşya için ihtimallerden bir tanesi eşyanın kullanılabilirlik düzeyine göre yeterince iyi ise ihtiyaç sahibi bir insana bağışlanır. Bu eşyalar için diğer bir ihtimal ise durumu o kadar iyi olmayan ikinci el eşyalar ise çöp yolunu tutarlar. Bunun dışında ikinci el eşya sahibi kişi belirli bir tutar üzerinden o eşyayı ikinci el eşya piyasası üzerinden satışı yapılır.

Örnek Site : http://www.ikincielesya-istanbul.com/

İkinci El Eşya Değerlendirilmesi

İkinci el olarak nitelendirilen eşyalar yani, ilk sıfır olarak alındıktan sonra bir müddet kullanılan yeri doldurulunca evdeki yerini devreden eşyalar, yerini devrederken ortaya birçok ihtimal doğar. Bu ihtimaller doğrultusunda eşyayı iyice değerlendirmek gerekir. İkinci el olarak sayılan eşyaları değerlendirirken dikkat edilmesi gereken birçok durum vardır. Eşyanı kullanım süresi bunlardan bir tanesidir. Bunun sebebi eşyanın kullanım süresi uzadıkça eşyanın yıpranma oranı da bununla beraber çoğalır. Bu gibi durumlarda eşyayı satışa sunarken fiyat belirlemede önemli oynamalara sebep olur. Bu gibi durumlardan şikayetçi olmamak için eşyaları kullanırken dikkat edilmesi gerekir.

Yüksek Fiyat Neye Göre Belirlenir?

İkinci ele çıkan eşyanın fiyatını birçok şey etkilemektedir. Bunlardan en önemlisi eşyanın fiziksel olarak olduğu durumdur. İkinci el olarak nitelendirilen eşyada

eşyanın fiziksel bir zarar olmaması ve dış görünüş olarak iyi durumda olması eşyanın fiyatını yükselten durumlardır. Eşya sıfır olarak alındıktan sonra kullanım süresi boyunca ilk görüntüsünden ödün vermemesi eşyanın fiyatının yükselmesine sebep olur. Bu durumda eşyayı satan kişinin yapabileceği kar payını yükseltir.

Bizde İkinci El Eşya Fiyatı Belirlenmesi

Firmamıza gelen ikinci el eşyaları değerlendirirken kullanım süresini ön planda tutulur. Ancak onarılabilecek düzeyde olan fiziksel hasarlar fiyat etkilemesini büyük düzeylerde yansımaz. Bize sunulan ikinci el olan eşyanın kullanım durumu ve sağlamlığı ön planda tutulur. Bunun sebebi fiziksel olarak veya dış görüntüde oluşan hasarlar ufak düzeltmelerle onarılabilir. Bunun sonucunda da elde edilen görüntü iç açıcı düzeye gelir. İkinci el olan eşyanın kullanılabilirlik durumuna göre en yüksek olan fiyat verilir. Fiziksel olarak görünen hasarlarda fiyatı çok az denilecek düzeyde etkiler.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 1,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir