Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Nasıl Alınır ?

Yeni yıla girmemizle beraber Enerji Kimlik Belgesinin zorunlu hale gelmesine de bir yıl kalmış oldu. Bu noktada geçerli bir Enerji Kimlik Belgesi olmayan yapılar için cezai işlem uygulanacağını da hatırlatalım. Ayrıca EKB (Enerji Kimlik Belgesi) bulunmayan binalarla ilgili kira ve satış işlemleri de yapılamayacak. Çünkü geçerli bir EKB sunamayan binaların iskan ruhsatları yenilenmeyecek, yeni yapılan bir bina ise iskan ruhsatı düzenlenmeyecek.

Bu gelişmelerden sonra hemen hemen bütün Türkiye’yi ilgilendiren bir soru da sıklıkla gündeme gelmeye başladı.

EKB Nereden Alınır?

Enerji Kimlik Belgesi düzenleme yetkisi Enerji Verimliliği Danışmanlık şirketlerine verilmiştir. Enerji Verimliliği Danışmanlık şirketleri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından onaylı sertifikalara sahip, enerji uzmanı mühendisler ve mimarlar ile birlikte çalışır. Bu anlamda, enerji kimlik belgesi düzenleme yetkisi şahıslar anlamında enerji uzmanlarına aittir. Yani Enerji Kimlik Belgesi nasıl alınır? sorusunun en basit cevabı Enerji Verimliliği Danışmanlık şirketlerine başvurmaktır.

Siz yetkili şirketlerle irtibat kurduktan sonra enerji uzmanları binanızda veya konutunuzda gerekli incelemeleri yapar. Bu incelemeler neticesinde binadaki enerji verimliliği performansı değerlendirilir.

EKB İncelemeleri

Enerji uzmanlarının EKB düzenlemek için incelediği bina unsurlarını genel hatlarıyla listelemek gerekirse;

  • Isıtma enerjisi tüketim sınıfı
  • Soğutma enerjisi tüketim sınıfı
  • Aydınlatma enerjisi tüketim sınıfı
  • Sıhhi sıcak su enerjisi tüketim sınıfı
  • Havalandırma enerjisi tüketim sınıfı

Yani bina aydınlatmalarından, su tesisatlarına kadar herhangi bir enerji kaynağının kullanıldığı bütün bina unsurları EKB düzenlenmeden önce detaylı incelemeye tabi olurlar.

Bu incelemeler neticesinde beyaz eşyalarda görmeye alışık olduğumuz sisteme benzer bir sınıflandırma yapılır. Buna göre A harfi en iyi enerji tüketim performansını ifade ederken G harfi en kötüsüdür. EKB’nin geçerli olması için alfabetik sıraya göre azalmak kaydıyla; bina enerji tüketim sınıfı değerlerinin ortalamada C sınıfının altına düşmemesi gerekir.

C sınıfı değerlerini yakalayacak enerji verimliliği performansı sunamayan binaların EKB’leri düzenlenir ancak iskan ruhsatları için yeterli olmaz. Bu anlamda, C sınıfı altındaki yapılar için düzenlenen Enerji Kimlik Belgelerini tavsiye niteliğinde değerlendirmek daha doğru olacaktır. Zira sonraki kontrollerde C sınıfını yakaladığı takdirde bina tekrar iskan ruhsatı alma hakkına sahip olur.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir