Window Resizer – Chrome Ekran Boyutu Değiştirme Eklentisi

İşiniz gereği veya yapacağınız eylemden dolayı Chrome ekranını belirli formata getirmeniz gerekebilir. Bu gibi durumlarda sağdan aşağıdan küçültme eylemi yerine direkt olarak kendiniz bir boyut atamak veya cihazlara uygun boyutlara getirmek ister misiniz? Google Chrome eklentisi olan Window Resizer ile bunu yapmanız mümkün. Dünya genelinde 600.000 indirmeye sahip olan bu uzantı hakkında detaylara geçelim. Devamını Oku

FATRANK – Google Sıralama Takip Eklentisi – Chrome

Kullandığım ve tavsiye ettiğim tarayıcı eklentilerinin başında Fatrank gelmektedir. Birkaç konuda bana yardımcı olan bu eklenti sayesinde basit ve hızlı olması gereken işlemlerimi gerçekleştirebiliyorum. Peki Google Chrome eklentisi ne işe yarıyor ?

Fatrank, Fatjoe isimli firma tarafından ücretsiz olarak yayınlanan Google Sıralama takibi eklentisidir. Sitenizin, Google aramalarında kaçıncı sırada olduğunu tespit etmenizde size yardımcı olmaktadır. Ve kullanımı oldukça basittir. Devamını Oku

Wappalyzer Eklentisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Bir siteye girdiniz ve sitenin mimarisini, hangi teknolojileri kullandığını merak ettiniz? Bunu nasıl öğreneceksiniz? Kendi tecrübelerinizle ve araştırmalarınızla öğrenmeniz mümkün olabilir, peki yeterince bilgiye sahip değilseniz…

Bu konuda devreye Google Chrome ve Mozilla Firefox‘ta yer alan ve benim senelerdir kullandığım eklenti giriyor. Tamamen ücretsiz olarak tarayıcı marketlerinde yer alan bu eklentinin ismi: Wappalyzer. Ekranın sağ üst bölümünde küçük bir simge şeklinde bulunan eklentiye tıklayarak, o an bulunduğunuz sitedeki teknolojileri öğrenebilirsiniz. Devamını Oku

Dünyanın en çok kullandığı tarayıcı olarak da tanımlayabileceğimiz Google Chrome, uzun yıllar boyunca hayatımızda olan ve eski tarayıcıların bütün kötü özelliklerini silerek bizlere yepyeni bir tat getiren Chromium tabanlı web tarayıcıdır. Ayrıca mobil cihazlar için de versiyonları mevcuttur. Bu kategorimizde Google Chrome eklentileri ve ipuçları başta olmak üzere web tarayıcısı hakkında birçok detaya, gelişmeye yer vereceğim.

Google Chrome Eklentileri Nedir?

Aslında Chrome üzerinde uzantılar olarak gösterilse de ben daha çok eklenti demeyi uygun gördüm. Bunun temel sebebi ise tarayıcımıza ek özellikler getirmeleri. Program ile birlikte gelen özelliklerin üstüne koymak, ihtiyaçlarınıza çözüm bulmak için bu eklentilerden faydalanmanız yeterli olacaktır.

Google Chrome Eklentileri Nasıl Yüklenir?

Chrome web mağazasını hiç duydunuz mu? Eklentiler ve chrome temaları bu market üzerinde bulunur. Resmi kaynak olarak nitelendirebileceğimiz ve belirli şartlar altında değerlendirilerek yayınlanan pluginler böylece bizim açımızdan güvenli oluyor. BURADAN web mağazasına ulaşabilirsiniz.

Eklenti Türleri ve Kategorileri

Araç Setleri

Bu kategori altında genellikle takvim, mail gibi temel olayları daha fonksiyonel kullanmanızı sağlayan applikasyonlar bulunuyor. Örneğin Youtube’da video izlerken arkaplandaki beyazlıkları vs. değiştirmek istediğinizde Turn off The Lights eklentisinden faydalanabilirsiniz. Son yıllarda tercih edilen Google servisi Keep‘i de Chrome’a entegre ederek rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bunun gibi binlerce araç setinden bahsetmemiz mümkün.

Ekran Görüntüsü Eklentileri

İnternette dolaşırken belirli bir yerin ekran görüntüsünü alarak kaydetmek veya düzenlemek isteyebilirsiniz. Bunun da ötesinde bir web sayfasının tam boy ekran görüntüsünü alarak projenizde kullanmanız gerekebilir. Google Chrome’da direkt bulunmayan bu özelliği aktifleştirmek için var olan yüzlerce eklentiden faydalanabilirsiniz. Kategori üzerinde bunların en verimlilerini sizlere anlatmaya çalışacağım.

Sosyal Medya Eklentileri

Sosyal medyayı daha verimli kullanmaya ne dersiniz? Birkaç araç sayesinde maksimum fayda sağlayabilirsiniz. SocialBlade ile girdiğiniz sosyal ağların istatistiklerini, verilerini görüntülerken Bitly eklentisi ile hızlı şekilde linklerinizi kısaltabilirsiniz. Bu kategoride çok geniş yelpaze ve konuya sahip eklenti mevcut.

Webmaster Eklentileri

En çok üstünde duracağımız kategori burası kuşkusuz. Webmaster konusu üzerine yoğunlaşmış eklentileri tek tek inceleme niyetindeyim. Özellikle listeler oluşturarak kategori üzerinde işinize yarayacakları sizlere sunacağım. SEO, web araçları ve analiz araçları; kod hataları gösteren eklentiler vs. gibi birçok konu başlığında duracağız.

Diğer Eklentiler

Kategorilerimiz sadece bununla da bitmiyor. Oldukça geniş hazneye sahip olan web mağazasındaki tüm işimize yarayacak uzantıları konuşacağız.

Chrome Eklenti Yapımı

Yüz binlerce eklentinin varlığından haberdarız, peki kendi eklentimizi yapamaz mıyız? Evet, birkaç püf noktayı öğrenerek kendimize ait eklenti yapabilir ve bunu resmi markete sunabiliriz. Bu kategoride ayrıca Google Chrome Eklenti Yapımını da öğreneceğiz.

Google Chrome Uzantıları Nedir?

Google Chrome uzantıları ile eklentileri aslında aynı anlama gelmektedir. Bu yüzden arada hiçbir farkın olmadığını söyleyebilirim.