Evinizde Su Kaçağı Olduğunu Düşünüyorsanız Ne Yapmalısınız?

Bundan bir iki yıl önce evde ciddi bir su kaçağı olduğunu ve özellikle alt katımızda oturan komşumuzu rahatsız etmeye başladığını öğrendik. Bunun üzerine ben de bilmeden iş yapmayalım diye biraz araştırma yaptım. Geçen gün tekrar böyle bir durumla karşılaşınca sizlere öğrendiklerimi anlatmak istedim. Bu yazımda evde su kaçağı olduğunu düşündüğünüzde ne yapmanız gerektiğinden bahsedeceğim.

Su Kaçağı Nedir?

Genellikle alt kat komşusundan gelen uyarı dahilinde fark edebildiğiniz su kaçağında temel olarak tesisatın bir bölümünden su sızıntısının toprak veya beton zeminde birikmesi görülmektedir. Su tesisatı da genellikle fayans veya parkenin altında olduğu için direkt olarak tabana doğru işler.

Su Kaçağı Olup Olmadığını Belirleme

Su kaçağı bulma işlemleri hakkında bilgi vermeden önce, böyle bir durumun var olup olmadığını bulmak daha faydalıdır. Genellikle uzmanların tavsiyesi şu şekilde: evinizde su kullanımını birkaç saatliğine bırakın. Tüm muslukları vb. su kullanan cihazlarınızı kapatın. Ardından su sayacınızın değerine bakın. Birkaç saat sonra tekrar aynı sayacın değerine bakın. Eğer arada fark var ise, evinizde su kaçağı var demektir.

Eski Yıllarda Su Kaçağı Tespiti

Çocukken hatırlarım, böyle bir sorunla karşılaşmıştık. Sırf o tespitin yapılması için tesisatçı tüm banyoyu kırmış ve son kırılacak yeri de kırınca sızıntının geldiği yeri fark etmişti. Belki tesisatçıdan kaynaklı bir sorunda fakat genel genel olarak eski yıllarda su kaçağı tespiti bu şekilde yapılıyordu.

Günümüz Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Su kaçağının var olup olmadığını bulmak kolay olsa da sorunun tam olarak nerede olduğunun tespitini yapmak çok zordur. Bunun için 2000’li yılların başından itibaren ciddi teknolojiler üretilmiş ve bu teknolojilerin neredeyse hepsi ülkemizde de kullanılmakta.

Günümüzde birçok marka bu konuda piyasaya ürün sürmekte. Benim araştırmalarım sonucunda karşıma çıkan markalar Sewerin, Fisher, Trotec, Rothenberger vs. Bu cihazlar ile kaçağın nerede olduğu ve hangi tesisatı ilgilendirdiği kısa bir çalışmanın ardından, yıkma dökme olmadan rahatlıkla bulunabiliyor. Hem masraftan hem zamandan hem de işten tasarruf sağlanmış oluyor.

Yaşadığım Deneyler ve Yaptıklarım

İki kere su kaçağı ile karşılaştım. Bunların ilki Şişli tarafında bulunan arkadaşımın evinde yaşandı. Birkaç haftalığına evinde kaldığım sırada komşudan gelen şikayet ile harekete geçtik ve hemen şişli su kaçağı bulma firmasını arayarak eve çağırdık. Ardından cihazlar ile yapılan analiz sonucunda sorunun tespiti yapıldı ve ardından bir iki saatlik iş ile sorun kökünden çözüldü.

İkinci deneyimim ise Esenler civarındaydı. Evin banyosunda, duşakabinin tam altından alt kata su sızdırıldığını gördük. Bunun üzerine esenler su kaçağı bulma firmasını aradık. Çalışanların yaptığı inceleme sonucunda aslında aşağıya akan suyun bizden kaynaklı olmadığı, yan komşudan geldiğini öğrendik. Eğer bu tarz cihazlar ile muhatap olmasaydık büyük ihtimal tüm banyonun yıkılması, kırılması gerekecekti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 1,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir