Excel Verilerini Import Etme (Octave) – MATLAB

MATLAB ile çalışmak istediğiniz zaman genelde elinizde Excel dosyaları, .xls, .xlsx veya .csv gibi uzantılar bulunur. Bu dosyaların içinde veriler mevcuttur. Bunları daha önceki anlatımlarımdaki gibi tek tek projeye eklemek tabi ki çok zor ve mantıksızdır. Bir yerden sonra yüzbinlerce satırlık datalar ile uğraşmanız gerekebilir. Bu gibi durumlarda MATLAB Excel verilerini import etme ihtiyacı duyarsınız.

MATLAB & Simulink kullananlar için data import etmek oldukça kolaydır. Sürükle bırak veya üst sekmede bulunan buton ile bu işlemi kolaylıkla yapabilir hatta numeric, column vector gibi özelliklerde içeri ekleme yapabilirsiniz. Fakat Octave üzerinde çalışıyorsanız işlem biraz daha değişik olacak.

Octave’ın kullanıcılara basit bir şekilde import işlemi sunmadığını söyleyebiliriz. Kod yardımı ile octave excel data import işlemi yapacağız. Bunun için aşağıdaki kod ile basit şekilde ekleme yapmamız mümkün.

Burada pkg load io ifadesi, veri load işleminin gerçekleşmesini sağlayan paket içindir. Aksi takdirde işlem gerçekleşmiyor. Bu konuda birkaç deneme yaptım ve pkg load io işlemi ile sonuca ulaşabildim.

Yukarıdaki kod ile seçtiğiniz dosyanın hangi tablosunun hangi sütun aralıklarının, satır aralıklarının kullanılacağını bu şekilde spesifik olarak seçebilirsiniz. Octave Excel import etmek için genel syntax kullanımını ise aşağıda görebilirsiniz.

 

OKUMALISIN!  Table Veri Tipi ve Table Fonksiyonu - MATLAB

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir