Fagot Nedir ? Fagot Müzik Aleti

ve orkestrada büyük bir önemi vardır. Hatta orkestrada en çok esperi üretilen müzik aleti fagottur. Ses aralığı 3.5 oktavdır ve 2.5 metre bir boyu vardır. Toplamda 4 parçaya ayrılabilir. Toplamında 8 delik ve 10 tuş bulunmaktadır. Fagot müzisyeni tuşlara dokunarak ve boynuna asarak fagot müzik aletini seslendirebilir.

Fagot Tarihi

Fagot 16. Yüz yılda bir başka müzik aletinin değiştirilmesi veya geliştirilmesi sonucu türetilmiştir. Tek parça halinde olan ve yine güzel ses elde edilebilen Curtal müzik aleti geliştirerek değiştirilmiştir. 17. Yıl yılın sonlarına doğru da çalgı aleti 2’ye katlanamadığı için taşıma zorluğu çekilmiş. Daha sonrasında hemen 2’ye katlanabilmesi için çalışmalar yapılmış. İlk modern veya çağdaş fagot 19. Yüz yılın ortalarında Fransız Fagotu olarak geçmektedir. Hala var oluşu devam eden “Buffet Crampon” tarafından geliştirildi. Mozart dönemine kadar sadece 4 perdesi kullanılmaktaydı fagot müzik aletinin daha sonrasında zaman geçtikçe tüm perdeleri kullanılmaya başlandı. Genel olarak en eğlenceli parçalarda görebilen ve kesinlikle orkestrada çok önemli bir yere sahiptir. Fagotla ayin yapıldığı da belli seneler de görülmüştür.

Örnek Fagot Sesi (Mozart’ın Fagot Müzik Aleti ile alakalı bıraktığı en önemli eserlerden bir tanesidir.)

Fagot Orkestradaki Çalışma Sistemi

Genel olarak kemanların aşağıdan verdiği fon müzik ile Fagot müzik aleti de onlara güzel bir eşlik etmektedir. Aslında orkestranın başta gelen müzik aletlerinden bir tanesi olmaya adaydır.  Daha demin youtube üzerinden size göstermiş olduğumuz örnekte de görebileceğiniz gibi, kemanlar Mozart’ın eserine ses verirken Fagotta çok güzel eşlik eder tamamen ruhumuzu dinlendiriyor.

Tek başına seslendirildiği de duyulduğu gibi,  bas klarnet ile de armonilerin bas partisini ayak uydurmakla beraber viyolonsellerle de unison çaldığı gözlemlenmiştir. Kimi zaman bas çalgısı olarak değil de arka planda sadece fon müziği çalarak da orkestrada güzel bir yeri olduğu görülmüştür.

Ben Şarkı Tv ekibinden Emirhan, Sitemiz içinde Müzik Aletleri, Festivaller Hakkında Bilgiler, Sanatçı Hayatları ve Güncel Magazin haberlerini sitemizde bulmanız mümkündür. https://www.sarkitv.com üzerinden bizi takip edebilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir