Firma Rehberi Nedir? Ne İşe Yarar?

2000’li yılların başlarından beri hem dünya genelinde hem de ülkemizde firma rehberleri ile karşılaşıyoruz. İnternetin çok fazla hayatımızda yer almadığı zamanlarda firma rehberlerini cilt cilt kitaplarda görüyorduk. Fakat ilerleyen zamanlarda bu iş tamamen internet üzerinden dönen bir sektör haline geldi. Bu yazımda Firma Rehberi nedir, ne işe yarar gibi sorulara cevap vermeye çalışacağım.

Firma Rehberi Nedir?

Tanımı yapmak için geçmişe gitmek ve ilk firma rehberi kitaplarını incelemek gerek. Genel anlamda hemen hemen her sektörden firmanın listelendiği ve adres – telefon gibi bilgilerine yer verildiği bu kitaplar sayesinde eğer bir teknik servis bulmak istiyorsanız kitapta bir iki sayfa karıştırmanız yeterli hale geliyor. Ya da evinize bir marangoz çağırmayı düşünüyorsanız hemen kitabı açıp numara bakıyordunuz. Daha sonraları kartvizitlerin çok fazla kullanılması ile birlikte bu tarz durumlar da yavaş yavaş popülaritesini yitirdi.

İnternetin yavaş yavaş hayatımızda yer alması ve insanların web siteleri açması ile birlikte firma rehberleri birden internete taşınmış oldu. Hem daha kolay erişim hem de daha fazla veriye ulaşabilir hale geldik. Hatta işletmeler bu konuya daha fazla özen göstermekte ve her rehberde isimlerine yer vermek için çaba harcamaktadır.

Fakat internet sitesi açmanın çok kolay bir hale gelmesi ile birlikte her işletme de kendi sitelerini açmaya başladı. Bu yüzden ilgi de bir nebze düştü. Ama Google aramalarındaki sonuçları da düşündüğümüzde hala etkin bir konumda olduğunu söyleyebiliriz.

Firma Rehberi Ne İşe Yarar?

Genel anlamda bu tarz rehberlerin amacı sizinle işletme arasında bağlantıyı kurmaktır. Yani işletmenin telefon numarası başta olmak üzere birçok veriyi sizlerle paylaşması ile sizin işletmeye ulaşmanızı kolaylaştırmasıdır. Peki ne tarz bilgiler elde edebiliriz?

Bu konuda https://www.turkiyeduysun.com/ adresini örnek alarak liste yapmaya çalıştım.

  • Firmanın ismi ve yetkili kişinin ismi.
  • Adres bilgisi. Adreste de detaylı bir konum bilgilendirmesi ve harita üzerinden gösterim.
  • Telefon ve fax numarası bilgileri.
  • Mail adresi bilgileri.
  • Web sitesi bilgileri.
  • Firma hakkında detaylar.

Türkiye Duysun

Bu tarz bilgiler genellikle işletmeler tarafından sitede paylaşılır. Fakat bazı durumlarda site sahipleri de verileri kendi hazırlayabiliyor. Tabi bunu yapan sayfa sayısı çok çok az.

Yukarıdaki listede de görüldüğü üzere bir işletme ile ilgili her türlü bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Bunun da ötesinde turkiyeduysun.com ‘da olduğu gibi yorum alanı sizin için büyük bir nimet haline geliyor. Çünkü insanlar bu tarz sayfalarda yaşadığı deneyimleri ve firma hakkındaki yorumlarını yaparak sizleri de bilgilendirmektedir. Resmi bilgilerin dışında direkt hizmet alan kişilerden bilgi edinmeniz harika bir referans haline gelmektedir.

Ne Tarz Kategoriler Bulunur?

Genelde firma rehberlerinde hemen hemen her sektörden kurum ve kuruluşun iletişim bilgileri bulunur. Fakat bunlardan bazı kategoriler ciddi derecede önemlidir. Bu kısımda da sizlere en çok tercih edilen kategorileri aktarmaya çalışacağım.

Araç Kiralama

Günümüzde filo ile kiralama veya bireysel araç kiralama konusu önemli bir konuma yerleşti. Firmalar, çalışanları için araç almak yerine kiralama seçeneğinden faydalanmakta. Ya da bireyler de bir yolculuğa çıkacağı zaman otobüs, gemi, tren veya uçakla yolculuk yerine araç kiralamayı mantıklı görmektedir.

Peki bulunduğunuz konumda yer alan tüm araç kiralama firmalarına nasıl erişebilirsiniz? İşte burada firma rehberleri sizlere yardımcı olmakta ve tüm işletmeleri önünüze serecektir.

Evden Eve Nakliyat

Evden eve nakliyat işi insanların sürekli olarak karşılaşmadığı, ortalama 4-5 senede bir gerçekleşen hatta kimi zaman 20-30 seneleri dahi bulan bir durum. Hal böyle olunca evden eve nakliye firmaları konusunda bilgi sahibi olmuyorsunuz. Genelde yakın taşınan tanıdıklarınızdan bilgi alırsınız veya tanıdık aracılığı ile nakliye firması bulursunuz.

Fakat rehberler bu konuda yine size yardımcı olabilecek kapasitededir. Civar bölgelerdeki tüm nakliyecileri sizlere sunarak, hepsinin iletişim bilgilerini iletir. Hatta yorum alanı sayesinde hizmet ve memnuniyet hakkında bilgi almanızı da sağlar.

Emlak

Sahibinden, Hürriyet Emlak gibi kiralık – satılık daireler konusunda tekel haline gelse de birçok emlakçı hala bu tarz servislerde yer almıyor. Bir ev kiralamak veya satın almak istediğiniz zaman bu tarz sitelere baksanız bile ardından emlakçılar ile muhatap olmanız gerekir. Bu emlak dükkanlarına ulaşmak için ise yine telefon numarası, adres veya diğer bilgiler gerekir. Turkiyeduysun gibi servisler bu konuda size yardımcı olup, belirlediğiniz mahalle veya ilçelerdeki emlakçıları sizlere listelemekte.

Nasıl Firma Eklenir?

Genelde birkaç farklı metot bulunur. Bunlardan en önemlilerine bakalım.

  • Site piyasadaki tüm işletmeleri sistemine ekler, fakat detaylı bilgi oluşturmaz. Hatta bazıları telefon ve adres dışında hiçbir bilgi girmez. Eğer siz bunu düzenlemek isterseniz, belirli bir ücret ödemeniz gerekir.
  • Rehbere işletmenizi eklemek için kayıt olmalı ve belirli ücret paketleri dahilinde eklemelisiniz. Kısacası ücretlidir.
  • Tamamen ücretsiz servisler. Kayıt olup firmanızı ekledikten sonra yetkililer tarafından onaylanır ve sisteme eklenir.

Tavsiye Ettiğim Site

Daha önce bu sektörde çalışmış biri olarak, ince eleyip sık dokuyarak hem yeni yeni piyasada yer edinmeye başlamış hem de kaliteli bir hizmet sunan siteyi bulmaya çalıştım. Bu konuda, yukarıda da tanıtımını yaptığım turkiyeduysun bana bir adım önde geldi. Kurumların yanı sıra ilanlar, fuar ve etkinlikler, ürünler gibi kategoriler üzerinden de faaliyet göstererek ziyaretçisine maksimum bilgi vermeye çalışıyor. Bu açıdan piyasada çok fazla servisin olduğunu söylemek mümkün değil.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

1 yorum: “Firma Rehberi Nedir? Ne İşe Yarar?”

  1. firma rehberleri sayesinde sektörüne göre aradığımız firmaların ilgili kişilerine, telefon ve adres bilgilerine kolaylıkla ulaşabiliyoruz. Tümünü bir arada toplayan bir platform.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir