Girişimcilerde Olması Gereken 5 Temel Özellik

Girişimci olmak için kişilerin belli başlı özelliklere sahip olması gerekiyor. Hiç kuşkusuz ki bu özellikler para ve sermaye birikimi dışındaki özelliklerdir ve kişileri de diğerlerinden farklı kılan tam olarak bunlar oluyor. Girişimci ruhu taşıyanlarda bulunması gereken en önemli özellikler ise şunlardır.

İleri Görüşlülük

Girişimci olmayı planlayan ya da iş dünyasına atılarak kendine yer edinmek isteyenlerin ileriyi az çok tahmin edebilmesi gerekiyor. Yarını en az bugün kadar net olarak görebilenler ileride yaşanacak talihsizlikler konusunda daha tedbirli olabilecekleri gibi fırsatları değerlendirmek konusunda da yavaş hareket etmeyeceklerdir.

Tam Özgüven

Bir girişimci için özgüven son derece önemlidir. Çünkü kendine güveni olmayana başka insanlar da güvenmez. Risk almak konusunda bu güvenin tam olması büyük önem taşıyor ve aldığınız risk kadar başarılı olacağınızı da unutmamanız gerekiyor.

Zaman Yönetimi

İş adamları ve önemli konumdaki yöneticiler için zaman yönetimi son derece önemli bir kavramdır. Bu nedenle zamanı ne şekilde yönettiğiniz büyük bir önem taşıyor. Çok çalışmak önemli olsa da zamanı doğru yönetemiyorsanız başarıyı yakalamak sanıldığı kadar kolay olmayacaktır.

Finansal Bilgi Birikimi

İş dünyasında finansal açıdan kişilerin kendini yetiştirmesi de önemli bir konudur. Özellikle genç girişimcilerin bu konuda yeterli araştırmaları yapmaları gerekiyor. İyi bir bütçe kontrolü başarılı olma yolunda son derece önemlidir.  Bu konuda uzmanlardan da fikir alınabilir.

Yönetme Becerisi

Kişilerde yönetme becerisi yoksa çalışanlarını doğru yönlendiremez ve müşterilerine gerektiği şekilde hitap edemez. Bu nedenle de yönetme becerisi her bakımdan bir girişimcide bulunması gereken en önemli özellikler arasındadır. İş planlarını doğru hazırlama, geleceğe yönelik projeler üretebilmek ve çalışanları olması gerektiği gibi motive edebilmek girişimcilik için önemli meziyetlerdir.

İçindekiler:

OKUMALISIN!  Girişimcilerin Okuması Gereken 5 Kitap - 2020
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir