Giyim Sektöründe Katma Değer Zinciri

Giyim sektöründe her ürünün bir katma değer zincirinden geçmesi gerekir. Ürünün son tüketiciye istediği şekilde ulaşabilmesi için ürün bir fikirden ürüne çevrilmesi, hedef piyasaya ulaşılması, tüketicilerin mevcut olması büyük önem taşır. Zincirin tasarım ve gelişim, ham madde, işleme, imalat, taşımacılık, perakende, tüketici kullanım ve kullanım sonu aşamaları vardır. Onlinegiyim verilerine göre ekoloji açısından her aşamada, çok farklılıklar olduğu dolayı, farklı çevresel etkisi ve performansı göstermektedir.

Çevresel faktörler ise su (su tüketim ve atık sunun çıktı ve süreç), enerji (Yenilenebilen enerji kaynakları kullanma ve Co2 sürüm yönetim), kimya (Kullanılan kimyasalların zehirliliği ve miktarı ve kullandıktan sonra onların yönetim) ve atıklar (Atıkların miktarı ve turları, atık yönetim) bakılmaktadır ve onların fiyatları ve masrafları sürekli değiştiği için şirketlere etkilemektedir.

Sosyal faktörler ise işçilerin emek şartları (Ücret, çalışma saatleri, işçilere doğru davranışları, iş gücünün işletmeye katılımı, emek hakları, cinsiyet eşitliliği, çocuk iş gücü), sağlık ve güvenlik (Ücret, çalışma saatleri, işçilere doğru davranışları, iş gücünün işletmeye katılımı, emek hakları, cinsiyet eşitliliği, çocuk iş gücü) ve şirketin toplumsal sorumluluk (toplulukla etkileşimler ve hizmetler, fabrika çalışanlarının çocuklarına eğitim olanakları sağlamak gibi, dış paydaşlar ve tüketicilerle ilişki kurmak) bakılmaktadır. Bu sayfanın devamında moda katma değer zincirindeki her aşamada ekolojik performansı analiz edip ve giyim sektörün o alanında ne yapabildiklerini gösterilecektir.

Emek şartları

Ücret, çalışma saatleri, işçilere doğru davranışları, iş gücünün işletmeye katılımı, emek hakları, cinsiyet eşitliliği, çocuk iş gücü Sağlık ve güvenlik Ücret, çalışma saatleri, işçilere doğru davranışları, iş gücünün işletmeye katılımı, emek hakları, cinsiyet eşitliliği, çocuk iş gücü

Toplumsal sorumluluk

toplulukla etkileşimler ve hizmetler, fabrika çalışanlarının çocuklarına eğitim olanakları sağlamak gibi Dış paydaşlar ve tüketicilerle ilişki kurmak

OnlineGiyim Tasarımı ve Gelişim

Giyim sektörü tüketici ihtiyaçlarından başlayan bir sektördür ve onun başlangıç tasarım ve gelişim aşamasıdır. O aşamada tasarımcıların fikirlerinden başlamaktadır, tüketicilerin ihtiyaçlarını dikkate alarak ürünleri tasarlamaktadır. Tasarım ve gelişim aşamasında diğer aşamalarda ne yapılacak ve çevreyi nasıl etkileyeceği tanımlamaktadır. Buna göre bu aşama bütün moda katma değeri zincirinde en önemli olduğunu söylenebilir. İşlemler çoğunlukla ofiste yapılır ama şirketin çevresel performansına çok etkilemektedir. Örneğin çevresel açısından tasarım ve gelişim sürecinde tasarımcılar giyim ne ham madde ve kumaş kullanılacak, işleme yöntemi ve atıklar nasıl proses edileceğine karar vermektedir. Girdiler açısından ham madde seçim aşamasında su tüketimini etkilemektedir. Kumaş seçimi ne kadar enerji ya da petrol kullanılacağını belirlemektedir.

Geri dönüşümlü kumaş ve karışım seçenekleri, uzun ömür için tasarım, kesim ve tutkallama imkânlarına göre atık azalmasına yol açabilir ve yeni ürün ekoloji trendlere uyumu sağlayabilir. Bu aşamada verilen kararlara göre ekoloji yönetim tanımlanmaktadır ve ürünün final çevresel performansına etkilemektedir. Tasarım aşamasında çok işçiye ihtiyacı olmadığı için sosyal şartları geliştirebilecek etkiler düşük kalmaktadır. Bu aşamada imalat sürecinde ilk ve stratejik olduğu için su tüketim, kimya kullanımı, atık yönetimi ve etik olmayan uygulamaları anlamlı bir seviyede etkilenebilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir