Google Adsense İçin Doğru Reklam Yerleşimi Nasıl Yapılmalıdır?

Google Adsense, bilindiği üzere Google Ads ya da bilinen eski adı ile Google Adwords üzerinden reklam vermiş olan firmaların yayınlamak istedikleri reklamları bir yayıncı olarak sayfanızda yayınlamanızı sağlayan sistemdir. Bu sistemi yerine getirerek gelir elde etmek için bir blog sayfası, bir web sayfası, bir mobil uygulama veya bir YouTube kanalı gibi farklı ortamları kullanabilirsiniz. Web sayfanızı henüz yayına almadıysanız buradan tescil ettirmek alan adınızı aramaya başlayabilirsiniz.

Bu ortamlardan hangisini kullanırsanız kullanın Google tarafından verilen reklamlarda en iyi yayıncılık gelirlerini elde etmek için reklam yerleşiminde hassasiyet göstermeniz gerekir. Önemli noktalardan biri reklam yayınladığınız web sitesinin kaliteli hosting alt yapısına da sahip olmaısıdır. Adsense üzerinden para kazanmak isteyenlerin çoğu WordPress yapısı ile hareket eder. Bu nedenle iyi bir WordPress hosting hizmeti almanızı öneririz. WordPress hosting paketleri için tıklayınız.

Google Adsense reklamlarında reklamın sayfa içerisinde doğru şekilde yerleştirilmesi; tıklama oranını, gösterilme oranını ve size sağlayacağı kazancı artırır. Bu durum bir blog ya da internet sayfasında aynı şekilde incelenebileceği gibi YouTube kanalı veya bir mobil uygulama için farklı teknikler ile uygulanacak şekilde incelenebilir.

Google Adsense Reklam Yerleşiminde Kazandıran İlkeler

Doğru noktalarda gerçekleştirilen Google Adsense reklam yerleşimi sayesinde iyi teknikler kullanılarak, reklamlarda çok daha yüksek bir verim elde edilebilir. Yani temel olarak reklamın daha fazla gösterilmesi, tıklanma başına maliyetinin artırılması, daha fazla tıklanması ve buna bağlı olarak da daha yüksek kazanç elde edilmesi mümkün hale gelir. 

Doğru reklam yerleşimi kazançlarınızı önemli şekilde yükselteceği için bu konu üzerinde her zaman durarak, Google Adsense çalışmaları yapmanız gerekir. Özellikle bugün internet sayfalarında veya blog sayfalarında doğru yerleşime dikkat ettiğinizde, gerçekten etkileyici bir şekilde tıklanma ve gelir oranlarının arttığını görebilirsiniz.

Google Adsense reklam yerleşimlerinde mutlak bir şekilde belirli temeller üzerinde durarak kurallara uygun bir çalışma yapmanız gerekir. Aslında bu noktada kurallar ve temeller maddeler halinde incelenerek daha net bir şekilde görülebilir.

 1. Google Adsense politikaları ile uyum sağlayın

Google aslında kendi sistemi içerisindeki her çalışmada belirli kurallara sahip olarak katı ve profesyonel bir yapıya sahiptir. Bu açıdan Google Adsense reklam yerleşimi kapsamında da belirli kuralları ve politikaları bulunmaktadır. Bu kurallara Google Adsense resmi sayfasında kolay bir şekilde ulaşmanız mümkündür. 

Eğer uzun emekler ile kurduğunuz bir blog sayfası veya web sayfasında tüm bu emeklerinizin zayi olmasını istemiyorsanız, Google Adsense politikalarına mutlaka dikkat etmeniz gerekir. Kurallara uygun bir şekilde yerleşim yapılarak ve ayrıca kullanıcıların reklamı tıklamasına teşvik etmeden reklam yayıncılığı yaparak sorunsuz bir ilerleyiş sağlayabilirsiniz.

 1. Reklam yayıncılığında ölçülü olmak

Düşünün ki bir kullanıcı olarak web sayfaları, televizyon kanalları veya gazetelerde reklamı ideal ölçüde görmek istersiniz. Bu bağlamda Google Adsense reklamlarında da reklam sayıca ideal noktada ve tasarımı da ideal ölçüde oldukça kullanıcı sayfanızdan rahatsız olmayacaktır.

Eğer sayfanızda yayınlanan reklamlar oldukça yüksek bir sayıya ulaşırsa, bu reklamlardan düşük bir kazanç elde etme ihtimaliniz çok yüksek olacaktır. Çünkü özellikle fazla reklam gören kullanıcı sayfanızdan çok hızlı bir şekilde uzaklaşacaktır. Buna bağlı olarak oturum süreleri kısaldığı için yani sayfanızın trafiği düşük bir konuma ulaştığı için belirli bir süre sonucunda ziyaretçi sayınız gözle görülür şekilde düşecektir.

 1. Reklam tasarımlarında duyarlı olmak

Bugün internet kullanımında mobil cihazlar çok önemli bir yere sahip olduğu için hem internet sayfalarında hem de YouTube kanalları gibi noktalarda mobil kullanıcıları mutlaka düşünmeniz gerekir. Bu noktada web sayfalarınız için düzenli ve kurallı bir şekilde reklam yerleşimi ve tasarımı gerçekleştirirken, aslında mobil cihazlarınız için de ayrı bir çalışma yapmanız ve uyumlu hale getirmeniz önemlidir. Çünkü bu ayrıntı kazancınızın düşmesini engellerken, user experience yani kullanıcı deneyimi konusunda da size büyük bir katkı sağlar.

 1. Reklam konumlarını doğru seçmek

Üretilen reklam içeriklerini ve kullandığınız sayfa içeriklerini kalitesiz bir hale getirmeyecek şekilde başarılı Google Adsense reklam yerleşimleri yapmanız önemlidir. Bu kapsamda da birazdan örneklerde de göreceğiniz üzere reklamları her zaman kritik noktalara yerleştirmelisiniz. Yani kısacası yayınladığınız bir içeriğin en önemli noktasına, insanların sayfanızdan çıkış yaptığı bölüme veya en çok göze çarpan bölüme reklam yerleşimleri yapabilirsiniz.

 1. Reklamların boyut, konum ve tarzını doğru şekilde ayarlamak

Reklamlar rahatsız etmeyecek şekilde büyük bir boyutta olmalı ve her zaman dikkat çekici bir geometrik şekille tasarlanmış olmalıdır. Genellikle birçok reklam yayıncısı siyah renk gibi tabanlar tercih ederken, aslında dikkat çekici ve daha soft renkleri kullanarak yazı ile reklam görselini iç içe yedirmeyi tercih edebilirsiniz

Genellikle Adsense yerleşimlerinde reklam site açıldığı anda görünen ilk bölge olarak bilinen above the fold noktasına yerleştirilebilir. Bu bölgedeki bir reklam metin ağırlıklı görsel bir reklam olabileceği gibi görselin çok daha ön plana çıktığı bir metin reklamı olabilir. Bu tarz teknikler sayesinde daha yüksek tıklanma oranı elde edilebilir

 1. Reklamın çeşidini ve boyutunu doğru seçmek

Reklam yayıncılığında en yüksek kazançlara ulaşabilmek ve doğru verimi standart bir hale getirmek için doğru reklam seçimleri yapmak gerekir. Google Adsense tarafından yayıncılara sunulan reklam çeşitleri arasında birçok farklı boyut ile sabit reklamlar veya esnek reklamlar gibi alternatifler yayıncılara sunulmaktadır. Bu bağlamda kullanıcılarınız ve ideal olarak kabul ettiğiniz gelir açısından doğru ayarlamaları yapmanız gerekecektir.

İnternet Sitelerinde Google Adsense Reklam Türleri Nelerdir?

İnternet web sayfalarınızda Google Adsense reklamcılığı yapmak istiyorsanız, size sunulan reklam çeşitleri gözden geçirilebilir. Kısa kısa üzerinde durmak gerekirse bu reklam çeşitleri arasında;

 • Her içerikle uyumlu bir şekilde kullanılabilecek yazı içi reklamlar 
 • Genellikle kullanıcının sayfayı incelediği sırada ekranın kenar kısmında sabit bir şekilde duran sabit reklamlar 
 • Sayfa gelirini arttırabilmek ve etkileşimi yüksek bir noktaya ulaştırmak için de içerik tanıtımı açısından eşleştirilen içerik reklamları 
 • Görsellerin ve metinlerin ağırlıklı bir şekilde bir araya geldiği tüm web sayfaları için uygun görüntülü reklamlar
 • Sayfanın yüklenmesi sırasında tam ekran olarak kullanıcının karşısına çıkan vinyet reklamlar
 • Site görünümü ile uyumlu bir şekilde yaptığınız yayınlar ve girişler arasında basit ama faydalı görünümler sağlayan feed içi reklamlar 
 • Kullanıcıların arama motorlarında istediğiniz anahtar kelimeleri veya sayfanızı ararken Google destekli bir şekilde görebileceği programlanabilir arama motoru reklamları yer almaktadır. 

İnternet Sayfanız İçin Google Adsense En İyi Reklam Yerleşim Noktaları Hangileridir? 

Web sayfalarınız için Google Adsense reklam yerleşimi konusunda bir sayfa içerisinde belirli noktalar mutlaka göz önünde bulundurularak çalışmalar yapılabilir. Bu bağlamda; 

 1. İlk önemli nokta olarak sayfanın hemen üst kısmında logonun altında veya üst menünün alt bölgesinde bir reklam yerleşimi gerçekleştirebilirsiniz. Bu nokta en fazla görülen ve ilk dikkat çeken nokta olduğu için kaliteli ve yüksek TBM sağlayan reklamları burada kullanabilirsiniz.
 2. Sayfalarınızda yer alan içeriklerin baş kısmında başlık ile ana görsel kısmından sonra reklamlar eklemeniz mümkündür. Aslında bu bölgelerdeki reklamlar için Google Adsense tarafından sunulan otomatik reklam özelliği aktif hale getirilebilir.
 3. En önemli reklam yerleşim noktalarından biri olan kenar çubuğu sayesinde de dikey ve yapışkan reklamlar ile yüksek kazanç elde edebilirsiniz. Bu konuda Google görüntülü reklamlarını seçtiğinizde daha responsive tasarımlar ile Adsense yerleşimleri yapabilirsiniz. Hatta bu noktada yine vinyet, sabit reklamlar veya arama motoru reklamları seçebilirsiniz.
 4. Eşleştirilen reklam olarak adlandırılan kategorideki yayınları da içeriğini alt bölümüne ekleyerek sitede etkileşimi arttırabilirsiniz. 
 5. Aslında pratik bir nokta olarak reklam yerleşimleri için manuel Adsense reklam yerleşimi yapmak yerine otomatik reklam yerleşimlerini aktif hale getirdiğinizde daha sorunsuz sonuçlar ile tasarımlarınızı tamamlayabilirsiniz. Bu konuda sayfanızdaki görsel ve metinler ile reklamların görsel ve metinlerinin karışmaması açısından yani geçersiz tıklama ile karşılaşmamak açısından her reklam için bir başlık kullanmanız doğru olacaktır

Google Adsense Reklam Yerleşimleri Açısından En İyi WordPress Adsense Temaları

Blog sayfaları veya internet sayfalarının kurulumunda CMS tercihi yani içerik yönetim sistemi tercih açısından WordPress en fazla kullanılan yapılardan birine sahiptir. Özellikle responsive yani duyarlı reklamcılık gerçekleştirmek ve tasarımlarınızı çok daha kolay bir şekilde sağlayarak yerleşimleri pratik bir şekilde yapabilmek açısından WordPress ile tasarlanmış sayfalar size büyük katkı sağlayabilir. Normal koşullarda sayfalarınızda web tasarım üzerinde durmayı da seçebilirsiniz. Bu noktada bir webmaster üzerinden alınacak hizmetler ile sizin kontrolünüz dışında çok daha zor bir yapıyla sayfa tasarımı ve çalışması elde etmek yerine bugün seçilebilecek en iyi WordPress Adsense temaları incelenebilir.

İnternetten para kazanmak için Google Adsense en mantıklı yollardan biri olarak görülürken, iyi bir sayfada iyi bir tasarım içerisinde reklamlar kolaylıkla kurallara ve duyarlılık koşullarına uygun şekilde yayınlanabilir. Bugün internetten para kazanmak isteyen birçok kişi iyi bir sayfa tasarımı ve işleyen bir sayfa ile Google Adsense reklam faaliyetlerini düzenli bir şekilde gerçekleştirmeyi tercih etmektedir. Aslında internet reklamcılığında birçok farklı platform bulunsa dahi Google Adsense profesyonel şekilde uygulandığında en yüksek gelirleri sağlamaktadır. Bu açıdan iyi bir sayfa elde etmeniz kapsamında da ihtiyaç duyacağınız WordPress temalarını kısa başlıklar altında inceleyebiliriz.

Vmag Pro

Bu WordPress teması ücretli bir kullanım ile premium yapıda tercih edilebilecek bir tema olarak kabul edilebilir. Çok zarif bir yapıya sahip olması ile birlikte genellikle magazin sayfaları, profesyonel kurumsal veya kişisel bloglar, inceleme siteleri, online haber sayfaları gibi birçok sektörde tercih edilmektedir. Tema içerisinde birçok noktada canlı ön izleme sayesinde düzenleme yapılabilirken, dahili olarak mega menü yer almakta ve birden fazla kategoride renk desteği gibi avantajlar sunmaktadır.

İnceleme: https://accesspressthemes.com/wordpress-themes/vmag/

Newspaper

Bu WordPress teması, makale ve blog yayınları açısından ve belirli bir konuda haber sayfaları açısından en iyi temalardan biri olarak kabul edilebilir. Ücretli yapısı ile birlikte aslında yemek sayfaları, kişisel bloglar, gezi sayfaları veya yaşam tarzı blogları gibi alanlarda esnek Google Adsense desteği sayesinde çok büyük bir fayda sağlamaktadır. Tema özel bileşenler ile kullanımı daha güçlü bir hale getirirken, yapışkan gezinme menüsü sağlamakta, reklam desteğini olabildiğince esnek bir hale getirmekte ve sınırsız kenar çubuğu ile reklam çalışmalarınıza büyük katkı sunmaktadır.

İnceleme: https://themeforest.net/item/newspaper/5489609

Interactive 

Bir WordPress Adsense teması olarak SEO uyumlu kullanımı ile birlikte gelirinizi en yüksek şekilde belirleyebileceğiniz tema tercihleri arasında görülebilir. Genellikle teknoloji blogları ve sayfaları için kullanılabilecek bu tema, okuyucu ile etkileşimi oldukça arttıran bir yapı sağlarken, haber bandı, pratik kontrol paneli, çoklu dil desteği ve modern görünümlü bir manşet bölgesi ile avantaj oluşturmaktadır. Tema etkileyici özellikleri ile ihtiyaçlarınızı kolaylıkla karşılayabilecek yapısıyla çok uygun bir fiyat ile temin edilebilir.

İnceleme: https://mythemeshop.com/themes/interactive/

Truemag

Özel bir optimizasyon sayesinde Google Adsense reklamcılığı için tıklanma oranı konusunda her zaman yüksek rakamlar elde eden temalar arasında bulunmaktadır. Tema ile birlikte elde edeceğiniz reklam alanları tıklama ayarlı bir şekilde konumlandırılmış olduğu için ve çok iyi bir harmanlama ile sunulduğundan dolayı muhteşem bir WordPress teması ortaya çıkmaktadır. Mobil cihazlarda da yüksek verimli bir kullanım sağlarken, üç sütunlu tasarımı ile birlikte istediğiniz renk seçenekleri, yazı tipleri ve pratik bir kullanım paneli ile uyum sağlamaktadır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir