Google Cloud için Ücretsiz SSL Kurulumu

Google Cloud üzerinden oluşturulan sanal makineye SSL kurulumu yapmak, bilmeyen için sıkıntılı bir konu olabilir. Direkt olarak SSH üzerinden işlemler yapıldığından dolayı bu konuda bilgisi olmayanlar ya Ücretli SSL sertifikalarına başvuruyor ve onların kurulumlarında dahi sorun yaşıyor. Bu yazımda sizlere Google Cloud üzerinden kurulan sanal makineye ücretsiz ssl kurulumu nasıl yapılır anlatmaya çalışacağım.

Güvenli gezinme ve SEO konusunda avantajları bulunan SSL, son yıllarda Google güncellemelerinin en önemli faktörlerinden biri konumundadır. Bu hususta sitelerinize SSL sertifikası kurmanızı şiddetle önermekteyiz. Eğer standart bir blog, portalınız var ise ücretli SSL sertifikaları sizin için gereksiz olacaktır. Fakat E-Ticaret ve benzeri bir siteye sahipseniz bazı sanal poslar ücretsiz sertifikaları kabul etmiyor. Bu konuda bir araştırma yapmanızda fayda olacaktır.

Ücretsiz SSL Kurulumu Nasıl Yapılır?

1 – Adım: DNS Ataması ve Statik IP

Kurulum gerçekleştirebilmeniz için öncelikle Google Cloud üzerinden kurduğunuz sanal makineye DNS ataması yapmanız gerekmektedir. Ayrıca sunucu IP Adresini statik olarak ayarlamanız gerekecektir.

2 – Adım: SSL Oluşturmak

Google Cloud üzerinden “Compute Engine > Sanal Makine Örnekleri” bölümüne girerek, listeden ilgili makineyi seçerek “SSH” butonuna tıklayın. Ardından SSH ekranı karşınıza gelecektir. Bu ekrana aşağıdaki komutu yazın.

Yukarıdaki komutu çalıştırdıktan sonra bazı satırlar oluşacak ve en altta “%100” ifadesi yer alan bir alan göreceksiniz. Eğer o alan %100 olarak gözüküyorsa işlem tamamlanmış ve SSL sertifikanız üretilmiştir.

OKUMALISIN!  Sitedeki Bitnami Logosunu Kaldırma (Wordpress ve Diğer CMS'ler)

3 – Adım: Oluşturulan SSL’i Kurmak

Oluşturma işlemini tamamladıktan sonra bu SSL’i sitenize tanımlamanız gerekecektir. Aşağıdaki komutu çalıştırarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat site adresi bölümünü güncellemeye özen gösterin. Aksi takdirde işlem gerçekleşmeyecektir.

Komutu çalıştırdıktan sonra bir süre kurulum işlemi gerçekleşecek ve işlem sonunda “Do you want to continue” yazan bir satır gelecek. Bu satırı gördüğünüzde “Y” yazarak entera basın ve devam edin.

4 – Adım: Mail Onayı Yapmak

“Y” yazarak işlemi devam ettirdiğinizde tekrardan bir yükleme yapılacaktır ve bunun sonunda sizden mail isteyen bir satır karşınıza çıkacaktır. “Enter email adress” bölümüne erişebildiğiniz bir mail adresinizi yazın ve entera basın.

Ardından hizmet sözleşmesini onaylamanızı isteyen bir satır gelecek ve buna da “A” yazarak entera basın. Bu aşamadan sonra karşınıza gelecek olan sorular mail adresinizin reklam ve promosyon için kullanılması ile alakalıdır. Dilediğiniz seçeneği kullanabilirsiniz.

İşlemler tamamlandıktan sonra “Congratulations” yazan bir mesaj göreceksiniz. Böylece kurulumunuz tamamlanmış olacaktır.

5 – Adım: Diğer Yapılacaklar!

DNS fonksiyonları sorunsuz çalışıyor mı diye kontrol etmek için yukarıdaki komutu çalıştırın. Congratulations mesajı geliyorsa sorun yoktur.
Yukarıdaki komut ile birlikte SSL konusunda yapılan güncellemeler otomatik olarak etkilenecek, sürekli bu işlemleri yapmanıza gerek kalmayacaktır. Komutu çalıştırdıktan sonra karşınıza üç seçenek gelecek bunlardan birincisi bizim için önemli olan. Bu yüzden konsola “1” yazıp entera basıyoruz.

OKUMALISIN!  Google Cloud Sunucuya Statik IP Adresi Verme

Bu aşamadan sonra karşınıza konsolun metin editörü gelecektir. Aşağıdaki yönlendirmeleri kullanarak en alt satıra inin ve aşağıdaki satırları yapıştırın.

Böylece günde 2 kere olacak şekilde SSL sertifikası güncellemeleri incelenecek ve herhangi bir güncelleme varsa otomatik olarak uygulanacaktır. Yukarıdaki satırları ekledikten sonra CTRL+X butonuna basmanız gerekecektir. Ardından karşınıza gelen seçeneklerde “Y” yi yazarak yaptığınız değişikliği kaydedebilirsiniz.

6 – Adım: SSL Setifika Konfigüre Etmek

Ücretsiz SSL sertifikamızı Google Cloud üzerinden sanal makinemize kurduk fakat bunların konfigürasyonlarının yapılması gerekmektedir. Bunları da aşağıdaki sıralamaya uygun şekilde gerçekleştirin.

Yukarıdaki komutu SSH’a yapıştırın ve entera basarak komutu çalıştırın. Karşınıza tekrardan metin editörü gelecektir. İlgili editörden aşağıdaki satıra gelin.

Geldiğiniz bu satırda entera basarak alta bir boş satır oluşturun ve aşağıda sunulan 3 satırı boşluk oluşturduğunuz satıra yapıştırın. siteadresiniz.com kısmını düzenlemeyi unutmayın!

Yapıştırma ve düzenleme işlemini yaptıktan sonra ilgili metinde aşağılara doğru inin. Aşağı ok tuşlarını kullanarak aşağı indiğinizde “SSLCertificateFile” şeklinde başlayan iki satır göreceksiniz. Bunların birinin içinde “Key” ifadesi de bulunuyor. Bu iki satırı silin veya başına “#” yazarak pasif hale getirin. Ardından altta yer alan satırları metin editörüne yapıştırın.

OKUMALISIN!  Ücretsiz Udemy Eğitimleri Paylaşan Siteler

Bu dosyadaki işlemlerimiz tamamlandı. CTRL+X ile yaptıklarınızı kaydedin ve gelen seçeneklerden “Y” yi seçin. Böylece işlemleriniz tamamlanmış olacaktır.

Bundan sonra yapmanız gerekenler CMS veya yazılımınıza göre SSL sertifika güncellemelerini yapmak olacaktır. WordPress kullanıyorsanız .htaccess üzerinde düzenleme yapmanız gerekebilir ve bunun yerine Really Simple SSL gibi eklentiler kullanabilirsiniz. Diğer CMS’ler için de yazılımsal düzenlemeler gerekebilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

1 yorum: “Google Cloud için Ücretsiz SSL Kurulumu”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir