Google Cloud Sanal Makine için Dosya İzinlerini Değiştirme (CHMOD)

Google Cloud tarafından sunulan Sanal Makine özelliği ile birlikte milyonlarca kişi sunucu masraflarını minimize etmek için bu alana yerleşti. Fakat özellikle Linux, SSH ve benzeri sistemleri kullanmayı bilmeyenler, sorunlar yaşayabiliyor. Bunlardan birisi de dosya izinlerini değiştirmek üzerinedir. Google Cloud Sanal Makine üzerinde yayın yapıyor ve dosya izinlerinde düzenlemeye gitmek istiyorsanız (CHMOD değiştirme) bunun için SSH üzerinde bazı komutlar yazmanız gerekir. Bu komuta hemen bakalım.

Google Cloud Sanal Makine dosya izinlerini değiştirmek için öncelikle hangi dizinde işlem yapacağınızı belirlemeniz gerekir. Bunun için de Filezilla vb. programlar üzerinden sunucunuza bağlanıp klasör dizinine ulaşabilirsiniz. Filezilla üzerinden bağlantı sağlayıp ilgili dizine gittikten sonra “Uzak Site” bölümünde ilgili dizininiz yazmaktadır. Aynısını kopyalamanız yeterli olacaktır. Örneğin user\home\public_html\wp-contents şeklinde bir dizin elde edeceksiniz. Bu dizine ulaşıp bir yere kopyalayın.

Cloud Klasör İzinlerini Değiştirme

İlgili dizini tespit ettikten sonra Google Cloud’u açın ve sol bölümden “Compute Engine > Sanal makine örnekleri” bölümünü açın ve ilgili sanal makinenizin SSH butonuna ulaşarak SSH’a erişim. Konsola aşağıdaki komutu yazın.

dizinadresi” bölümüne, ilk aşamada bulduğunuz dizini yapıştırmanız yeterli olacaktır. Burada yer alan 777 direkt olarak dosya izin değeridir. Eğer burada yer alan 5 – 6 – 7 değerlerinin neyi ifade ettiğini bilmiyorsanız internet üzerinden araştırma yapabilirsiniz. Fakat her bir rakam user, group vb. ifade eder ve her bir değer binary olarak read, write, execute seçeneklerinin 1-0 değerlerine göre oluşturulur. Bu aşamada oluşturacağınız izin hakkında bilginiz yoksa araştırma yapmanızı öneririm.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir