Google Cloud Sunucuya Statik IP Adresi Verme

Google Cloud üzerinden sanal bir sunucu oluşturduktan sonra yapmanız gereken ilk işlem IP adresinizi dinamikten statiğe çevirmek olmalıdır. Hem Apache gibi servisler hem de site yayına alacaksanız siteniz için dinamik IP büyük bir sorun oluşturmaktadır. Bu yazımda sizlere Google Cloud Sanal makineye statik ip vermek için ne yapmamız gerektiğini anlatacağım.

Eğer Google Cloud üzerinden kendinize sanal bir makine oluşturmuş ve IP adresini statik hale getirmek istiyorsanız aşağıdaki aşamaları tek tek uygulamanız gerekecek.

  1. Cloud Console sayfasını açın.
  2. Sol üst bölümde bulunan üç çizgi şeklinde yer alan sembole tıklayın.
  3. Açılan menüden “Ağ İletişimi” seçeneğine tıklayın.
  4. VPC Ağı menüsünde yer alan Harici IP Adresleri bölümüne ilerleyin.
  5. Sanal makinelerinizin listesini göreceksiniz. Bu listede ilgili sanal makineye gelip “Tür” sütunundaki değerini Geçici’den Statik hale getirin.
  6. Ayırma ekranı karşınıza geldiğinde, o anki IP adresinizin ayrılması için bir isim talep edilecek. Herhangi bir isim verebilirsiniz.
  7. İşlemler tamamlandı. Sunucunuza restart atarak kontrol edebilirsiniz.

Eğer sadece kişisel sebeplerle bu sistemi kullanıyorsanız dinamik bir IP adresi sizin için sorun olmayabilir. Fakat web yayını, veya mobil uygulamanıza bağlantı kurmanız gereken durumlar mevcutsa kesinlikle Statik IP üzerinden hareket etmeniz gerekmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir