Green Card Nedir? Green Card Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Son yıllarda iyice artan Green Card talepleri ile birlikte konu hakkında araştırma yapmaya karar verdim. Bu araştırma sonucunda elde ettiğim bilgileri ise birkaç maddede sıralayarak sizlere sunmaya çalıştım. Aşağıda Green Card Nedir? ve bu işlemin size getirecekleri konusunda detayları sundum, iyi okumalar dilerim.

Amerika Birleşik Devletleri, eğer ülkesine herhangi bir ülkeden 50.000’den daha az göç alırsa; o ülke için Green Card çekilişi düzenlemekte. Türkiye de bu ülkelerden birisi ve bu çekilişin ardından kazananlara Green Card veriliyor. Tabi burada önemli olan kazananların bu kart ile birlikte ne gibi haklara sahip olduğu.

Yeşil Kart Aldığımda Türk Vatandaşlığım Devam Ediyor mu?

En çok sorulan soruların başında ise bu gelmekte. Katılım sağlamak isteyenlerin tedirgin oldukları ve “Acaba?” diye kendine sordukları bu soru aslında çok basit bir şekilde açıklanmakta. Eğer başvurmuş ve kazanmışsanız; işlemlerinizi de yaptığınız takdirde Amerikan vatandaşlarının ellerinde bulunduğu tüm haklardan faydalanıyorsunuz. Bu sırada ise Türk vatandaşlığınız ise devam ediyor. Anlayacağınız çifte vatandaş statüsüne sahipsiniz, fakat belirttiğim gibi direkt olarak Amerikan vatandaşı olmuyorsunuz; aynı haklara sahip oluyorsunuz.

Tabi belirli bir süre geçtikten ve bu süreç boyunca Amerika’da yaşadıktan sonra işler değişiyor. Kurallar gereği Yeşil Kart’a sahip olduktan 5 yıl kadar sonra Amerikan vatandaşlığı için başvuru yapma ve alma hakkınız da bulunuyor. Kısacası başvuracaksınız, kazanacaksınız, alacaksınız ve 5 yıl burada yaşayacaksınız.

Çekiliş Ne Zaman Yapılıyor?

Fake başvuru sitelerinden dolayı bu konuda en doğru bilgiye sahip olmanızda fayda var. Amerika Green Card Çekilişleri genellikle ekim ayında yapılmakta. Bunu göçmenlik bürolarından bilgi edinerek net olarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca ülkemizin son zamanlardaki ABD ile ilişkileri sizi yıldırmasın. Bu çekiliş ve işlemlerde tüm ülkeler eşit muamele görmekte. Bu yüzden başka bir ülkedeki başvurandan herhangi bir farkınız olmamakta.

Evlilere Müjde! Tüm Aile Faydalanabilir.

En güzel haberlerden biri de aileleri ilgilendiriyor. Siz veya eşiniz Yeşil Kart ile Amerika’ya gitmeye hak kazanmışsa; siz ve çocuklarınız da direkt olarak bu haktan istifade ediyor ve sizin de aynı şekilde kartınız oluyor. Bu durum birkaç sene öncesine kadar çok fazla geçerli olmasa da (göçmenlik bürosundan bürosuna değişiyordu) şu an için kesin bir hükümdedir.

Torpil Var mı?

Başvuru ve çekiliş işlemlerinin internet ve bilgisayar üzerinden yapıldığını düşündüğümüzde torpil gibi bir konunun olmasının mümkün olmadığını da söylememiz gerek. Ayrıca ülke bazlı da herhangi bir ayrımcılık söz konusu değil. Bu konuda içiniz rahat olabilir.

Elimden geldiğince Green Card hakkında bilgi vermeye çalıştım fakat siz daha fazlasını arıyorsanız ve kafanızda soru işaretleri varsa gezirehberiforum.com ‘u önerebilirim. Hem bu konuda hem de genel olarak gezi rehberi alanında size harika bilgiler ve imkanlar katacak bir forum sitesidir. Hemen kayıt olarak sorunuzu, merakınızı dile getirebilir ve yardım alabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oylama, average: 4,50 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir