tyt konuları

Güncel TYT Konuları ve YKS Konu Dağılımı – 2020

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın ilk oturumu olan tyt konuları için sizlere birkaç önemli bilgi vermek istiyorum. YKS Konu Dağılımı üzerinden genel olarak tyt konularını aktaracağım bu içerikte ayrıca birkaç ipucu vererek sınava hazırlıkta yardımcı olacağım. Bu yazımda tavsiye niteliğinde aktaracağım yksdestek.com adresini sık kullanılanlara eklemenizde fayda var.

TYT ‘de Hangi Dersler Var?

Sayısal öğrencisisiniz ve Türkçe, sosyal gibi derslerin karşınıza gelmeyeceğini düşünüyorsanız veya eşit ağırlık öğrencisi iken fen bilgisi dersleri ile karşılaşmayacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Temel Yeterlilik Testi olarak bildiğimiz TYT’de neredeyse lise müfredatındaki tüm dersler bulunuyor. Fakat önem derecesi ve konu derinliği değişkenlik gösteriyor.

Türkçe ve Matematik bu oturumun en önemli konuları ve en çok soru sayısının çıktığı dersler. İkisinden de 40’ar soru geliyor yani toplamda 80 soru sizin için en önemli iki dersten gelecek. Ardından ise sosyal bilgiler ve fen bilgisi derslerini görüyorsunuz. Bunlardan ise 20 ‘şer soru gelirken, puana etkiyen katsayıları ile ilk iki derse göre çok düşüktür.

Ayrıca fen bilgisi ve sosyal bilgiler derslerinin soru sayısı azken içinde birden fazla dersi de barındırdığını düşündüğümüzde ikinci plana atılabilir diyebiliriz. Önceliğiniz türkçe ve matematikten yana olmalı.

TYT Konuları Neler?

Temel Yeterlilik Testi sınavın ilk aşaması ve genel yapısıdır. ÖSYM’nin bu oturumda öğrencilerden beklentisi ise genel olarak lise müfredatında öğrenilenlerin test edilmesidir. Yani bir konunun en derinlerindeki bilgiler değil, en yüzeysel konularına yoğunlaşmakta. Türev, integral gibi derin ünitelerle değil problemler, rasyonel sayılar gibi temel konularla ilgilenirsiniz.

OKUMALISIN!  YouTube Ekolayzer Ayarı Nasıl Yapılır?

Peki TYT Konuları’na ve yks konu dağılımına nasıl ulaşacaksınız? Bu konuda sizlere https://yksdestek.com/yks-konu-dagilimi-tyt-ayt-sorulari/ adresini önermekteyim. Tüm derslerin konularını tek tek sizlere aktaran bu sayfayı açtığınızda ayrıca derslerin ek içeriklerine de giderek detaylı hale getirebilirsiniz.

Sayfayı ilk açtığınızda sizlere genel bilgiler veren bu içerikte katsayı muhabbetleri, 150 barajı, 0.5 net zorunluluğu gibi ince meseleler hakkında bilgi alırsınız. Ardından ders ders ve oturum oturum hangi ünitelerden, konulardan sorumlu olduğunuzu incelersiniz. Derslerin detaylarına indiğinizde ise genel olarak matematik, geometri, fizik gibi içeriklerin soru dağılımlarına ulaşabilirsiniz.

Kaynak: tyt konuları

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir