Hosting Seçimi Nasıl Yapılmalı? En iyi Hosting Firması Nasıl Bulunur?

Bir web sitesi oluştururken barındırma hizmeti alacağınız en iyi hosting firması seçimi yaparken doğru seçim yapmak çok önemlidir.  Satın aldığınız firmanın güvenirliği ve kurumsallığına dikkat etmelisiniz.

Sunucu kalitesinden önce herhangi bir sorununuzda karşı firmadan destek verebilecek bir destek ekibinin olduğundan emin olmalısınız. Firma hakkında araştırma hatta teknik alt yapısına kadar incelemelisiniz. Dikkat etmeniz gereken ana unsurları başlıklar altında sıralayalım ve açıklayalım. Tabi bundan hemen öncesinde hosting kalitesinin nasıl olması gerektiğini bir anlatalım.

Hostingin Kalitesini Nereden Anlarım?

Kalite kontrolünü yazılımınızı kurduktan sonra anlayabilirsiniz. Sunucu hızı zaten sizlere kendini gösterecektir. En çok kullanılan uygulamadan örnek vermek gerekirse, wordpress uygulamasında bir sayfayı düzenlerken veya sayfalar arası geçiş yaparken, sunucunun çok kaynak tükettiğini görüntüleyebilirsiniz. Bu her zaman yazılıma bağlı değildir. Sunucu kaynakları düşük verildiyse ve sunucuda bir çok hosting paketi yer alıyor ise, tüm hostingler tek bir kaynak tükettiği için yavaşlığa neden olabilirler.

Bu tür durumlarda dikkat etmeniz bir diğer unsur ise sunucu hizmetinde bulunan işlemcilerdir. Hız problemi yaşamamak için satın aldığınız hosting paketinin barındığı sunucunun teknik özellikleri sizleride ilgilendirmektedir. Sunucunun kaynaklarının herkes tarafından kullanması, sunucu kaynaklarının güçlü olması gerektirir.

Her şey bir yana hosting paketlerinin en kaliteli özellikleri:

  • 7/24 aktif olarak yayın alabilmesi ve hiç bir şekilde yayının kesilmemesi gerekir.
  • Her hosting firması sunucularını farklı lokasyonda bulunan veri merkezlerine barındırırlar. Ancak bu veri merkezleri birbirinden farklı oldukları için en düzgününü ve güvenlikli olanı tercih etmelisiniz.
  • Sunucu hizmetlerini barındırdığı veri merkezinin TİER III sertifikasına sahip olması da önemlidir. TİER III sertifikası, veri merkezlerinde yapılan güvenlik denetlemelerin de en iyi güvenliğe ve yapıya sahip merkezlere verilmektedir.
  • Bu denetlemelerde, Soğutma,elektrik,internet,kabin,güvenlik,şifreli kafesler,kameralar,kartlı sistemler gibi birçok özellikleri içerisinde bulunduran merkezlere TİER III sertifikası verilmektedir. Kaliteli bir hizmet için hosting firmanıza, sunucularını barındırdığı veri merkezini sorarak araştırın derim.
OKUMALISIN!  HTTP 404 Hatası Nedir? HTTP 404 Hatasının Nedenleri Nelerdir? HTTP 404 Hatası Nasıl Çözülür?

Hosting seçimi yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

Kullanmak istediğiniz yazılım seçim yapacağınız paketi belirleyecektir. Örnek olarak linux bir işletim sistemine sahip web hosting paketinde tercih etmeniz gereken HTML,PHP tabanlı sitelerdir.

Windows paketlerde ise ASP.NET, HTML, PHP tabanlı yazılımları kullanabilirsiniz. Tabi windows hostinglerde PHP kullanmanız sağlıksız olabilir. Daha iyi bir performansla web sitenizi linux paketlerde kullanabilirsiniz.

Uygulamanıza göre bir seçim yapmanız önemlidir. Kaynak kullanımlarınıza göre de seçim sağlayabilirsiniz. Disk,trafik gibi yüksek kaynaklara sahip bir kullanımınız var ise sunucu hizmetlerinide tercih edebilirsiniz.

Hosting paketinde kaç adet alan adı barındırmak istediğinizi seçmelisiniz. Unutmayın yoğun web sitelerini tek bir hosting paketinde 4-5 tane site barındırmanız yavaşlık sorunları yaşamasına neden olabilir.

Bunun sebebi bir hosting paketinde barınması ve 5-6 sitenin de aynı anda RAM,CPU ve diğer özellikleri kullandıkları için yavaşlık olabilir. Bundan dolayı tek bir hosting paketinde birden fazla web sitesi barındırmadan önce kaynak kullanımlarınızı daha önceden bilmeli veya web sitelerinin büyüklüğüne göre tüketeceği kaynağı düşünerek alım yapmaya dikkat ediniz.

Bütçenize uygun seçim yapın!

Bir hosting paketi alırken her yıl ödeme yapacağınız için bütçenize uygun satın alım yapmanız önemlidir. Satın alımınızdan 1 yıl sonra yenilemeniz geldiğinde ödeme yapmazsanız 1 yıl içerisinde yaptığınız tüm emekler gidecektir. Bundan dolayı kurumsal ve en ucuz hosting hizmeti veren bir firma seçmeniz önemli bir unsurdur.

OKUMALISIN!  Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Nasıl Alınır ?

Kaliteli Bir Hosting’de Olması Gerekenler

Bir hosting paketinde dikkat etmeniz gereken bazı konular bulunmaktadır. Kaliteli bir hosting için aşağıdakilerin olmasına dikkat edin.

Bu özellikleri taşıyan bir hosting paketi tercih etmeniz ve kaliteli, uzun yıllardır hizmet veren bir firma ile çalışmanız önemlidir. Kaliteli hosting istiyorsanız, kaliteli kurumsal firmaları tercih etmelisiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir