HTTP 404 Hatası Nedir? HTTP 404 Hatasının Nedenleri Nelerdir? HTTP 404 Hatası Nasıl Çözülür?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte internet insan yaşamının değişilmez ve vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir. Günün her anında kullanılan internet insanlara pek çok kolaylık sağlamaktadır. Ancak sağladığı bu kolaylığın yanında karşılaşılan bazı sorunlar internet kullanıcılarına kötü deneyimler yaşatmaktadır. Bu sorunların başında gelen ise ‘Http 404 Hatası’dır. Peki, nedir bu Http 404 Hatası?

Http 404 Hatası, internet kullanıcılarının hemen her gün rastlayabileceği çok yaygın bir sorundur. Bir web sitesine ulaşmaya çalışıldığında karşılaşılan bu hata aranan dosyanın web sağlayıcılarında bulunamadığını ifade eder. Daha açık bir ifadeyle kullanıcı ağa bağlanıyor ama ağ içinde istediği dosya/web sitesine ulaşamıyor. Http 404 Hatası ile karşılaşıldığında ekranda 404-File or directory not found ya da Not Found yazısı karşınıza çıkar. Hatanın can sıkıcı tarafı bir yana Http 404 Hatası ile karşılaşan kullanıcılar sayfayı terk etmek ve bir daha o sayfaya girmemek tutumunu sergiliyor. Bu durum hem kullanıcı hem de web sitesi için olumsuz bir sonuçtur. Peki, olumsuz sonuçlar doğuran Http 404 Hatasının nedenleri nelerdir?

İnternette en sık karşılaşılan Http 404 Hatasının nedenleri çok çeşitli olabilir. Aşağıda bu hata ile alakalı bir takım sebepleri bulabilirsiniz:

 • Sunucu üzerinde dosyaların farklı bir konuma taşınmış olması
 • Kullanıcılar tarafından aratılan sayfanın internetten kaldırılmış/silinmiş olması
 • Kullanıcıların arama yaparken yazım yanlışları yapması (Bu konuda yapılan en büyük hata Türkçe karakterlerin kullanılmasıdır.)
 • Ulaşılmak istenen sayfanın geçici bakımda olması veya kalıcı olarak kapatılmış olması
 • Sunucu üzerinde dosya isimlerinin değiştirilmiş olması
 • Ulaşılmak istenen sayfa başka bir web sitesi tarafından link olarak paylaşılmış ve paylaşılan linkin yanlış kopyalanmış olması
 • Kullanıcıların sayfalarına ekledikleri dâhili ve harici bağlantıların hatalı veya eksik olması

Yukarıdaki ifadelerden Http 404 Hatası neden karşımıza çıkar sorusunun cevabını farklı yönleriyle öğrenmiş olduk. Ancak internet deneyimimiz hala sorunsuz değil çünkü Http 404 Hatası nasıl çözülür bunu bilmiyoruz. O zaman gelin Http 404 Hatası ile karşılaşmamak için neler yapılmalı bir bakalım:

 • Web siteleri bazen tarihleri kısıtlı sayfalar oluşturabiliyor.(Kampanya, çekiliş vs.) Söz konusu kullanımlara ait linklerin güncellenmesi ve sayfa kullanımdan kaldırılmışsa linklerin silinmesi Http 404 Hatası ile karşılaşılmamasını sağlayacak birinci çözümdür. Bu çözüme ek olarak 301 yönlendirmesi ile kullanım süresi dolmuş sayfayı başka bir sayfaya yönlendirmek de mümkündür.
 • Kullanımı geçici olarak durdurulacak sayfaların bu süre zarfında Http 404 Hatası vermemesi için 302 ile başka bir sayfaya geçici olarak yönlendirilmesi mümkündür.
 • Web sitesinde bir başka web sitesine ait linkler paylaşılmışsa bu linklerin güncelliği denetlenmeli ve linki verilen web sitesi ile iletişim kurularak problem ortadan kaldırılmalıdır.
 • Yazım yanlışları ve eksikliklerinden kaynaklanabilecek olası Http 404 Hatası ile karşılaşma durumunu 301 ile kalıcı olarak çözebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir