İkinci El Eşya Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el eşya alım satım kurgusu yüzyıllardan beri hayatımızda olan, günümüzde ise daha da gelişen bir sistemdir. Şu an için baktığımızda anlık tüketilebilecek ürünler dışında tüm ürünleri ikinci el piyasasında satabilir veya alabiliriz. Ben de çok fazla ikinci el konusu ile ilgilenmediğim ve genellikle sıfır aldığım için biraz bu piyasayı araştırayım ve işime yarayan bilgiler edinirsem, ona göre hareket edeyim dedim. Bu hususta ikinci el eşya alırken dikkat edilmesi gerekenler şeklinde bir liste oluşturdum.

İkinci El mi? Yoksa Daha mı Fazla?

Genelde sıfır haricindeki tüm eşyalar için ikinci el sıfatı konur. Fakat kimi zaman bunlar üçüncü, dördüncü sahibini arıyor olabilir. Tavsiyem bu konuda net bir bilgiye sahip olmanız yönünde. Yani daha önce kaç kişi tarafından kullanıldı, bunun tespitini iyi bir şekilde yapmalısınız. Her insanın kullanım şekli ve gösterdiği özen farklı olduğu için 2 veya 3. den sonra artık kullanılmaması gerektiğini düşünüyorum.

Sıfır Ürün ile Arasındaki Fiyat Farkı?

Örneğin Arçelik marka bir elektronik çaydanlık almayı düşünüyorsunuz. Fiyatı sıfırı için 350 TL iken ikinci el için 300 TL ise; biraz daha düşünün. Eğer birkaç günlük kullanımsa veya ciddi anlamda özenli kullanılmışsa alın. Aksi takdirde böylesine bir eşya için 50 TL’lik kârı düşünerek hareket etmeyin.

Uzmanını Getirtin!

Genelde bu husus araç satışlarında görülmektedir. Almayı düşündüğünüz aracın sorunsuz olduğunun tespiti vereceğiniz tutarı göz önüne aldığımızda çok önemlidir. Bu yüzden eksper çağırmanız ve detaylı bir araştırma yapmanız gerekir. Sizin için bir maliyet oluştursa da ileriye dönük “iyi ki eksper çağırmışım” diyebilirsiniz.

Diğer ürünler için de aslında aynı şey geçerli. Örneğin ikinci el bir fırın alacaksanız, o markanın servisinde çalışan bir tanıdığınızı yanınıza alıp gitmeniz mantıklı olur. Böylece o konuda uzman kişi detaylı bir incelemeye tabi tutar ve sorunsuz olduğunu ya da varsa sorunlarını size bildirir.

Referanslı Yerler ile Çalışın!

Örneğin Çekmeköy’de oturuyorsunuz ve piyasadaki ürünleri incelemek veya satın almak için bir ikinci el satış yapan dükkan arayışına girdiniz. Bunun için öncelikle çevrenize danışıp, daha önce ticaret yapıp yapmadıklarını öğrenin. Bu bilgiler ışığında kendinize bir liste oluşturup dükkanları tek tek dolaşın ve not alın. Referans konusu çok önemlidir. Hiç bilmediğiniz bir yerden satın alma yapmak yerine çevrenizin tavsiye ettiği bir yerden satın almak daha mantıklıdır. Çekmeköy 2. el eşya alanlar ile ilgili araştırma yaptıktan sonra gidip tek tek ziyaret edin ve en sorunsuz – en ucuz ve en kalitelisini bulmaya çalışın.

Bu konuda size tavsiye adresim https://www.istanbul-2elesya.com olmaktadır. Site üzerinden yemek takımlarından ev aletlerine kadar yüzlerce kategoride ürünle karşılaşabilirsiniz. Eşya taşıma, paketleme ve toplu eşya gibi hizmetleri ile hem satma hem de satın alma konusunda harika imkanlar ile karşılaşabilir ve kolay bir şekilde işlemleri halledebilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

1 yorum: “İkinci El Eşya Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler”

  1. Açıkçası ben ikinci el eşya alma taraftarı değilim. Her şeyin sıfırı en güzelidir. Alınan ikinci el eşya temiz mi, sonradan arıza verecek mi bunları kestirmek kolay değil. Riske girmeye gerek yok 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir