İngilizce Öğrenme Programları ve Katkıları

Yabancı dil öğrenme konusu günümüzde çok önemli bir konumda yer almaktadır. Ülkemizde İngilizce başta olmak üzere pek çok yabancı dil için eğitimler verilse de bu çok da yeterli durumda değil. Fakat bilgisayar – internet ikilisini kullanarak dilinizi rahatlıkla geliştirebilirsiniz. Bu başlığımda, İngilizce Öğrenme Programları ve Katkıları konusuna değineceğim.

İngilizce öğrenmek için bilgisayarımızı, akıllı telefonumuzu kullanabiliyoruz. Fakat erişebildiğimiz yazılımların bizlere katkısının ne derecede olduğunu, ne gibi imkanlar tanıdığını bilmemiz gerekiyor. Ben bu hususta eLLC İngilizce Eğitim Seti‘ni referans aldım ve onun özelliklerinden yola çıkarak bu tip eğitim setlerinin katkılarını anlatmaya çalıştım.

Kelime Bilginizi Geliştirin!

Okuduğunuz yazıyı anlamanız, dinlediğiniz kişinin ne demek istediğini kavrayabilmeniz için kelime dağarcığınızın yüksek olması gerekir. Bunun için de ne kadar yeni kelime öğrenirseniz o kadar geri dönüş alırsınız. Fakat kelime öğrenmek, ezberlemek ve hayatımıza sokmak çok kolay değildir. Bunun için doğru alıştırmalar yapmalı ve ilgimizi vermeliyiz.

eLLC’de bulunan alıştırmalar ve öğretici videolar ile ortalama 10.000 adet kelimeyi öğrenme imkanınız bulunuyor. Fakat bunları olabildiğince kategorize etmeli ve interaktif şekilde pekiştirmelisiniz. Yani kelime – anlamı şeklinde düz bir anlatım sizin işinize yaramayacaktır. Yapılması gereken:

  • Kelime, Türkçe karşılığı, telaffuzunun yer alması.
  • Video veya görsel bir şekilde kelimenin anlatılması, hafızada kalması.
  • Birkaç cümle içinde kullanılarak; kelimenin cümlelerdeki yerinin daha rahat anlaşılması.

Temel anlamda bu üç konu çok önemlidir. Ayrıca algoritmik olarak öğrendiklerinizin tekrar karşınıza gelmesi pekiştirmenizi de sağlayacaktır.

Gramer Düzeyinizi Geliştirin!

İngilizce öğrenme programları genellikle sözcük bilgisi üzerine yoğunlaşır. Bu doğru değildir. Gramer konusu, bir cümle kurmada; birisi ile iletişime geçmede ciddi önem arz eder. Kafanızdakileri karşı tarafa anlatmak için gramere ihtiyacınız vardır. Aksi takdirde karşı taraf sizi anlamayabilir veya yanlış anlayabilir.

Gramer konusunda da pek çok teknik vardır, fakat bu tekniklerden en çok tercih edilen, en etkili olanları eLLC’de bulmanız mümkün. Biraz ilgi göstermeniz ve sürekli tekrarlar ile zamanları, kelime türlerini ve diğer tüm hususları rahatlıkla kavrayabilirsiniz.

Dinleme Becerinizi Arttırın!

İlk iki başlığımızda genelde writing konusuna değindik. Fakat dinleme yani listening de yabancı dilin olmazsa olmazlarındandır. Eğer dinleme becerinizi geliştirmek istiyorsanız yapmanız gereken şey oldukça basit: Sürekli dinlemek. Özellikle videoları dinleyerek, altyazı seçeneklerine odaklanarak listening becerinizi arttırabilirsiniz.

Üstünde durmadığımız diğer bir konu da speaking. Genelde eğitim setleri, online programlar bu konuda size çok fayda sağlamaz. Fakat eLLC’nin telaffuz ve tekrar etme seçenekleri ile; söylenenleri tekrar ederek ve kafanızda anlamlandırarak speaking becerinizi arttırabilirsiniz. ingilizce öğrenme programı bu konuda size oldukça yardım edecektir. Fakat belirttiğimiz üzere aslında iş sizde bitiyor. İlgi ve alakanızı gösterdiğiniz takdirde maksimum verim alacağınızı söyleyebilirim.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir