Instagram Story Boyutu Kaça Kaç ve Nasıl Olmalı?

Sosyal medya artık günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası konumunda. Öyle ki sosyal medyayı etkili bir biçimde kullanmak sosyal yaşamımızı da etkileyen bir unsur konumunda. Durum böyle olunca yaptığımız sosyal medya paylaşımları içinde daha fazla özen gösteriyoruz. Sosyal medyadaki en önemli paylaşımların başında ise Instagram hikayeleri yer alıyor.

Instagram hikayeleri, konusunda ise en fazla dikkat edilmesi gereken nokta boyutlandırma oluyor. Göz alıcı ve insanların hoşuna gidecek hikaye paylaşımları için kullanılması gereken boyut ise 1080×1920 oluyor. Bu boyut görseller, hikayeniz de mükemmel bir şekilde duracağı için insanların da beğenisini daha kolay bir şekilde kazanacak.

Instagram Hikayeleri Nasıl Olmalı?

Instagram hikayeleri konusunda ise insanların en fazla zorlandığı noktalardan bir tanesi hikayelerin nasıl olması gerektiği oluyor. Hikayeleri kullanımı için ilk olarak orijinal fotoğrafları tercih etmenizi öneriyoruz. Herkesin kullandığı artık insanların görmekten sıkıldığı fotoğraflar, hikayelerinizi kaliteli bir hale getirme konusunda ne yazık ki size yardımcı olmayacak bir detay. Bununla birlikte tercih ettiğiniz fotoğrafın uzantısı oldukça önemli. Kaliteli ve net görsel tercihi için png formatında kaydedilmiş  fotoğraflar ile hikaye paylaşmanız da yarar var.

Ancak iş fotoğrafı seçmek ile bitmiyor. Seçtiğiniz fotoğrafı süsleyerek ona efektler ekleyerek de daha iyi bir hale getirmeniz gerekir. Tabi boyut konusunda da kırparak 1080×1920 boyutuna getirmelisiniz ki hikayenizde herhangi bir bozukluk yaşanmasın.

Son noktada ise paylaştığınız görselin üzerine yazacağınız yazıya karar verme aşaması geliyor. Kullandığınız fotoğraf ile uyumlu bir yazı yazmak, hikayenizi daha güçlü bir hale getireceği gibi sosyal medyayı da etkin kullanmanız konusunda da size yardımcı olacak bir nokta. Ek olarak yazının içine bazı emojiler ekleyerek de anlatmak istediğiniz konuyu daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

Instagram Hikayesi Oluşturabileceğiniz Online Araçlar

Instagram hikayesi oluşturma konusunda tüm sorunları bir kenara bırakıp onlarca farklı şablonu ve görsel efekti bir arada sunan programlardan yararlanarak en güzel gönderileri oluşturmanız mümkün. Bu tarz programlar arasında en fazla kullanılanlar arasında Canva, Adobe Spark, iOS için “Enlight” Android ve iOS mağazalarının her ikisinde de yer alan “Unfold”, “Inshot” yer alıyor.

Siz de bu programlar ve araçlar yardımıyla ücretsiz olarak tasarlayabileceğiniz birbirinden farklı gönderiler ile sosyal medyayı etkin ve doğru bir biçimde kullanabilirsiniz. Sizin de kullanmış olduğunu bir araç ya da uygulama varsa yorumlarda lütfen belirtin.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir