İnsülin Direnci Nedir? İnsülin Direnci Hesaplama

Hızlı kilo alan, diyet programlarına uysa da yine de kilo artışını engelleyemeyen bireylerin kafasında soru işareti olarak kalan ve şeker hastalığının temelini oluşturan insülin direnci, her kişinin mutlaka üstünde durması ve sağlıklı bir hayat için çaba harcaması gereken değerdir. Sizlere, insülin direnci hakkında bilgi vermenin yanı sıra insülin direnci hesaplama için ne yapmanız gerektiği konusunda detaylar paylaşacağım.

İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin, pankreas organı tarafından salgılanan ve şeker konusunda metabolizmayı düzenleyen bir hormondur. Doğru şartlar altında çalıştığında bireylerin kan şekeri gibi durumlarını düzenli hale getirir. Düzenleme ise insülin reseptörü adı verilen yapı üzerinden bağlanma ile gerçekleşir. Fakat bazı durumlarda insülin bu bağlantıyı kuramaz ve kan içinde, görev yapmıyor hale gelir. Yeterli düzeyde üretilmesine rağmen reseptör ile bağlantı kuramadığı takdirde işlevini kaybeden insülin beraberinde pek çok rahatsızlığı da meydana getirir.

İnsülin Direnci ise, vücudumuzda bulunan bu hormonun etkisini göstermede yaşadığı problemleri nitelemektedir. Yukarıda bahsettiğim reseptör sorunu ile ortaya çıkan direnç karşısında insülin normal şartlarda 1 ünite ile kan şekerini kontrol eder. Fakat, insülin direnci mevcutsa, bu miktardaki ünitenin salgılanması şekerin kontrolü için yetersiz olur. Bu yüzden pankreastan daha fazla ünite üretilmesine ihtiyaç olur. Sağlıklı bireyde ortalama 1 ünite insülin kontrole yeterli iken, insülin direnci olan kişilerde 2 – 3 ünite ihtiyaç olabilir.

İnsülin Direnci Hesaplama

Metabolizmanızın insülin direncini öğrenmek istiyorsanız birkaç test ve beraberinde bir hesaplama yapmanız gerekir. İnsülin direnci hesaplama testi için minimum sekiz saat süreyle aç kalmanız gerekir. Bu sürecin ardından kan şekerinin ölçülmesi gerekir. Ölçülen kan şekeri değeri ile insülin açlık düzeyi çarpılmalı ve çıkan sonuç 405’e bölünmelidir. İşlemler sonucunda ortaya çıkan değer sizin insülin direnci miktarınızı gösterir.

Verilen işlemler dahilinde sonucu 2.5 üstünde çıkan kişilerde insülin direnci bulunmakta ve bu yüzden doktor kontrolü ile tedavisine başlanması gerekmektedir. 

İnsülin Direnci Hesapla konusunda yukarıda anlattığım direktifler sizi zorluyorsa, insulindirenci.com adresini açarak hızlı şekilde yardım alabilirsiniz. İnsülin direnci hesaplamak için sizden istenen değerleri ilgili sitedeki forma girdikten sonra Homa IR değerinizi görüntüleyebilirsiniz.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir