İnternet Sitelerinin Renk Kodlarını Bulma (Herhangi Bir Bölge)

Bir web sitesine girdiniz ve görsel olarak oluşturulan renkler çok hoşunuza gitti. Kendi sitenizde de bunu kullanmak istiyorsunuz. Bu tip bir durumda ne yapmanız gerekiyor? Ben şu an sizlere anlatacağım eklentileri öğrenene kadar, sitenin ekran görüntüsünü alıp Photoshop’da görseli açıyor ve oradan renk kodunu öğreniyordum. Fakat bunun daha basit bir yöntemi mevcut. Gelin hep birlikte inceleyelim.

İnternet sitesinde herhangi bir bölgenin renk kodunu bulmak için öncelikle yapmanız gereken aşağıdaki tarayıcı eklentisini yüklemek olacak. Mozilla Firefox ve Google Chrome sürümleri mevcut.

ColorZilla Google Chrome
ColorSilla Mozill Firefox

Tarayıcınız için ilgili sayfaya girdikten sonra uzantıyı indirmeniz ve kurmanız gerekecek. Standart işlemleri gerçekleştirdikten sonra artık eklentiniz aktif hale gelmiş ve sağ üstte simge olarak çıkmıştır. Eğer birden fazla mevcut eklentiniz var ise sağ alanı doldurduğu için üç nokta sembolünün altında da görünebilir. Buradan da kontrol edebilirsiniz.

ColorZilla eklentisini kullanmak da oldukça basit. Herhangi bir web sitesine girdikten sonra, renk kodunu alacağınız yeri bulun ve ardından uzantı simgesine tıklayın. Page Colour Picker Active seçeneğine tıkladıktan sonra fare imlecinizin değiştiğini göreceksiniz. Renk paletini öğrenmek istediğiniz alanın üstüne bu imleç ile geldiğinizde ilgili uzantı alanında renk kodu ve RGB değerleri yazacaktır. Bu değerleri kopyalayarak sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

1 yorum: “İnternet Sitelerinin Renk Kodlarını Bulma (Herhangi Bir Bölge)”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir