İnternet Üzerinden Ücretsiz Televizyon İzlemek Mümkün mü?

Yıllardır evimde televizyon kullanmıyorum. Bunun sebebi, bilgisayar ve internetimin yeri geldiği zaman televizyon görevi görmesi. Büyük bir ekranım var, bir şeyler izleyeceğim zaman HDMI ile ekrana bağlanıp oradan izliyorum. Peki televizyon kanallarına nasıl erişim sağlayabiliyorum? Bu konuda birkaç alternatif ile sizlere tavsiyelerimi anlatacağım.

Televizyon Kanallarının Resmi Siteleri

En az tercih ettiğimden en çok tercih ettiğime göre sıralama yapacağım ve listemin ilk sırasında televizyon kanallarının resmi siteleri var. Canlı tv izlemek istediğim zaman hangi kanalı izleyeceksem o kanalın sitesine gidip canlı yayın kısmından anlık olarak erişim sağlayabiliyorum. Fakat bununla birlikte birçok olumsuz durumla da karşılaştığımı söyleyebilirim.

Bunların başında çıkan reklamlar bulunuyor. Örneğin bir maç izliyorum ve maç sırasında birden tak diye reklam çıkıyor. Hem de böyle 5-6 saniye değil dakikalarca durduğu da oluyor. Ardından maça geri dönünce de geriden gelmeye başlıyorum, üstüne pozisyonları da kaçırdığım oluyor.

Bir diğer can sıkıcı konu ise donmalar. Televizyon kanallarının resmi siteleri ciddi anlamda kalitesiz sunucularda barınıyor olacak ki içerikleri izlemek için yüksek kaliteyi seçmek neredeyse imkansız. Youtube’da 1080p izlerken, burada 480p ye razı oluyor insan.

Digiturk Play Gibi Ücretli Servisler

Canli tv konusunda bir diğer alternatif ise Digiturk Play olmakta. Fakat belirtmekte fayda var, servis tamamen ücretli. Birkaç paketi bulunuyor. Ben geçen sene sanırım tüm paketlerini kullanıyordum. Bu sene ise eğlence ve spor paketini kullanıyorum. Eğlence paketinde sistemde yer alan filmler, diziler, belgeseller mevcut. Spor paketinde ise birçok lig (Super Lig hariç) ve Euroleague gibi basketbol turnuvaları bulunuyor. Diğer kanallarda izleyemediğimiz için digiturk play üyeliği almak durumunda kalmıştım.

Sistemin olumsuz yanı kuşkusuz fiyatları. Sonuçta ücretsiz olsa bizi daha çok memnun eder. Fakat olumlu yanlarının da fazla olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin geriye sarma özelliği mevcut. Mesela bir maç var ve o sırada da en sevdiğiniz dizi başka kanalda başladı. Maç bittikten sonra dizinin yayınlandığı kanalı açarak geriye sarma işlemi yapın ve en baştan başlayarak izleyin. Ben bunu çok yapıyordum.

Canlitv.com

Fakat size en çok tavsiye ettiğim yöntem ise canlitv.com olmaktadır. Hem ücretsiz, hem donmadan, hem de birçok kanala erişim gibi imkanlar sunan site üzerinden yüzlerce kanala ulaşabiliyorsunuz. Siteyi hızlı bir şekilde incelediğimizde tv izlemek istediğimiz kanalları sağ ekranda görmekteyiz. Genel, haber, spor, belgesel gibi kategoriler ile filtreleme yapmamız mümkün.

Bizlere sunulan listeden dilediğimizi seçip izlemeye başlayabiliriz. Şu an için 211 tane kanal bulunuyor ve bunların bir çoğu yerel kanal. Yani şehrinizin, ilçenizin kanalına ulaşmanız dahi mümkün. Ayrıca Kameralar sekmesi üzerinden 42 bölgenin mobese vb. kamerasına erişim sağlayarak izleme imkanına sahipsiniz. Yukarıda anlattığım 2 seçenekte böyle bir özellik bulunmuyor.

Bir diğer hoşuma giden durum ise ana sayfanın alt kısmında bulunan Yayın Akışı ve Reyting sistemi. Yayın akışında en çok izlenen kanallarda şu an için ne yayınlandığını, daha sonra ne yayınlanacağını görebilirsiniz. Reyting kısmında ise siteyi kullanan ziyaretçiler tarafından alınan bilgiler dahilinde hangi programın, hangi kanalın daha çok izlendiği ve kaç kişi tarafından izlendiği görülmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir