iOS 8 Pil Ömrü Arttırma Nasıl Yapılır?

Apple tarafından yayınlanan yeni sürümleri kullanmayan, iOS 7 veya 8 sürümünde mobil cihaz kullanan kişiler için en önemli sorun pil ömrüdür. Genellikle bu sürümleri kullananların cihazları birkaç yıllık olduğu için pil ömrü de minimize olmuştur. Bu hususta yaptığım araştırma neticesinde birkaç öneriyi sizlere sunmak istedim. iOS 8 pil ömrü arttırma nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye çalıştım. Detaylar aşağıda…

AppleiOS 7 ve iOS 8‘de başarılı arayüz çalışmaları yaparak görselliği büyük oranda geliştirdi. Ayrıca iOS 7 ve iOS 8‘de pil tüketimini artıran pek çok özellik de kullanıma sunuldu.

Özellikle iOS 8 sunduğu özelliklerle pek çok kullanıcı için pil tüketiminde büyük sorun teşkil etmeye başladı. Peki bu sorunu nasıl çözecek ve iOS 8 pil ömrünü artıracağız? Bu yazımızda iOS 8 pil ömrünü artırmak için yapabileceklerinizi sıralayacağız.

Uygulamalar

Pil tüketimindeki en önemli etkelerde biri uygulamalar. Fazla işlemci kullanan uygulamalar pil tüketiminde büyük rol oynayarak iOS 8 için pil sorunu oluşturuyor.

iOS 8‘de uygulamaların oluşturduğu pil sorununu çözmek için “Ayarlar > Genel > Kullanım > Pil Kullanımı” yolunu izleyip fazla pil tüketen uygulamaları görebilir ve o uygulamaları cihazınızdan kaldırabilirsiniz.

Güncellemeler

Uygulamalar arka planda güncellenerek, siz farkında olmasanız da, çok fazla pil tüketiyor. Uygulamaların arka planda güncellemesini engellemekse tamamen sizlerin kontrolüne bırakılmış durumda.

Uygulamaların arka planda güncellenmesini kapatmak için “Ayarlar > iTunes & AppStore > Otomatik İndirme > Güncellemeler” yolunu izleyebilirsiniz.

OKUMALISIN!  Instagram Hikayesini Otomatik Kaydetme - Nasıl Yapılır?

Diğer yöntemleri öğrenmek için sayfa değiştirebilirsiniz.

Konum

Konum servisleride arka planda çalışarak pil tükenten özelliklerden biri. Konum servisleri özelliğini kapatmak için “Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri” yolunu izleyerek istemediğiniz uygulamalar için bu özelliği kapatabilirsiniz.

Ancak bu özelliği tamamen kapatmamanızı öneriyoruz. Çünkü “iPhone’umu Bul” özelliği bu özellik ile çalışıyor ve siz, bu özelliği kapattığınız takdirde kaybolan ya da çalınan iPhone’ununuzu bulamayabiliyorsunuz.

Wifi

Wifi‘de arka planda çalışması nedeniyle pil tüketiminde çok fazla rol oynayan etkenler arasında yer alıyor. Wifi‘nin pil tüketimini azaltmak için “Ayarlar > Wifi > Ağlara bağlanmadan sor” seçeneğini kapatabilirsiniz.

Arka Planda Çalışanlar

İşte en önemli noktalardan biri daha, arka planda çalışan uygulamalar. Arka planda çalışan uygulamalar, tamamen bizlerin kontrolü dışında arka planda çalışıyorlar.

Arka planda çalışan uygulamaları kapatmak içinse “Ayarlar > Genel > Arkaplanda Uygulama Yenile” yolunu izleyerek, arka planda uygulama yenileme özelliğini kapatmanız gerekiyor.

Diğer yöntemleri öğrenmek için sayfa değiştirebilirsiniz.

Ekran

Tüm sistemlerde olduğu gibi iOS 8‘de de fazla pil tüketen ekran ayarlarını düzenleyerek pil ömrünüzü artırmanız mümkün. İşte ekranın pil tüketimini azaltacak iki önemli öneri.

Duvar Kağıdı

Koyu renkli duvar kağıtları her zaman daha az pil tüketir. Bu nedenle koyu ya da tamamen siyah duvar kağıtlarını tercih ederek pil tüketimini azaltabilirsiniz.

Parlaklık

Parlaklık da ekran ayarlarında en önemli şeylerden biri. Parlaklığın pil tüketimini azaltmak için mümkün olduğu sürece, bulunduğunuz ortamın ışık miktarına göre, ekran parlaklığını kendiniz ayarlayın. Eğer sürekli parlaklıkla uğraşamam diyorsanız otomatik parlaklık özelliği de işe yarayacaktır.

OKUMALISIN!  Android Cihazlarda Uygulama Bildirimlerini Kapatma

Bildirimler

Bildirimler de arka planda çeşitli eklentiler çalıştırarak pil tüketiminizi artırıyor. Bunu engellemek için “Ayarlar > Bildirimler” yolunu izleyerek bildirimleri kapatabilirsiniz.

Ek olarak

Ek olarak pil tüketiminizi azaltmak için işlemlerinizi mümkün oldukça otomatik olarak gerçekleştirebilir, e-posta kontrolünü, uygulama bildirimlerini manuel şekilde kontrol ederek pil tüketiminizi büyük oranda azaltabilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Oylanmamış!)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir