İstanbul’da Tercih Edilebilecek En İyi Piknik Yerleri

İstanbul’un havasından, suyundan sıkıldınız; işleriniz veya okulunuz üstünüze gelmeye mi başladı? Bir de üstüne şehir dışına çıkma gibi bir şansınız yoksa bu yazı tam da size göre. İçinizdeki huzursuzluğu alacak, siniri stresi ve yorgunluğu ortadan kaldıracak piknik alanlarını sizler için araştırdım ve birçoğuna giderek deneyimledim. Bu hususta en çok tavsiye ettiğim 5 piknik alanını sizlere listelemeye çalıştım.

Belgrad Ormanı, Sarıyer

İstanbul gezilecek yerler konusunda sizlere çok fazla imkan verse de özellikle huzur ve sakinlik istediğiniz zaman seçenekleriniz ciddi derecede daralmakta. Piknik alanları bakımından da bu şekilde bir sınırlama yaptığımızda ilk sırayı kuşkusuz Belgrad Ormanı alıyor. Araçla gittiğinizde ufak bir ücret alınmakta fakat yayan olarak giriş yaptığınızda herhangi bir ücret ödemiyorsunuz.

6.5 kilometrelik yürüyüş parkuru ile hem temiz havayı ciğerlerinize çekeceksiniz hem de ormanın tadını çıkaracaksınız. Bunun dışında çocuklar için de oyun parkları oluşturulmuş ve onların da daha fazla doğayla iç içe olmaları sağlanmış. Özellikle İstanbul Avrupa Yakası’nda oturanların sık tercih ettiği Belgrad Ormanı, 7 gün boyunca sizlere hizmet veriyor.

Göktürk Göleti Tabiat Parkı, Eyüp

İstanbul’un merkezi konumunun biraz dışında kalan Göktürk Göleti Tabiat Parkı, Eyüp ilçesine bağlı olsa da ilçe merkezi ile alakasız bir konumda bulunuyor. Göktürk özellikle sakinliği ile bilinen bir semt ve buranın hemen üstünde bulunan bu gölet ve çevresine inşa edilen tabiat parkı ile şehrin tüm olumsuz yanlarını bir kenara bırakabilirsiniz. Özellikle iş yorgunluğunu çektiğiniz hafta içi günlerinin ardından bir cumartesi sabahı geldiğinizde içiniz rahatlamaya başlayacak ve günün sonunda huzurlu bir şekilde parktan ayrılacaksınız. Göletin olması da cabası diyebiliriz.

Dilburnu, Büyükada

Sadece orman ve yeşillik yetmez diyenler için Dilburnu harika bir seçenek. Büyükada’da bulunan bu bölge hem bir ağaçlık, piknik alanı hem de denize olan konumundan dolayı enfes manzaraya sahip bir bölge. Tabi erişim için vapura binip yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk yapmanız gerektiğini de unutmamanız gerekiyor. Bir diğer önemli özelliği ise mangalcılar için. Adada mangal yakalabileceğiniz nadir bölgelerden birisi konumunda Dilburnu. Ayrıca Büyükada için İstanbulda gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda olduğunu da söylemekte fayda var.

Taşdelen Mesire Alanı, Çekmeköy

Avrupa Yakası, adalar derken sırada Anadolu yakası var. İstanbul’un Asya kıtasındaki bölümünün üst kısımlarında yer alan Çekmeköy’de kesinlikle gidilmesi gereken bir mesire alanı bulunuyor. Belediyenin uğraşları ile temiz ve rahat bir tesis haline gelen Taşdelen Mesire Aanı ile mangalınızı yakalabilir, top oynayabilir veya kitabınızı elinize alıp doğa eşliğinde kitabınızı okuyabilirsiniz.

İstanbul’daki izci kamplarının da genelde Taşdelen Mesire Alanı’nda yapıldığını düşündüğümüzde hem güvenlik hem de yeşillik bakımından enfes bir bölge olduğunu varsayabiliriz. Bunun dışında tesisin bir alanında da paintball olduğunu söylemek gerek.

Polonez Park, Polonezköy

Mangala gerek yok diyenlerdenseniz sizlere Polonez Park’ı önerebilirim. Piknik alanının en çok şikayet edilen konusu ise alan içinde bulunan işletmelerdeki fiyatlar. Piyasadaki fiyatlara göre bir tık fazla olduğunu söylememizde fayda var. Fakat dizaynı, imkanları ve bulunduğu konum bakımından gezilecek yerler arasında kesinlikle bulunmalı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oylama, average: 4,50 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir