İzlediğim En İyi Netflix Orjinal Dizileri

Ara sıra ikinci ekrana dizi açar ve bir yandan işlerle uğraşırken, bir yandan dizi izlerim. Son zamanlarda bilindiği üzere dizi sektörüne Netflix darbesi geldi ve birçok önemli yapım Netflix imzası taşımaya başladı. Ben de bunun üzerine izlediğim en iyi Netflix orjinal dizilerini sizlere bu başlık altında anlatmaya karar verdim. Tabi, herhangi bir IMDB puanı göz önüne alarak oluşturmadım bu listeyi. Tamamen kendi tercih ve beğenilerime göre en beğendiklerimi sizlere aktarmaya çalıştım.

La Casa de Papel – 8.7

Son yılların ülke çapında en çok takip edildiği dizilerden biri haline gelen La Casa de Papel, özellikle İstanbul gibi önemli şehirlerde yapılan PR çalışmaları ile daha da fazla kitleye ulaştı. Henüz Netflix üzerinden yeni yeni yayılmaya başladığı sırada çevremden ve sosyal medyadan çok fazla olumlu yorum görünce ben de izlenecekler listeme ekledim ve birkaç ay önce diziyi izledim. 2 sezonu 4 veya 5 günde bitti.

Çok fazla aksiyonun olmadığı, diyalogların da aşırıya kaçmadığı; her kesime hitap edebilecek bir dizi konumunda. İspanyol dizilerine karşı ön yargım olmasına rağmen La Casa de Papel beğenimi kazanmayı başardı. Özellikle ilk sezonundaki olaylar ve işleyiş gerçekten hoş geliyordu. İkinci sezonunda biraz yalpalasa da finalde büyük bir bomba patlattılar.

YIL: 2017

TÜR: Aksiyon, suç, gerilim

KARAKTERLER: Tokio (Úrsula Corberó), Raquel Murillo (Itziar Ituño), El Profesor (Álvaro Morte), Berlin (Pedro Alonso), Nairobi (Alba Flores), Rio (Miguel Herrán), Denver (Jaime Lorente)

SÜRE: 1 Saat 10 Dakika

SEZON: 2 sezondan oluşuyor.

KONU: İspanya Kraliyet Darphanesi’ni uzun bir süredir yapılan plan ile soymaya çalışan 8 kişinin büyük planı ve bu planın işleyişini konu almaktadır.

Stranger Things – 8.9

Birkaç gün önce bitirdiğim ve toplamda 2 gün boyunca izlediğim dizi. Sadettin Teksoy ile Türkiye’de daha fazla tanınmaya başlayan ve Netflix’in güvendiği yapımlar arasında yer alan Stranger Things, en iyi orjinal Netflix dizilerinden birisi. Hawkins kasabasında yaşanan garip olayları konu alan ve 4 küçük çocuğun başından geçenler üzerine kurulu dizi kurgusu ve oyunculuk bakımından oldukça başarılı. Toplamda 2 sezondan oluşan Stranger Things bilim kurgu, aksiyon ve gerilim gibi unsurları bünyesinde barındırıyor. İlk bölümü açıp izlemeye başladığınızda her bölüm bitişinde diğer bölüme geçmek için can atacaksınız. Henüz 2 sezonu yayınlanan dizinin 3. sezonu için 2019 yılı işaret edildi.

YIL: 2016

TÜR: Dram, Fantastik, Bilim-Kurgu, Korku

KARAKTERLER: Joyce (Winona Ryder), Jim Hopper (David Harbour), Mike (Finn Wolfhard), Eleven (Millie Bobby Brown), Dustin (Gaten Matarazzo), Lucas (Caleb McLaughlin), Nancy (Natalia Dyer), Jonathan (Charlie Heaton), Steve (Joe Keery), Will (Noah Schnapp)

SÜRE: 50 dakika.

SEZON: 2 Sezondan oluşuyor.

KONU: Hawkins kasabasındaki Enerji Bakanlığı’nın gizli çalışmalarını yürüten kişiler tarafından kötü deneyler sonucunda kötü yaratıkların bulunduğu diğer boyut arası bağlantı oluşuyor ve Will, yaratıklar tarafından diğer boyuta geçirilir. Arkadaşları ve ailesinin Will’i kurtarması ilk sezonun konusu. İkinci sezonda ise diğer boyuta hükmeden güç Will’i esir alıyor ve yine aynı ekip Will’i bu ruhsal durumdan kurtarmaya çalışıyor.

Dark – 8.7

Netflix’in bir diğer önemli dizisi olan Dark, suç ve gerilim ikilisini çok iyi şekilde izleyicilerine sunmuş. Alman yapımı dizilerin çok fazla ön planda olmadığı bu zamanda, Dark güzel bir giriş yaptı. Dizide en çok beğendiğim kısımların başında yapılan mitolojik göndermeler geliyor. Bir arkadaşımın bu konuda yazdığı güzel bir yazı var. Okumanızı tavsiye ederim. (Bkz.)

Zaman yolculuğu konusunu işleyen Dark’ta 1953 – 1986 ve 2019 yılları arasında sık sık gidip geliyor.

YIL: 2017

TÜR: Suç, dram, gizem

KARAKTERLER: Ulrich (Oliver Masucci), Charlotte (Karoline Eichhorn), Katherina (Jördis Triebel), Jonas (Louis Hofmann), Hannah (Maja Schöne), Peter (Stephan Kampwirth), The Stranger (Andreas Pietschmann), Regina (Deborah Kaufmann), Bartosz (Paul Lux), Magnus (Moritz Jahn)

SÜRE: 1 Saat

SEZON: 1 sezon bulunuyor.

KONU: Bir çocuğun kaybolmasından sonra onun sakladıklarını bulmak isteyen arkadaşları, ormanın derinliklerine gittikleri sırada büyük bir olay ile karşılaşırlar ve kaçarlar. O sırada grubun en küçüğü birisi tarafından kaçırılır ve zamanda yolculuk yaptırılarak 1986 yılına götürülür. Konu olayı inceleyen kişilerin yaşananların sebebini bulmasını anlatmakta.

The End Of The F***ing World – 8.2

Dizilerde olayları, durumlardan daha çok seven birisi olarak The End Of The F***ing World kimi zaman “acaba izlemeyi bıraksam mı?” dedirtti bana. Fakat genel anlamda farklı bir kurgusu ve ana karakterin ruhsuz hali ilgimi çekmeyi başardı. James benim için harika bir karakter fakat Alyssa tam bir işkenceydi benim için. Karakterin kişilik özelliği ve itici birisi olması, üstüne Jessica Barden’in karakterini çok iyi şekilde oynamasından dolayı bu iticiliği hissetmemden dolayı diziyi izlerken sık sık sinirlendim.

YIL: 2017

TÜR: Dram, Komedi

KARAKTERLER: Alyssa (Jessica Barden), James (Alex Lawther), Phil (Steve Oram), Teri (Wunmi Mosaku), Eunice (Gemma Whelan), Gwen (Christine Bottomley), Tony (Navin Chowdhry), Leslie (Barry Ward)

SÜRE: 25 dakika.

SEZON: 1 sezondan oluşuyor.

KONU: Bir çizgi romandan uyarlanan The End Of The F***ing World dizisinin konusu Psikopat bir genç ile psikolojik sıkıntılar yaşayan ve oldukça asi olan bir kızın çıktıkları macerayı konu almakta. Talihsiz olaylar silsilesi ortasında kalan 2 gencin dram ve komedi ağırlıklı olaylarını izliyoruz.

Marvel’s The Punisher – 8.7

Daredevil’ın son sezonunda The Punisher’ı görmüştüm ve acaba bir sinyal mi bu diye düşünüyordum. Ardından gelen haberler ile The Punisher’ı kendine özgü bir dizide göreceğim için çok sevindim. Bölümleri yayınlandıktan bir iki gün sonra izlemeye başladım ve sanırım 2 ya da 3 gün içinde tüm bölümleri bitirdim. Dizi hakkında çok fazla konuşmak istemiyorum çünkü tamamen benim zevkime uygun bir dizi ve 10 puanı hak edecek bir yapım. Netflix ve Marvel arasındaki işbirlik dizi sektörüne yeni soluk getirdi.

YIL: 2017

TÜR: Aksiyon, Suç

KARAKTERLER: Frank Castle (Jon Bernthal), Dinah Madani (Amber Rose Revah), David Lieberman (Ebon Moss-Bachrach), Billy Russo (Ben Barnes), Sarah Lieberman (Jaime Ray Newman), Rawlins (Paul Schulze), Curtis Hoyle (Jason R. Moore)

SÜRE: 50 dakika.

SEZON: 1 Sezondan oluşuyor.

KONU: Frank Castle askerden döndükten sonra kendisine büyük bir oyun oynanıyor ve kızı ile karısı öldürülüyor. Kafası dağınık şekilde günlerini geçiren Castle’ı David buluyor ve birlikte hayatlarını zindana çeviren kişilerden intikam alma mücadelesine başlıyorlar.

Marvel’s Daredevil – 8.7

Yayınlanma haberini ilk gördüğümde çok şaşırmıştım. Daredevil gibi bir karakteri dizi evrenine nasıl sokacaklar acaba diye düşünüyordum. Zaten bu işi yapsa yapsa Netflix yapabilirdi. Aşağıdaki sahneyi bırakmam yeterli olacaktır dizinin ne derece iyi olduğunu anlamanız için. Charlie Cox (Matt Murdock) karakterini çok iyi şekilde ekrana yansıtıyor. Arada Karen Page’in saçma sapan konuşmaları canımı sıksa da genel anlamda keyif aldığım bir diziydi.

YIL: 2015

TÜR: Aksiyon, Suç, Dram

KARAKTERLER: Matt Murdock (Charlie Cox), Karen Page (Deborah Ann Woll), Foggy Nelson (Elden Henson), Wilson Fisk (Vincent D’Onofrio)

SÜRE: 55 dakika.

SEZON: 2 sezondan oluşuyor.

KONU: Küçük yaşta kör olan Matt Murdock, henüz küçük yaşta aldığı eğitimler ile bu olumsuzluğu tersine çevirerek duyularını olağanüstü şekilde kullanabilen bir kahramana dönüştü. Bir yandan avukatlık yaparken diğer yandan kötüler ile uğraşan Matt Murdock ve ekibinin olaylarını konu alıyor.

Marco Polo – 8.1

Tarih ve aksiyonun had safhada olduğu özellikle biz Türklerin tarihine oldukça yakın bir tarihi işleyen Marco Polo, 2014’te yayınlanmaya başlamasına rağmen hala birçok bölümüyle aklımda. 13. yüzyıl Moğol devletinin siyasi konularını işleyen ve komplolar ile boğuşan Moğol hükümdarı Kubilay’ı konu edinen dizi 2 sezona sahip. Başrolde Lorenzo Richelmy ve Benedict Wong yer alıyor.

YIL: 2014

TÜR: Macera, dram ve tarihi

KARAKTERLER: Marco Polo (Lorenzo Richelmy), Kubilay (Benedict Wong), Empress Chabi (Joan Chen), Jingim (Remy Hii), Kokachin (Zhu Zhu), Ahmad (Mahesh Jadu), Byamba (Uli Latukefu), Mei Lin (Olivia Cheng).

SÜRE: 1 saat.

SEZON: 2 sezondan oluşuyor.

KONU: Kubilay Han’ın hükmettiği Moğol İmparatorluğu’na babası tarafından götürülen Marco Polo, bir anda kendini Kubilay’ın danışmanı konumunda bulur. Kendisini siyasi karışıklıklar ve komploların ortasında buluna Marco Polo hem Kubilay hem de Moğol devletinin iyiliği için mücadele verir.

The Defenders – 7.5

Marvel karakterinin pek çoğu ile ilgili dizi ortaya koyan Netflix, bir yapımda da bu karakterleri bir araya getirmeye çalışmış. The Defenders dizisinde Jessica Jones, Luke Cage, Iron Fist ve Daredevil’ı görüyoruz. Bunun yanı sıra diğer dizilerde kahramanlarımızın yanında olan pek çok karakter de yine aynı şekilde The Defenders’de kendine yer bulmuş durumda. 8 bölümden oluşan mini dizi en iyilerim arasında yer alıyor.

YIL: 2017

TÜR: Aksiyon, Macera, Suç

KARAKTERLER: Matt Murdock (Charlie Cox), Jessica Jones (Krysten Ritter), Mike Colter (Luke Cage), Finn Jones (Dany Rand – Iron Fist), Elektra (Elodie Yung), Stick (Scott Glenn), Alexandra (Sigourney Weaver).

SÜRE: 50 dakika.

SEZON: 1 sezondan oluşuyor.

KONU: El örgütünün olayları kahramanlarımızın kesişmesine neden olur. Iron Fist’i kullanarak ölümsüzlük için önemli bir cevheri almak isteyen örgüt bu konuda Daredevil dizisinde ölen Elektra’yı canlandırarak bir silah haline getirir. Fakat aşk kimi zaman yeni canlanan bu silahın kafasını karıştırır. Aksiyon ve macera dolu dizide sık sık toplu dövüş sahnesi göreceksiniz.

 

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

5 yorum: “İzlediğim En İyi Netflix Orjinal Dizileri”

  1. netflix ile dizilerin keyfini çıkartıyorum. Muhteşem diziler var bu paylaştığınız diziler en çok izlenen diziler güzel tespit admin teşekkürler.

  2. Çok güzel bir liste olmuş Netflix gerçekten çok başarılı işler yapıyor. Stranger Things’in yeni sezonunu dört gözle bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir